Dokuczliwy, suchy kaszel – jak sobie z nim poradzić?

Krótkie, ale powtarzające się z dużą częstotliwością odkaszlnięcia potrafią być bardzo meczące. Nie tylko przeszkadzają nam w normalnym funkcjonowaniu, przerywając rozmowę lub odrywając nas od innych czynności, ale powodują również podrażnienia gardła i krtani, które bywają bardzo bolesne.

Jeszcze bardziej dokuczliwe są pojawiające się u niektórych bóle klatki piersiowej i jamy brzusznej brzusznej albo wymioty. Nic więc dziwnego, że gdy dopada nas suchy kaszel, chcemy się go jak najszybciej pozbyć i szukamy skutecznego sposobu na złagodzenie jego skutków. Zanim jednak znajdziemy dobry syrop na suchy kaszel (po domowych sposobach, jak smalec gęsi na kaszel ) lub inny specyfik, który pomoże nam poprawić samopoczucie powinniśmy ustalić przyczyny częstego, bezproduktywnego odkasływania.

Jakie są przyczyny suchego kaszlu?

Do najczęstszych przyczyn suchego kaszlu należą infekcje wirusowe. Bezproduktywne odkrztuszanie jest charakterystyczne dla ich początkowej fazy trwającej około 2-3 dni, po której dochodzi do pojawienia się wydzieliny, czyli wystąpienia tak zwanego kaszlu mokrego. Tak przebiega typowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Jeśli jednak po upływie kilku dni suchy kaszel nadal się utrzymuje, jest to oznaką, że jego przyczyn należy szukać gdzie indziej. Niekiedy może on być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak między innymi:

  • astma oskrzelowa,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • choroby śródmiąższowe płuc.

Dlatego warto się przebadać pod tym kątem i sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z którąś z powyższych chorób.

Czasem suchy kaszel wywołany jest reakcją organizmu na szkodliwe warunki zewnętrzne. Szczególnie dzieci, których układ oddechowy jest jeszcze bardzo wrażliwy narażone są na dokuczliwe odkasływanie wdychając:

  • zanieczyszczone powietrze, które niestety stało się normą w wielu miastach dotkniętych smogiem,
  • dym papierosowy,
  • klimatyzowane powietrze, zwłaszcza wtedy, gdy klimatyzatory nie były od dawna czyszczone,
  • zbyt suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami.

Dlatego należy zadbać o wyeliminowanie wszystkich szkodliwych czynników. Unikać spacerów z dzieckiem przy zatłoczonych jezdniach, regularnie czyścic klimatyzację w samochodzie, a w pokoiku dziecka zainstalować nawilżacze powietrza na grzejniki.

Co pomaga na suchy kaszel?

Jeśli wykluczyliśmy przypadki poważniejszych chorób i lekarz nie zalecił nam innej terapii możemy pomóc sobie ogólnodostępnymi lekami bez recepty. Przy zwalczaniu kaszlu suchego kluczową sprawą jest powstrzymanie odruchu odkasływania. Szczególnie ważne jest podanie leków hamujących odruch kaszlu na noc po to, by móc się wyspać i zregenerować po ciężkim dniu. Następnie należy zadbać o właściwe nawilżenie błon śluzowych. Specyfiki zawierające na przykład olejek tymiankowy powodują zwiększanie wydzielania śluzu w oskrzelach i w ten sposób łagodzą podrażnienia spowodowane kaszlem. W końcu zapewnienie sobie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ułatwi nam oddychanie i poprawi samopoczucie.

Co na suchy kaszel u dzieci?

Wybór odpowiedniego leku na suchy kaszel u dzieci powinien być szczególnie dobrze przemyślaną decyzją. Jako rodzice lub opiekunowie mamy najczęściej dostateczną wiedzę na temat substancji, których nasze dziecko nie toleruje lub które mu wręcz szkodzą. Dlatego dobry syrop na suchy kaszel będzie tylko wtedy dobroczynny, gdy poznamy dokładnie jego skład i sprawdzimy, czy nie zawiera szkodliwych substancji. Pamiętajmy także, że wybór leków u dzieci podyktowany jest również ich wiekiem. Inne środki stosuje się przy zachorowaniach niemowląt, a inne u maluchów, czy przedszkolaków. Stosunkowo najwięcej wyrobów medycznych przeznaczonych jest dla dzieci powyżej 12 roku życia, których organizmy osiągają już często cechy organizmów osób dorosłych. Aby się przekonać o przedziale wiekowym, dla jakiego przeznaczony został dany lek należy się zapoznać z jego ulotką. W ulotce znajdziemy także dokładne wskazówki dotyczące dawkowania. Czasem ten sam dobry syrop na kaszel możemy zastosować u naszych dzieci w różnym wieku, zmniejszając lub zwiększając dawki zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

Poznaj różnicę miedzy kaszlem suchym a mokrym >> http://conakaszel.pl/kaszel-suchy/

Jeśli jednak mimo dużej dostępności różnych specyfików bez recepty nadal nie jesteśmy pewni co na suchy kaszel zadziała najlepiej u naszego maluszka, udajmy się po poradę do pediatry. Z wizytą u lekarza nie należy też zwlekać, jeśli suche odkasływanie nie ustąpi w ciągu dwóch dni, a gdy towarzyszą im niepokojące objawy, takie jak gorączka lub wymioty konsultacja medyczna powinna być natychmiastowa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...