Domowa apteczka ziołowa. Jakie rośliny zielarskie warto uprawiać w ogrodzie?

Spis treści:

Zioła to rośliny piękne i pożyteczne. Niesamowite zalety, jakie mają to fantastyczna zachęta do spróbowania ich uprawy na własną rękę. Już niewielki skrawek terenu przeznaczony do uprawy ziół przyniesie nam mnóstwo korzyści – aromatyczne listki, dekoracyjne i pachnące kwiaty oraz nasiona o zachwycającym smaku  to tylko część profitów, jakie dają te rośliny. Zioła od wieków stanowią cenne źródło substancji leczniczych, kosmetycznych, odstraszających i zapachowych.  W tym tekście postaramy się przedstawić kilka gatunków ziół, które nie wymagają wiele pracy, a które warto mieć  w ogrodzie.

 

Piękne i pożyteczne zioła

Zioła i rośliny lecznicze stanowią uniwersalny element ogrodów. Rzadko kiedy można spotkać połączenie estetyki i funkcjonalności, a taki właśnie zestaw oferują nam te rośliny. W ostatnim czasie można zaobserwować zwiększone zainteresowanie tą grupą roślin. Coraz więcej ogrodników przeznacza dla ziół miejsce w swoim ogrodzie. Gatunki roślin zielarskich i leczniczych mogą doskonale uzupełniać kompozycje kwiatowe, poprawić wygląd warzywnika lub samodzielnie stworzyć urzekający dekoracyjnością i pięknym zapachem kącik. Poza walorami estetycznymi zioła to rośliny, które z powodzeniem wykorzystamy w kuchni czy przy leczeniu drobnych dolegliwości.

 

Mini kolekcja ziół ogrodowych 

Świat ziół jest niezwykle bogaty. Przeglądając oferty nasion i sadzonek, ciężko  zdecydować się na konkretne gatunki. Sprawa nie jest dziwna. Rozmaite właściwości, zapachy, kolory kuszą. Dla wielu osób zaczynających przygodę z ziołami warte polecenia są rośliny o małych wymaganiach, za to oferujące wiele zastosowań. Poniżej przedstawiamy pięć popularnych i bezproblemowych w uprawie ziół, których właściwości docenimy na co dzień. 

  1. Mięta (Mentha spp.) – nie ma chyba osoby, która nie rozpozna charakterystycznego zapachu tej rośliny. Obfitujące w mentol listki doskonale sprawdzają się w kuchni, zarówno w wersji wytrawnej, jak i słodkiej. Mięta zanana  jest ze swoich pozytywnych właściwości leczniczych. Pomaga w chorobach układu oddechowego czy przy niestrawności. Najbardziej zanana jest mięta pieprzowa i mięta kłosowa. Oba rodzaje mają wiele odmian, z których każdy wybierze coś dla siebie. Mięta wymaga regularnego podlewania i usuwania bujnie rosnących rozłogów. 
  2. Majeranek (Origanum majorana) – jest bardzo powszechnie używaną przyprawą w kuchni polskiej. Wykorzystywany jest przy aromatyzowaniu pieczeni, zup, sosów i wielu innych potraw. Prozdrowotne właściwości majeranku, choć ogromne, wciąż są niedocenione. Głównymi zaletami tej rośliny jest działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, antygrzybiczne i przeciwzapalne. Poza tym jest rozkurczowy, przeciwbólowy i rozgrzewający. Chroni wątrobę i oraz pomaga leczyć zmiany skórne.  
  3. Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) – to znany dodatek do mięs, ryb, a także do aromatyzowania alkoholi. Rozmaryn to świetny lek na poprawę trawienia czy wsparcie pracy wątroby. Napar z listków rozmarynu ma działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Rozmarynowe okłady pomagają  zwalczyć bóle reumatyczne. 
  4. Melisa (Melissa officinalis) –  kojarzona jest przede wszystkim z działaniem uspokajającym, ale jest również przydatna w kłopotach z trawieniem czy w postaci okładów na obrzęki i świąd. W kuchni listki melisy to składnik sałatek, ciast i deserów.
  5. Bazylia (Ocimum basilicum) – jest doskonale znana miłośnikom kuchni śródziemnomorskiej, ale jest to zioło o dużo szerszym zastosowaniu. Wybornie smakuje w daniach mięsnych, sałatkach i deserach. Znakomity smak bazylii idzie w parze z jej korzystnym wpływem na zdrowie. Listki bazylii mają działanie rozkurczowe, uspokajające, regulujące pracę układu pokarmowego, moczopędne i przeciwzapalne.

Wszystkie z prezentowanych gatunków można uprawiać z nasion lub dostępnych w sklepach sadzonek. Mogą być elementami rabat, kwietników albo mieszkańcami rozstawionych po ogrodzie dekoracyjnych pojemników np. metalowych wiader czy wiklinowych koszy. Zioła nadają ogrodom niepowtarzalny, sielski charakter. Pasują na miejsca słoneczne, niekoniecznie bardzo żyzne. Większość ziół jest miododajna i chętnie odwiedzana przez owady. Aromat ziół zasadzonych blisko miejsc wypoczynku relaksuje i uspokaja, czyni wypoczynek przyjemniejszym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (39 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...