Dom z plastikowych butelek? Kanadyjczyk udowadnia, że to możliwe!
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze stopnia zanieczyszczenia środowiska naturalnego, które w ostatnich latach gwałtownie wzrosło. Konsumpcyjny styl życia nieodwołalnie prowadzi nas ku katastrofie. Na szczęście są osoby, które widzą rozwiązanie nie tylko w zaprzestaniu produkowania plastikowych butelek i opakowań, ale także w wykorzystaniu tych już wyprodukowanych i zużytych. Jedną z nich jest Kanadyjczyk Robert Bezeau, który wyjechał do Panamy, by wcielić w życie swój pomysł wybudowania… wioski z plastikowych butelek!
Robert Bezeau to kanadyjski przedsiębiorca, który pewnego dnia poczuł się zmęczony widokiem plastikowych butelek leżących wszędzie wokół. Doszedł wtedy do wniosku, że musi wziąć sprawy w swoje ręce i wypróbować własne wizje projektów, w jakich butelki te mogłyby się okazać praktycznym budulcem. Podjął się wówczas wyzwania, którego efektem miał być dom z plastikowych butelek i okazało się, że zrealizował je bez większego trudu. Jak jednak powszechnie wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wkrótce Bezeau zdecydował się więc wyjechać do Panamy i zbudować tam całą plastikową wioskę!
Dom z plastikowych butelek? Kanadyjczyk udowadnia, że to możliwe!
Założenie tego niezwykłego wizjonera było takie, by jak najbardziej zmniejszyć ilość plastiku zalegającego na wysypiskach śmieci poprzez używanie go do budowania tymczasowych siedzib dla ludzi i zwierząt. Odkrył on, że choć początkowy widok takich domków nie jest szczególnie estetyczny, to efekt końcowy potrafi zachwycić. Dostrzegł również, że jako tworzywo plastik ma bardzo wiele zastosowań. Jego zdaniem zużyte butelki pet świetnie sprawdzają się jako materiał izolacyjny domów. Na jednym z poniższych zdjęć zobaczycie, że w jednym z takich budynków elektroniczny termometr pokazał temperaturę aż o 17 stopni niższą niż na zewnątrz. Butelki mogą także stanowić dobry budulec. Choćby chwilowych schronień (na przykład po klęskach żywiołowych), basenów, szamb, zlewni wody, magazynów handlowych, stodół, a nawet dróg. Na instagramowym koncie Bezeau pojawia się również tratwa wykonana z butelek.
Warto dodać, że poza konstruowaniem wioski „z recyklingu” Kanadyjczyk stara się uświadamiać ludzi na temat wpływu zanieczyszczeń na kondycję naszej planety. Bada historię powstawania plastikowych odpadów na całym świecie. Sprawdza m.in., jakie wydarzenia przyczyniły się do wytwarzania ich we wzmożonej ilości.
Zobacz, jak powstaje dom z plastikowych butelek i cała recyklingowa osada:
Co sądzicie o tym wizjonerskim projekcie? Czy przemawia do Was pomysł Kanadyjczyka? A czy Wy staracie się ograniczać zużycie plastiku?