Dom hobbita – zobacz istniejące w rzeczywistości

Znacie film „Hobbit: Niezwykła podróż” Petera Jacksona, który poz bajkową fantastyką można zaliczyć do filmów optymistycznych?  A czy wiecie, że istnieje nie tylko jeden dom hobbita z planu filmowego, ale wiele jego wersji? Są to rzeczywiste, zamieszkane domy hobbita powstałe z inspiracji lekturą J. R. R. Tolkiena lub filmową  sagą  „Władca Pierścieni”. Postanowiliśmy pokazać Wam kilka przykładów takiego budownictwa, które śmiało mogłoby znaleźć się na planie filmowym Petera Jacksona.

Dom hobbita

Z lektury lub z filmu pamiętacie, że domy hobbitów kojarzyły się z króliczymi norami wkopanymi w ziemię. Charakterystyczny był tu brak kątów – domki miały bowiem zaokrąglone drzwi, sufity narożniki. Oto projekty, które reprezentują ten styl.

1. Dom hobbita – właściciel Simona Dale w wybudowany Walii

Simon Dale wmarzył sobie zatopiony w lesie dom na wzgórzu, którego pierwowzorem były małe domki hobbitów z „Władcy Pierścieni”. Projekt jest niecodzienny, bardzo praktyczny i wg właściciela budowa kosztowała go tylko 3 000  funtów angielskich.

2. Wioska hobbitów  w Montanie (USA)

Wioska hobbitów w Montanie to jakby dokładnie wyjęte z powieści “hobbitowe hrabstwo”. Podczas wiosny i lata entuzjaści hobbitów mogą zamieszkać w wiosce w cenie od 195 USD za noc.

Wioska hobbitów  w Montanie

 

3. Dom Bilbo Bagginsa   w wiosce hobbitów  w Montanie (USA)

W wiosce opisanej poniżej właścicielami jednego z domów są państwo Michelsowie

Dom hobbita Bilbo Bagginsa

fot. Oliver-Spicer-unsplash.com

4. Dom hobbita na Barbados zainspirowany „Władcą Pierścieni”

Dom na wzgórzu powstał w 1975 (czyli na długo przed filmem). Gdyby nie to, każdy prawdopodobnie byłby pewien, że ten wielopoziomowy dom zbudowany przez Iana Morrisona na wzgórzu na Barbados jest zdecydowanie bezpośrednio zainspirowany filmem „Władca Pierścieni”.

dom hobbita

fot. Aachal-unsplash.com

5. Dom na wydmie

Nawet gdyby architekt William Morgan nie zamierzał wybudować domu na wydmie atlantyckiej plaży (USA) bezpośrednio odwołującego się do prozy Tolkiena, a tylko będącego wytworem jego wyobraźni, to projekt posiada interesujące korelacje do detali architektonicznych opisanych przez Tolkiena. Zbudowany został w 1975 roku.

Dom na wydmie

 

6. Dom hobbita autorstwa Petera Archera

Architekt Peter Archer zaprojektował doskonałe małe schronienie w wiejskim hrabstwie Chester, koło Filadelfii (USA). “Chcieliśmy uzyskać skromną konstrukcję odprężającego  miejsca, które byłoby przytulne i dogodne dla właściciela, szczególnie gdyby chciał spędzić czas w samotności (…),” wyjaśnia architekt. Fantastyczny mały domek  zainspirowany przez dwie sławne powieści:  “Hobbit” i “Władca Pierścieni”- został zbudowany we współpracy z zespołem rzemieślników i to nie po to, by naśladować konstrukcje filmowe Hollywood , ale by stać się ponadczasowym  mieszkaniem.

7. Podziemna rezydencja w Szwajcarii

Niezwykły pokaz architektury został stworzony  przez SeARCH i architekta Christiana Mulleara. Ten szczególny “dom hobbita” posiada wszystkie funkcje normalnego domu, ale w zmniejszonej skali: nawet pokój gościnny czy miejsce do zabaw i wypoczynku. Dodatkowo posiada także nowe elementy – jak podziemna ścieżka. Wejście jest owalne,  prowadzą do niego  tradycyjne schody zrobione w kamieniu. Wielkie okna robią wrażenie i przyciągają uwagę.

8. Dom Hobbita – wnętrze

Urzekający falowany dach, asymetryczne ściany i nawet koło młyńskie – to dom zbudowany przez Chrisa Whiteda na Bainbridge Island. Idealnie pasuje on do naszego pomysłu domku z bajki. W domu mieszka Chris Whited z rodziną – oto jak wygląda wnętrze

wnętrze

fot. t-l-IA_-unsplash.com

9. Wioska w Sierakowie

W naszym rodzimym Sierakowie także znajdziemy ślady architektury hobbitów. Mieszkańcy tej małej miejscowości wybudowali wioskę hobbitów, w której organizowane są różnorodne imprezy.

10. Wioska hobbitów w Nowej Zelandii – oryginalne plenery

Sceny z wioski hobbitów w filmie „Władca Pierścieni” były filmowane na  stoku Matamata w Nowej Zelandii. Teraz małe domki hobbitów stały się atrakcją turystyczną, a także stały się schronieniem dla owiec z pobliskich farm. Wnętrza tych białych domków nie były nigdy wykończone lub umeblowane, ponieważ sceny dziejące się wewnątrz domów były filmowane w studio. Chociaż miejsce gdzie stanęły domki hobbitów nie stało się parkiem zabaw w  stylu Disneylandu, to warto odwiedzić  okolicę dla takich widoków, jak poniżej..

Wioska hobbitów w Nowej Zelandii

 

oryginalny domek hobbita - Nowa Zelandia

 

pejzaż z wioską hobbitów

Obejrzyj także niezwykłe domki wykonane ręcznie i umiejscowione na drzewach. Wbrew pozorom, takie domki to nie są pomysły tylko dla dzieci:

Jeśli natomiast lubisz zupełnie inny styl – przeczytaj o domu w stylu boho:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...