Dolegliwości ciążowe – jak sobie z nimi radzić?

Już po porodzie kobiety najczęściej mile i z rozrzewnieniem wspominają sam okres ciąży. Co nie znaczy, ze w jej trakcie życie przyszłej mamy jest usłane różami.  Najczęstsze dolegliwości ciążowe mogą dać we znaki na różnych etapach ciąży. Omawiamy 5 najczęstszych i radzimy, jak sobie z nimi radzić. 

Kobieta w ciąży mierzy ciśnienie krwi

fot. Freepik

Dolegliwości ciążowe – Skurcze nóg

Często w III trymestrze ciąży kobietom dokuczają skurcze kończyn, szczególnie łydek. Dolegliwość ta nasila się w ciepłych miesiącach roku. Skurcze i towarzyszący im przeszywający ból dopada przyszłe mamy z reguły w nocy i nie pozwala się wyspać.

Lekarze podejrzewają, że tego rodzaju dolegliwości mogą być związane z zaburzeniem gospodarki elektrolitowej lub niedoborem składników mineralnych, takich jak wapń czy magnez. Przyczyną mogą być zmiany zachodzące w organizmie – powiększająca się macica powoduje zmniejszenie ukrwienia mięśni, a pokaźny pod koniec ciąży brzuszek czasami uciska nerwy.

Masaż poprawi krążenie i sprawi, że ból ustąpi. Dolegliwościom możesz też zapobiegać. Przed pójściem spać weź ciepłą kąpiel, która rozluźni mięśnie i poprawi ich ukrwienie. Na co dzień zakładaj wygodne buty i unikaj długiego przebywania w jednej pozycji, np. stojącej bądź siedzącej z nogą założoną na nogę. Pamiętaj o zbilansowanej, bogatej w substancje mineralne diecie. Wapń znajdziesz w nabiale, potas m.in. w bananach, suszonych morelach, szpinaku i burakach, a magnez, np. w kaszach i zielonych warzywach.

Jeśli skurcze doskwierają Ci do tego stopnia, że nie możesz normalnie funkcjonować – koniecznie zgłoś problem lekarzowi. Nasilenie tego rodzaju dolegliwości może doprowadzić do skurczów macicy, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Dolegliwości ciążowe – Zawroty głowy

Zawroty głowy to powszechna dolegliwość, doskwierająca kobietom w ciąży już od I trymestru. Progesteron, który w tym czasie produkowany jest w zwiększonej ilości, rozluźnia naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie tętnicze. Wolniejszy przepływ krwi do mózgu powoduje zawroty głowy. Inną przyczyną może być zbyt niski poziom cukru we krwi.

 Kiedy czujesz, że robi Ci się słabo koniecznie usiądź lub połóż się z nogami w górze.  Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów. Jedz regularnie! Miej zawsze pod ręką zdrową przekąskę, która w razie pogorszenia samopoczucia podniesie poziom glukozy w Twoim organizmie. Pamiętaj też o regularnych spacerach. Umiarkowany wysiłek dotleni Cię i poprawi ogólne samopoczucie. Jeśli zawroty głowy są zbyt częste – poinformuj o tym swojego lekarza. Konieczne może być zbadanie poziomu żelaza.

Dolegliwości ciążowe – Problem z pamięcią, zmęczenie, wypadanie włosów, bladość

Wymienionych dolegliwości nie należy lekceważyć – mogą świadczyć o anemii, czyli niedoborze żelaza lub kwasu foliowego.  Wiele kobiet w ciąży cierpi na anemię, szczególnie w 7 miesiącu ciąży, kiedy zapasy żelaza wyczerpują się, a zapotrzebowanie dziecka wzrasta. Jeśli zaobserwujesz u siebie tego rodzaju objawy, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista może zalecić wykonanie morfologii krwi poza standardowym harmonogramem badań.

W populacji kobiet w ciąży w Polsce powszechnie występują niedobory 5 składników odżywczych. Należą do nich: DHA, kwas foliowy, witamina D, jod, żelazo.

Dolegliwości ciążowe – Niewyspanie, rozdrażnienie, brak sił

Bezsenność doskwiera przyszłym mamom szczególnie pod koniec ciąży. Przyczyniają się do niej różne inne dolegliwości, takie jak ból kręgosłupa przy leżeniu, częste nocne wizyty w toalecie, duszności, skurcze łydek. Wygodne ułożenie się do snu z pokaźnym w III trymestrze brzuchem sprawia przyszłym mamom dużo trudności. A im bliżej rozwiązania, tym więcej emocji.

Przede wszystkim zadbaj o swój komfort w czasie snu. Wygodny materac i poduszki, które pomogą Ci stabilnie leżeć w ulubionej pozycji to pierwszy krok do przespania całej nocy.  Zrelaksuj się ciepłą kąpielą, a efekt wzmocni ziołowa herbatka. Na 2-3 godziny przed snem nie pij napojów zawierających kofeinę i nie spożywaj obfitych, tłustych posiłków.

Dolegliwości ciążowe – Huśtawka nastrojów

Emocje pojawiają się bez powodu i zmieniają z minuty na minutę.  Chwiejność nastroju i wybuchy emocji towarzyszą też przyszłym mamom, szczególnie w połowie I trymestru i pod koniec II trymestru ciąży.

W tym przypadku bardziej właściwe jest pytanie – co inni mogą zrobić dla Ciebie. W tym stanie trudno jest Ci kontrolować emocje, dlatego życzliwość i wsparcie ze strony najbliższych jest co najmniej mile widziana. Możesz dać im do przeczytania ten artykuł lub inną literaturę, która pomoże im zrozumieć przyczyny Twojego stanu.

DHA przyjmowany w okresie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji u świeżo upieczonej mamy. To nie wszystko. Jak pokazują amerykańskie badania, przyjmowanie DHA z alg (Life’s DHA®) zmniejsza o ponad 85%* ryzyko, że maluch przyjdzie na świat przed terminem.

A Wy jak radzicie. radziłyście sobie z ciążowymi dolegliwościami i jak wspominacie jest z okresu ciąży?

*Carlson S.E. i wsp. DHA supplementation and pregnancy outcomes. Am J Clin Nutr 2013

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...