Domowa galeria – inspiracje jak powiesić ramki na ścianie

Spis treści:

Jak powiesić ramki na ścianie? To jeden ze sposobów na ocieplenie wnętrza.  Są różne sposoby na ocieplenie wnętrza. Od koloru ścian, poprzez różnego rodzaju tekstyliów, jak zasłony, narzuty, poszewki na poduszki, po ramki z obrazami i fotografiami. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi. Domowa galeria zdjęć i obrazków w domu z pewnością pomoże spersonalizować nasze wnętrza.  Możemy umieścić w nich zdjęcia z podróży, całą naszą rodzinę, bliskich, nas samych, ale także suszone liście, kawałki ciekawych materiałów, interesujące printy, druki, czy zdania, a nawet same słowa, które mają na nas szczególne znaczenie. Zanim nasza galeria z ramkami zawiśnie na ścianie w określonym układzie – należy podjąć kilka decyzji. W tym artykule znajdziecie porady, co trzeba zrobić, aby układ zdjęć na ścianie w ramkach czy obrazów był oryginalny i pasował do Waszego wnętrza. Przygotowaliśmy dla Was wiele inspiracji na powieszenie ramek w salonie, sypialni czy wzdłuż schodów.

jak powiesić ramki na ścianie

Jak powiesić ramki na ścianie – podstawy:

 • Ułożenie ramek warto przetestować najpierw rozkładając je na podłodze.
 • Przy ich wieszaniu warto wspomóc się taśmą, którą wyznaczymy granice i odstępy między ramkami.
 • Nie musimy wiercić dziur w ścianach – na rynku jest wybór klejów do montowania dekoracji na ścianach.
 • Przy wierceniu i wbijaniu gwoździa, warto to miejsce zakleić taśmą – dzięki temu ustrzeżemy się przed kruszeniem ściany i farmy dookoła.
jak powiesić ramki na ścianie

fot. EAST NEWS

Co należny zrobić zanim powiesisz ramki na ścianę – 7 kroków:

 1. Zdecyduj co powiesisz na wybranej przestrzeni: zdjęcia, obrazy lub ich reprodukcje, plakaty, oryginalne własne wypełnienia ramek
 2. Znajdź wspólny element lub motyw, który połączy przeznaczone do powieszenia elementy – kolor, motyw, kształt a może postawisz na totalny eklektyzm?
 3. Wybierz kolor i fakturę ramek. Zależy to w dużej mierze od tego, co zamierzasz powiesić oraz wnętrza. Na ramki w jednym kolorze zdecyduj się, gdy chcesz podkreślić ich zawartość. Ramki „bogate” zostaw dla oszczędnych i mocnych w wyrazie grafik lub zdjęć. Tutaj musisz być pewien, że rama nie przysłoni swoim wyglądem treści zdjęcia czy obrazu. Możesz się także zdecydować na antyramę.
 4. Pomyśl, czy nie chciałbyś wzbogacić swojej galerii w ramki z passe-partout – czyli papierowe obramowanie zdjęcia lub obrazka. Umiejętnie dobrane kartonowe obramowanie – pasujące na przykład do koloru wnętrza lub zdjęcia – doda elegancji i wyrazu oprawionym pracom. Grube, podwójne passe-partout może być z pewnością wydatkiem dla twojej kieszeni, ale zapewni twojej galerii oryginalny wygląd. Warto poszukać osoby w twoim mieście, która zajmuje się dobieraniem passe-partout zawodowo – na przykład oprawiając prace artystów.
ramki z passe-partout

Ramki z passe-partout

 1. Wybierz układ ramek – poprzez rozłożenie już przygotowanych i oprawionych zdjęć lub obrazów na podłodze lub rozrysowanie ich na kartonie
 2. Z krokiem 5. łączy się ten krok – czyli decyzja, jak powiesimy galerię. Można wybrać klasyczny sposób powieszenia ramek na ścianie – na gwoździach. Istnieją jednak bardziej nowoczesne sposoby – na przykład na sznurkach, żyłkach lub cienkich linkach stalowych a nawet położone na wąskich półkach.
 3. Ostatnim elementem jest dedykowane oświetlenie zawieszonych ramek, które dodaje naszej galerii dodatkowego wyrazu

Rozmieszczenie ramek na ścianie na 3 sposoby

Ramki na ścianie można powiesić zgodnie z 3 podstawowymi zasadami. Poniżej znajdziesz ich charakterystykę.

Rozmieszczenie ramek w linii prostej

Rozmieszczenie zdjęć lub obrazków w jednej linii to najprostszy, ale i najbardziej elegancki sposób na wyeksponowanie swojej galerii. Ramki wieszamy na wysokości wzroku oglądających. Wieszając ramki w poziomie – optycznie wydłużymy ścianę; natomiast w pionie – sprawimy, że pomieszczenie stanie się optycznie wyższe. Jeżeli ramki  ze zdjęciami mają różne rozmiary – wszystkie powinny być powieszone wzdłuż  jednej linii.

JAK POWIESIĆ OBRAZKI NA ŚCIANIE WZDŁUŻ JEDNEJ LINII

fot Clark Street Mercantile-Unsplash

Rozmieszczenie ramek w sposób symetryczny

Tutaj główną rolę grają idealne odległości w pionie i poziomie – tylko wtedy uzyskamy odpowiedni efekt. Przy tym ułożeniu możesz się posiłkować sprawdzonym trikiem, który ułatwi ci uzyskanie doskonałej symetrii:

a) przygotuj szary papier  wielkości powierzchni, na której będziesz zawieszać zdjęcia

b) po znalezieniu doskonałej kombinacji rozmieszczenia ramek – obrysuj je a następnie zaznacz na papierze, gdzie wbijesz gwoździe

c) przyklej papier do ściany i wywierć otwory na gwoździe / lub je przybij w miejscach oznaczonych na papierze.

jak powiesić obrazki symetrycznie

fot. Josh Hemsley-Unsplash

Rozmieszczenie ramek w sposób asymetryczny

Ramki powieszone asymetrycznie tworzą kompozycję otwartą, którą możesz na bieżąco powiększać i zmieniać. Radzimy, aby w takim przypadku wytypować jedno większe zdjęcie czy obraz, którye będzie stanowić dominantę kompozycji i wokół niej zawieszać następne ramki.

jak zawiesić obrazki z jesiennymi dekoracjami asymetrycznie

fot. Jonny Caspari-Unsplash

Jak rozplanować układ ramek ze zdjęciami lub obrazkami na ścianie – gotowe schematy

Galeria inspiracji – jak powiesić ramki na ścianie

Przedstawiamy Wam różne pomysły na ułożenie ramek na ścianach, czy półkach w domu. Znaleźliśmy sposoby na zarówno bogate, jak i minimalistyczne zdobienie ścian.  Inspiracje te mogą przydać się Wam przy szukaniu form, w które chcielibyście ułożyć kolaż z ramek.

Układy ramek w salonie – nad sofą

Zdjęcia w wersji czarno-białej w układzie asymetrycznym i symetrycznym

Jak powiesić ładnie zdjęcia nad komodą lub stojącą szafką

Ramki ze zdjęciami w sypialni – pomysły na układy

Sposoby na zawieszanie zdjęć wzdłuż schodów (klatka schodowa)

Które propozycje przypadły wam do gustu? Napiszcie w komentarzach!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...