Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej

Kandydat, który otrzymuje zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, może mieć powody do zadowolenia. Jego CV zostało dostrzeżone wśród wielu innych i stało się przepustką do kolejnego etapu rekrutacji. Odtąd, kluczem do sukcesu będzie rozmowa rekrutacyjna. Poniżej znajdziecie zasady, których przestrzeganie może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. A jakie są Wasze doświadczenia? Napiszcie!

Praca za granica

Poszukiwanie pracy, zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo, może być zajęciem pochłaniającym większość ich wolnego czasu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób porównuje poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia do pracy po godzinach. Samo dostosowywanie CV do konkretnych ogłoszeń i ich wysyłanie jest bardzo czasochłonne. Jednak, w większości przypadków, właśnie dzięki CV odpowiadającemu na ogłoszenie, kandydat zostaje zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Jak najlepsze zaprezentowanie swojej wiedzy i doświadczenia zwykle wymaga od uczestnika procesu rekrutacji dobrego przygotowania i to nie tylko z zakresu wiedzy branżowej, ale także uniwersalnych zasad obowiązujących podczas spotkania. Stosowanie się do nich nie gwarantuje zdobycia wymarzonej pracy, ale może pomóc w przekonaniu rekrutera do rozważenia kandydatury danej osoby. Oto kilka zasad, które zdaniem eksperta LeasingTeam, mogą pozytywnie wpłynąć na wynik procesu rekrutacji.

 

Zbierz najważniejsze informacje o pracodawcy

Kandydat, który chce być postrzegany przez rekrutera jako osoba dociekliwa i zmotywowana, powinien dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której idzie na spotkanie. Czas istnienia przedsiębiorstwa na rynku, zakres działalności, oferowane produkty czy świadczone usługi to tylko niektóre z kwestii, o które osoba prowadząca spotkanie może zapytać kandydata. Pytania sprawdzające wiedzę na temat firmy mają najczęściej na celu weryfikację rzeczywistej motywacji uczestnika procesu rekrutacji do pracy w danej firmie.

Kandydaci zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne bardzo często wysyłają nawet kilkadziesiąt CV tygodniowo. W efekcie, zdarzają się osoby, które przychodzą na spotkanie nieprzygotowane, nie wiedząc nawet czym zajmuje się dana firma. W ten sposób bardzo często przekreślają swoje szanse na otrzymanie propozycji pracy – komentuje Jakub Dysarz, Młodszy Kierownik Projektu w LeasingTeam.

Wysiłek włożony w zebranie informacji na temat danego pracodawcy na pewno się opłaci. Kandydat nie tylko zaprezentuje się przed rekruterem jako osoba naprawdę zainteresowana podjęciem pracy w danej firmie i dalszym rozwojem swojej kariery w ramach jej struktur, ale także świadomie dokona wyboru przyszłego pracodawcy.

 

 Zadbaj o swój wygląd

Rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem formalnym, w czasie którego zgodnie z zasadą „Jak Cię widzą tak Cię piszą” kandydat powinien zadbać o swój wygląd zewnętrzny, w tym przede wszystkim o odpowiedni strój. Na wybór ubrania stosownego do okazji może mieć wpływ m.in. poziom stanowiska, o które ubiega się kandydat. Jeżeli jest to pozycja menedżerska warto założyć bardziej elegancki strój. Panowie mogą pojawić się na rozmowie w klasycznym garniturze, natomiast panie w garsonce, biznesowym kostiumie lub sukience. W przypadku stanowisk specjalistycznych np. inżynieryjnych nie jest już wymagany tak sformalizowany ubiór. Często wystarczą proste, materiałowe spodnie, koszula lub sweter. Cały strój powinien być czysty, dopasowany, schludny. Panie powinny unikać zbyt dużych dekoltów i krótkich spódnic czy sukienek, a ich makijaż powinien być delikatny i naturalny. Należy również zachować umiar w biżuterii. Przed wejściem na rozmowę warto również sprawdzić czystość obuwia.

Bądź punktualny

Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną może mieć negatywny wpływ na wynik procesu rekrutacyjnego dla kandydata. Po pierwsze może ono zostać odebrane przez rekrutera jako oznaka braku szacunku. Po drugie, spóźnienie się na spotkanie może skrócić czas trwania rozmowy, co działa na niekorzyść samego kandydata. Rekruterzy bardzo często umawiają nawet kilka spotkań rekrutacyjnych dziennie, w związku z czym nie są w stanie poświęcić więcej czasu spóźnionym osobom. W efekcie kandydaci, którzy przybyli później na spotkanie mają mniej czasu na przekonanie rekrutera, że są najlepszymi kandydatami na dane stanowisko niż osoby punktualne. Żeby uniknąć spóźnienia, osoba biorąca udział w rekrutacji powinna sprawdzić ile czasu zajmie jej dotarcie do siedziby pracodawcy oraz przewidzieć dodatkowy czas na niespodziewane sytuacje takie jak np. korki. Jeżeli z przyczyn od siebie niezależnych kandydat nie może dotrzeć na spotkanie punktualnie, powinien jak najszybciej skontaktować się z rekruterem i powiadomić go o przewidywanym czasie spóźnienia. Podobnie, jeśli kandydat wie dużo wcześniej, że nie będzie mógł uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej lub po prostu zmienił zdanie i nie jest już zainteresowany ofertą, powinien poinformować o tym osobę, z którą miał się spotkać. Być może jego kandydatura będzie na tyle interesująca dla rekrutera, że zaproponuje inny termin spotkania.

 

Rekruterzy rozumieją, że kandydatom zdarza się zmienić zdanie, więc informacja o rezygnacji z udziału w procesie rekrutacji na pewno zostanie przez nich odebrana lepiej niż nieobecność na spotkaniu – uważa Jakub Dysarz z LeasingTeam.

 

Wyłącz telefon

Nie ma nic bardziej rozpraszającego niż nagły, niespodziewany sygnał dzwoniącego telefonu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzwonek telefonu może przerwać kandydatowi udzielanie odpowiedzi na jedno z kluczowych dla przebiegu procesu rekrutacji pytań i wpłynąć negatywnie na jego koncentrację. W związku z tym, aby uniknąć dodatkowego stresu, przed spotkaniem kandydat powinien wyłączyć dźwięk i wibracje w telefonie.

 Nerwowe poszukiwanie telefonu w torebce i próby jego wyciszenia bądź, co gorsza, odebranie telefonu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, to sytuacje, które czasami zdarzają się kandydatom. Niestety, tego typu zachowania mogą pozostawić negatywne wrażenie i wpłynąć na ostateczną decyzję rekrutera o wyborze kandydata na dane stanowisko. Warto mieć to na uwadze – mówi ekspert LeasingTeam.

 

Bądź dobrej myśli

Uśmiech, pewny uścisk dłoni i ton głosu, spokój i opanowanie mogą pomóc kandydatowi lepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zjednać sobie rekrutera. Dzięki pozytywnemu nastawieniu można również przezwyciężyć stres, który zwykle towarzyszy uczestnikom rozmów kwalifikacyjnych.

Rekruter wie doskonale, jakie emocje towarzyszą większości kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli z powodu zdenerwowania osoba biorąca udział w rekrutacji pogubi się w czasie odpowiedzi i poprosi o możliwość ponownego jej udzielenia, nie powinna się obawiać, że wpłynie to negatywnie na opinię rekrutera na jej temat. Każdemu może zdarzyć się pomyłka – twierdzi Jakub Dysarz.

Nie bój się odpowiadać na trudne pytania

Celem rozmowy rekrutacyjnej jest nie tylko weryfikacja informacji zawartych w CV, ale także m.in. sprawdzenie motywacji kandydata, jego dopasowania do firmy i do oczekiwań bezpośredniego przełożonego. Rekruterzy zadają pytania dotyczące powodów odejścia z pracy, radzenia sobie ze stresem, czy pozytywnych lub negatywnych cech kandydata. Dla niektórych osób mogą się one okazać kłopotliwe. W związku z tym, należy dobrze zastanowić się nad odpowiedziami, aby uniknąć np. negatywnego wypowiadania się na temat swojego obecnego pracodawcy.

W przypadku rekrutacji osób z niewielkim doświadczeniem, rekruterom często zdarza się pytać o zainteresowania. Okazuje się jednak, że z powodu stresu niektórym kandydatom nawet odpowiedź na pytania dotyczące ostatnio przeczytanej książki bądź obejrzanego filmu może przyjść z pewną trudnością. Warto zatem, aby kandydat zastanowił się jakie pytania o zainteresowania mogą paść i jak na nie powinien odpowiedzieć.

 

Przygotuj listę pytań do rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna czasami jest jedyną okazją, aby kandydat mógł dowiedzieć się więcej na temat pracy w danej firmie. Warto zatem dobrze przemyśleć, jakie informacje chciałby uzyskać od rekrutera. Ścieżka kariery, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe benefity, dokładne obowiązki na danym stanowisku to tylko niektóre kwestie warte doprecyzowania.

 Zadawanie pytań jest oznaką zainteresowania firmą i pokazuje, że kandydat również przygotował się do spotkania. Zdobyte informacje, w sytuacji otrzymania oferty, pozwolą uczestnikowi procesu rekrutacji na świadome podjęcie decyzji oraz uniknięcie rozczarowania obowiązkami na nowym stanowisku. Tym samym, zmniejszy się również ryzyko jego rezygnacji z pracy np. po okresie próbnym, dzięki czemu pracodawca nie będzie musiał ponosić kosztów kolejnej rekrutacji – komentuje Jakub Dysarz.

Przestrzeganie powyższych zasad nie gwarantuje otrzymania propozycji pracy, ale z pewnością może pomóc w profesjonalnym zaprezentowaniu się podczas spotkania rekrutacyjnego. Niewykluczone, że dobre wrażenie, które zrobi kandydat, zaprocentuje w przyszłości i kolejny proces rekrutacji, do którego zostanie zaproszony przez rekrutera, zakończy się zdobyciem wymarzonej pracy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  12 maja 2017 08:25

  Dodałabym: Bądź pewny siebie, ale nie arogancki.

  Odpowiedz
 2. Kika07645  12 maja 2017 09:44

  Za jakis dłuższy czas czeka mnie taka rozmowa i dobrze jest przeczytac jak przygotować swój wygląd i przede wszystkim poukładać wszystko w głowie, o co chce sie spytac i jak przedstawić siebie w jak najlepszym świetle

  Odpowiedz
 3. nilkaa3  12 maja 2017 12:35

  Przeczytaj kodeks pracy ! Często zdarza się, że pytają np. o plany na przyszłość dotyczące rodziny i dzieci, szczególnie w przypadku kobiet, do czego nie mają prawa.. warto znać swoje prawa i obowiązki. Cała reszta jak punktualność czy schludny wygląd to norma nie tylko na rozmowie rekrutacyjnej, ale każdym spotkaniu, jeśli chcemy być traktowani poważnie.

  Odpowiedz
 4. passa  12 maja 2017 13:37

  Ubiór jest zależny od stanowiska, o które się ubiegamy. Choć praktycznie zawsze sprawdza się tu umiar, to w żaden sposób nie powinien być wulgarny, czy wyzywający.
  Pamiętam moją ostatnią rozmowę kwalifikacyjną. Było chyba z -15 stopni, więc doszłam do wniosku, że kiecka w tym przypadku może mi tylko zaszkodzić (w kwestiach zdrowotnych oczywiście) i ubrałam się na cebulkę. Zamiast eleganckich butów wybrałam ocieplane trekkingi. Z osobą przeprowadzającą spotkałyśmy się w kawiarni i każda z nas nim się porządnie „rozpłaszczyła” minęło dobrych parę minut. Z resztą, przy ubieraniu było podobnie. Wiedzę o firmie miałam w małym paluszku i milion pytań jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Tego samego dnia oddzwoniła z dobrą wiadomością 🙂

  Odpowiedz
 5. Hidari11  13 maja 2017 05:18

  Wygląd- przede wszystkim schludny- czyste, wyprasowane ubranie świadczące o staranności pracownika, zadbane paznokcie, wyczesane włosy, wypastowane buty,itp.
  Szczerość w odpowiedziach, niewyolbrzymianie, naturalność.
  Starannie napisane i czytelne CV.

  Odpowiedz
 6. Rybakova Halyna  7 sierpnia 2017 19:26

  Super!!!!

  Warto przeczytać!!!

  Odpowiedz
 7. efffciaa  5 października 2017 14:06

  Dobry artykuł , chociaż ja to wiem nie od dzisiaj i także nie od dzisiaj stosuję 🙂 Zazwyczaj kończyło się spektakularnym sukcesem 🙂 Trzeba sobie radzić w życiu .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany