7 tipów na dobry sen – co robić, by był bardziej efektywny?
Dobry sen przekłada się na cały kolejny dzień. Jeśli jest w jakiś sposób zakłócony, jest po prostu nieefektywny. Skutkiem niewyspania jest rozdrażnienie, problemy z koncentracją i skupieniem uwagi oraz spadek energii. Co więcej, przedłużające się problemy z zasypianiem oprócz złego samopoczucia mogą powodować problemy zdrowotne. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to jak poprawić jakość snu. Oczywiście nie zawsze uda się zrobić wszystko na raz, jednak ważne są te małe kroki, które co dzień zbliżają nas do sukcesu.
Spis treści:
Co pić a czego nie pić na dobry sen?
Wiele osób zastanawia się często co warto wpić tuż przed zaśnięciem, aby mieć dobry sen. Zapewne wiele z was słyszało także o sposobie z „babcinej apteczki”, czyli wypiciu szklanki ciepłego mleka. To świetna metoda pomagająca w zaśnięciu, jednak nie mogą z niej skorzystać osoby z nietolerancją laktozy. Stara jak świat szkoła mówi, że doskonale sprawdzą się także zioła uspokajające. Należą do nich mięta, rumianek, melisa czy kozłek lekarski. Wystarczy je zaparzyć np. godzinę przed zaśnięciem i wypić ciepłe przed pójściem do łóżka. Natomiast z napojów, które zamiast uspakajająco pobudzają organizm są: kawa, cola, kakao oraz yerba-mate. Wypijanie ich przed snem to zatem duży błąd.
Jak przywrócić dobry sen?
Wiele osób często zmaga się z bezsennością, ale jednocześnie nie dba o podstawowe zasady, które zapewniają dobry sen. Wiadomo o tym, że należy wywietrzyć sypialnie, nie jeść ciężkostrawnych potraw czy ograniczyć korzystanie ze światła płynącego z ekranu telewizora, tabletu czy smartfona. Jednak czy można zrobić coś jeszcze? Okazuje się, że można. I to całkiem sporo!
Ruch to zdrowie…i dobry sen!
Aktywność ruchowa, zwłaszcza ta uprawiana systematycznie ma wiele prozdrowotnych korzyści. Efektem jest nie tylko zgubienie zbędnych kilogramów, poprawa krążenia czy redukcja cholesterolu, ale także dobry sen. Jeśli trening odbywa się na dworze organizm jest otrzymuje dawkę dotlenienia, a to przekłada się na jakość nocnego odpoczynki. Potreningowe zmęczenie sprawia również, że sen jest głębszy.
Zadbaj o prawidłowe warunki w pomieszczeniu
Przewietrzenie pokoju to nie wszystko. Aby sen był lepszy temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 21 stopni. Do tego jeśli powietrze jest zbyt suche ryzykujemy częste wybudzanie się w ciągu nocy na wskutek wysuszenia śluzówki nosa czy gardła. Dobrym pomysłem jest więc zakup nawilżacza powietrza, który zadba o właściwy poziom wilgotności w sypialni. Jeśli jen poziom jest optymalny znika w wielu przypadkach znika także problem uporczywego chrapania.
Wypróbuj muzykoterapii
Ponoć taka metoda relaksacji wpływa na wydłużenie snu i poprawę jego jakości. Ta terapeutyczna metoda bazuje na leczniczym wpływie dźwięków. Słuchanie relaksacyjnych tonów może ponoć znacząco wydłużyć fazę głębokiego snu.
Sprawdź stan materaca
Czasami zaburzenia snu wynikają z bardzo prozaicznych powódek. Często dzieje się tak, że to stary materac jej powodem nocnego wybudzania. Jeśli więc zauważasz ślady zdeformowanej gąbki, a powierzchnia spania przypomina „góry i doliny” to koniecznie go wymień. Nikt nie chce się przecież czuć jak w bajce „Księżniczka na ziarnku grochu”. Wypukłości czy zagłębienia na powierzchni spania mogą znacząco wpływać na jakość nocnego odpoczynku, a do tego niekorzystnie wpływają na zdrowie kręgosłupa.
Zadbaj o regularność dobowego rytmu
To bardzo ważne, to chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze „trenuje” organizm. Jeśli tryb ten zmienia się z dnia na dzień i nie ma zachowanej regularności sen może być zakłócony, a samo zasypianie czy budzenie się utrudnione. Dlatego stałe pory chodzenia spać powinny być zawsze wieczornym rytuałem od którego nie ma żadnych odstępstw.
Aromaterapia w walce o dobry sen
Zapach niektórych roślin ma działanie ułatwiające zasypianie. Do takich należy np. lawenda, drzewo sandałowe czy eukaliptus. Jeśli nie posiadamy tego rodzaju kwiatów alternatywnie można wykorzystać saszetki zapachowe z suszem, aromatyzowane świece czy olejki eteryczne. Co więcej, na rynku istnieją także spraye na bazie wybranych zapachów, którymi spryskuje się poduszki, aby ułatwić sobie lepszy sen. Warto sprawdzić kilka, aby wybrać ten, który daje najlepsze rezultaty pod postacią spokojnego, nieprzerwanego snu.
Medytacja na dobry sen
Medytacja od lat jest znana jako metoda wyciszenia się, rozluźnienia i redukcji nerwów. Pozwala ona zachować spokój w sytuacjach stresowych i uspokoić umysł. Z tego względu jest polecana osobom zmagającym się z zaburzeniami snu.