Dolegliwości przedmiesiączkowe? Są na nie sposoby!

Co czwarta Polka (25%) twierdzi, że nie ma skutecznego sposobu na dolegliwości drugiej fazy cyklu, takie jak rozdrażnienie, ból brzucha czy obrzęki – wynika z badania kampanii „Jestem kobietą. Znam siebie”, którego inicjatorem jest marka Aqua-Femin. Eksperci kampanii weryfikują najczęściej pojawiające się opinie dotyczące sposobów walki z dolegliwościami i podpowiadają, co zrobić, aby kobieta w tym trudnym czasie mogła czuć się komfortowo.

miesiączka

fot. freepik

25% Polek, niezależnie od wieku, wykształcenia czy miejsca zamieszkania twierdzi, że dolegliwości przedmiesiączkowe trzeba przeczekać, bo nie ma na nie skutecznego sposobu. Co ciekawe, odpowiedź ta jest częściej wskazywana przez kobiety, które nie są zadowolone ze swojego życia (39%) oraz panie, których zdaniem zmiany w życiu nie zależą od nich (35%).

Który ze sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, które mogą pojawić się w drugiej fazie cyklu, tuż przed wystąpieniem menstruacji, jest Pani zdaniem najskuteczniejszy?

 

źródło: Ogólnopolskie badanie „Jestem kobietą. Znam siebie” przeprowadzone przez TNS OBOP w lutym 2012 r.
na próbie 300 kobiet w wieku 20-49 lat. Badanie zrealizowane na  zlecenie marki Aqua-Femin.

Dobre sposoby na dolegliwości?

Wokół metod na poradzenie sobie z dolegliwościami przedmiesiączkowymi istnieje wiele mitów. Niektóre panie wolą przeczekać te dolegliwości, inne stosują przeróżne metody na ich złagodzenie. Które z nich faktycznie są skuteczne a jakie nie do końca polecane? Poniżej weryfikujemy najczęściej pojawiające się opinie.

Na dolegliwości przed menstruacją najlepsze są leki przeciwbólowe lub uspokajające.

MIT. Jeśli ból jest dokuczliwy i uniemożliwia Ci codzienne funkcjonowanie, możesz sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, ale ich stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, zwłaszcza, jeśli przyjmujesz je regularnie co miesiąc. Pamiętaj, że leki uspokajające to sposób na chwilowe poradzenie sobie z dolegliwościami, ale na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż mogą one uzależniać. Jeśli objawy są znacznie nasilone, zgłoś się do lekarza, który wskaże Ci inny sposób leczenia.

Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie przed miesiączką.

FAKT. Uprawianie sportu bardzo korzystnie wpływa na organizm. Nie tylko pomaga się rozluźnić, ale także pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia). Jeśli będziesz ćwiczyła regularnie, szybko zaobserwujesz poprawę swojego samopoczucia. Przed miesiączką warto dostosować intensywność treningu do swojej aktualnej kondycji psycho-fizycznej, żeby zbyt intensywny wysiłek dodatkowo Cię nie osłabił. Od Ciebie zależy, jaki rodzaj aktywności wybierzesz – jogę, jazdę na rowerze czy ćwiczenia wzmacniające. Wybór najlepszego dla Ciebie rodzaju aktywności możesz skonsultować z instruktorem fitness.

Odpoczynek zmniejszy nasilenie dolegliwości przedmiesiączkowych.

FAKT. Jeśli odczuwasz spadek formy i gorzej się czujesz przed miesiączką, poświęć więcej czasu sobie samej – odpocznij, przeczytaj książkę, spotkaj się z przyjaciółką. Będąc zrelaksowana, łatwiej poradzisz sobie z natłokiem codziennych obowiązków. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się selekcjonować sprawy „do załatwienia” i w momentach gorszego samopoczucia skoncentruj się tylko na tych najpilniejszych. Wszystkimi pozostałymi będziesz mogła zająć się za kilka dni.

Suplementy diety nie są skutecznym sposobem na dolegliwości drugiej fazy cyklu.

MIT. Naturalne preparaty zawierają specjalnie dobrane składniki roślinne, które mogą korzystnie wpływać na niektóre objawy drugiej fazy cyklu i walczyć z konkretnymi dolegliwościami. Mając problem z obrzękami, sięgnij po suplementy zawierające wyciąg z zielonej kawy, cykorii czy pokrzywy. Jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami, suplementy diety są bezpieczne dla organizmu, nie zaburzają cyklu miesiączkowego i nie powodują skutków ubocznych.

Zmian zachodzących w organizmie kobiety nie da się przewidzieć.

MIT. Wahania nastroju, spadek energii, gorsze samopoczucie i rozdrażnienie mogą być spowodowane intensywnymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w Twoim organizmie. Możesz na bieżąco je śledzić – na stronie www.znamsiebie.pl dostępna jest specjalna aplikacja-kalendarzyk, która wskazuje dzień cyklu, w którym aktualnie znajduje się kobieta oraz opisuje zmiany, jakie tego dnia zachodzą w dwóch sferach – ciało i psyche. Jeśli masz pytania dotyczące zmian zachodzących w Twoim organizmie, możesz zapytać o nie eksperta (ginekologa i psychologa), pisząc mail na adres: ekspert@znamsiebie.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Lenaa7  10 lipca 2012 10:59

    Mnie pomagaja tylko i wylącznie tabletki przeciwbólowe oraz termofor.

    Odpowiedz
  2. Justyna  19 lipca 2012 10:27

    Kiedyś przy strasznych bólach tylko kilka tabletek było w stanie pomóc w taki sposób żebym mogła spokojnie poleżeć. O chodzeniu nie było mowy.
    Teraz mam sposób na duży ból ale nie za duży, niestety nie na taki, który nie powoduje zawroty głowy i mdłości.
    Dobrze jest położyć się na brzuchu, mocno rozszerzyć nogi żeby biodra bardziej przylegały do podłoża i postarać się chwilę tak poleżeć. Za minutę powinno być lepiej, ból powinien trochę ustąpić i będzie można zająć się czymś, np. poczytać książkę albo przynajmniej spokojnie poleżeć, może usnąć.
    Podobno macica przy takim sposobie układa się niżej czy jakoś tak i skurcze nie są aż takie straszne 🙂

    Odpowiedz
  3. katarina136  2 sierpnia 2012 21:20

    W moim przypadku dolegliwości przedmiesiączkowe natężają się wraz z sytuacjami stresowymi, wówczas nie tylko silnie boli mnie podbrzusze, ale również nogi. Zażywam wtedy tabletki przeciwbólowe i robię gorące kompresy, a także wykonuję delikatne masaże brzucha i nóg.

    Odpowiedz
  4. stokrotkapolna  16 marca 2017 05:06

    Ciepło pomaga. Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany