Domki dla kotów zrobione ze zużytych pralek- recyklingowy projekt na ulicach Portugalii!

Nasze środowisko zmaga się z rosnącym problemem śmieci, których nie da się szybko zutylizować. Wznoszące się na wysypiskach hałdy plastikowych toreb, zużytego sprzętu AGD, butów czy zniszczonych mebli zaczynają nas przerastać i można odnieść wrażenie, że za chwilę znajdą się na ulicach, pod sklepem, w którym kupujemy rano bułki, pod biurowcem, gdzie pracujemy i pod wejściem do szkoły, do której uczęszczają nasze dzieci. Na szczęście coraz więcej osób ma ciekawe pomysły na to, jak wykorzystywać niepotrzebne już sprzęty w nowym celu. Jeden z nich wyjątkowo przypadł nam do gustu. Poznajcie projekt Portugalki Any Silvy, które przerabia stare pralki na domki dla bezdomnych kotów!

Yves Rocher

Jesienią najchętniej nie wystawiałybyśmy nosa spod koca. Za oknem wiatr i deszcz, który potrafi padać dosłownie z każdej strony. Na trawach kładzie się pierwszy szron, a w drodze do pracy i z powrotem towarzyszy nam niekończąca się szarówka, jakby słońce na zawsze nas opuściło. Co w taką pogodę mają zrobić niechciane bezdomne zwierzęta? Ana Silva proponuje domki dla kotów wykonane ze starych, zrecyklingowanych i odpowiednio zaadaptowanych pralek.

Domki dla kotów zrobione ze zużytych pralek

Domki dla kotów zrobione ze zużytych pralek- recyklingowy projekt na ulicach Portugalii!

Domek z okrągłym wejściem, do którego trzeba zwinnie wskoczyć? Z miękkim środkiem, chroniącym przed deszczem, z wnętrza którego można spokojnie podziwiać zalany deszczem świat? I z tarasem na górze, na którym tak słodko wygrzewa się futro w bardziej słoneczne dni? Wszystkie te atuty, które w oczach kota są niezwykle pożądanymi cechami bezpiecznego schronienia, Anna Silva dostrzegła w najzwyklejszej zużytej pralce. Portugalska lekarz weterynarii postanowiła połączyć recykling z pomocą bezdomnym zwierzakom. Tak powstały wyjątkowe domki dla kotów, które znalazły swoje miejsce na ulicach miasteczka Monchique.

W przystosowaniu i „urządzeniu” pralek do nowej funkcji pomogły dzieci ze szkoły podstawowej, które zadbały o odpowiedni design kocich budek. Drzwiczki usunięto, a we wnętrzach bębnów umieszczono miękkie materiały. Na nowych właścicieli i zarazem lokatorów pralek nie trzeba było długo czekać! Nic dziwnego, z jakiegoś powodu kot i pralka bardzo do siebie pasują.

Teraz Ana organizuje zbiórkę kolejnych pralek, by kontynuować akcję i zapełnić uliczne zakątki rodzinnej miejscowości podobnymi, zrecyklingowanymi „mieszkaniami”. Ten pomysł jest tak uroczy, a jednocześnie prosty do zrealizowania, że liczymy na to, iż przyjmie się także u nas. W końcu codziennie spotykamy na ulicach bezpańskie koty, które nie mają gdzie się skryć.

giphy.com

 

Jak podoba się wam pomysł Portugalki? Czy i Wy chciałybyście zobaczyć w Polsce podobne recyklingowe konstrukcje?

 

 

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. MarciaMarcia  22 listopada 2018 08:30

  To że kot na filmie chciałby się dostać do wewnątrz pralki nie oznacza że prędko musimy mu tam przygotowywać dom. Nie podoba mi się ten pomysł… i szkoda miejsca na taki ogromny dom. Starą pralkę chciałabym już wyrzucić a nie patrzeć na nią kolejnych kilka lat…

  Odpowiedz
 2. ewalub  22 listopada 2018 09:01

  Gdzie to postawić? W domu raczej miejsca nie ma, poza tym to wcale tak fajnie nie wygląda, a wystawiona do ogrodu też nie będzie się według mnie dobrze prezentować.

  Odpowiedz
 3. Agnieszka Moroz  22 listopada 2018 09:47

  W artykule wyjaśniłam, że jest to projekt wspierający bezdomne zwierzęta, a pralki są ustawiane na ulicach, w nieużywanych zakątkach. Nikt nie zakładał, że taka pralka stanie u kogokolwiek w domu.

  Odpowiedz
 4. Hidari11  22 listopada 2018 15:29

  Przydałoby się u nas coś podobnego, szczególnie teraz jak przychodzą nagłe ochłodzenia. Bezdomne zwierzęta miałyby taki swój ciepły kącik na zimę.

  Odpowiedz
 5. macierzanka  22 listopada 2018 16:16

  Świetny pomysł.

  Odpowiedz
 6. nigar  22 listopada 2018 21:03

  Agnieszka Moroz ja widzę , że niektórzy mają problemy ze zrozumieniem tekstu .
  Jak dla mnie pomysł idealny .
  Trzeba wspierać bezdomne zwierzęta . One też potrzebują pomocy nie tylko ludzie !!!

  Odpowiedz
 7. vipala  22 listopada 2018 22:28

  Tylko jak zmusić kota, żeby zamieszkał w takim domku? Możesz mu przynieść nawet mały pałacyk, a on woli karton albo torbę na zakupy.

  Odpowiedz
 8. malaga  26 listopada 2018 22:06

  Dobry pomysl. Jest tyle biednych zwierzatek ze powinny miec gdzies schronienie przed zimnem czy deszczem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany