Jak żyć pozytywnie? Część 4: Dobry nastrój.

Wydajność w działaniu jest największa, gdy jesteśmy w dobrym humorze. Dobry nastrój jest wyznacznikiem naszej kondycji psychicznej. Zdrowie emocjonalne rzuca światło na życie prywatne i zawodowe, dlatego warto o nie dbać tak samo, jak dbamy o zdrowie fizyczne.

Oto kilka sposobów na to, by wprawić się w pozytywny nastrój:

Wybierz się na spacer.

Gdy dręczą cię myśli, nurtują problemy, nic tak nie leczy umysłu jak dawka świeżego powietrza i ruchu. Wybierz się do lasu, na łąkę, nad jezioro, gdziekolwiek z dala od miejskiego hałasu. Zapomnij o pracy, obowiązkach. Po pewnym czasie dobre myśli i rozwiązania zastąpią negatywne.

Przeczytaj książkę.

Gdy pochłania cię ciekawa lektura, zapominasz o otaczającym cię świecie. Warto robić książkowe odskoki. Czytanie relaksuje, napawa emocjami, a czasem nawet podrzuca gotowe rady, które będziesz mogła zastosować w życiu.

Zadbaj o kondycję.

Intensywny trening to nie tylko walka o lepszą sylwetkę. Kiedy podołasz ciężkiemu wysiłkowi, masz wrażenie, że jesteś w stanie dokonać wszystkiego. Bojowe nastawienie wykorzystaj w walce z problemami, a na pewno wyjdziesz z nich zwycięsko.

Kup sobie coś nowego.

Często zakupy są dla ciebie pocieszycielem, kiedy nie udał ci się związek, zostałaś zwolniona z pracy lub oblałaś egzamin. Mogłabyś tkwić w letargu i niemocy dwa tygodnie. Zamiast tego pospiesznie idziesz do sklepu i kupujesz pięć par butów i trzy pary spodni. Nie ma w tym nic złego. To cię nakręca do działania. Zastępujesz poczucie porażki poczuciem sukcesu. Oczywiście, porażka ta po czasie staje się cenną nauką, a sukces, choć drobny, wynikający z posiadania pieniędzy i możliwości kupowania sobie rzeczy, pozostaje. Najważniejsze jednak, że masz z powrotem dobry nastrój i nie zatrzymujesz się w bezruchu i ciągnącej cię do dna frustracji.

Poznawaj ciekawych ludzi

Czasem bywa tak, że nie masz pomysłu na siebie, nie wiesz, co ze sobą zrobić. Wtedy udaj się do miejsc, w których skupiają się pasjonaci, ciekawi ludzie z niebanalnymi zainteresowaniami. Można nie tylko kogoś poznać, ale nawet dołączyć się do grupy i wspólnie rozwijać pasje. Często w kawiarniach organizowane są wieczory podróżników,  którzy zwiedzają interesujące miejsca, naukowców, którzy prowadzą projekty, pisarzy, poetów, którzy opowiadają o swojej twórczości.

Włącz komedię albo kabaret

Z pewnością komedie albo występy kabaretowe wywołają uśmiech na twarzy i sprawią, że zapomnisz o przykrościach. Uczą one, by nie brać wszystkiego tak poważnie. W prostym powiedzeniu, iż śmiech to zdrowie, kryje się najprostsza i najbardziej dostępna recepta na dobry nastrój.

Posprzątaj dom.

Sprzątanie nie tylko wynika z potrzeby zachowania estetycznego wyglądu otoczenia i pozbycia się drobnoustrojów, ale także daje wrażenie poukładanego życia i kontroli nad nim. Poczucie kontroli wiąże się z poczuciem spełnienia w wybranych przez siebie rolach- roli matki, żony i na stanowisku pracy.

Wypisz swoje mocne strony i zalety.

Gdy nie dostrzegają cię inni ludzie i od dawna nikt nie powiedział dobrego słowa na twój temat, możesz mieć poczucie niedowartościowania. Wydaje ci się, że, jeśli nie mówią o tobie pozytywnie, to znaczy, że nie posiadasz zalet i wyróżniających cię wartości. To błąd. Bez względu na innych, poczucie dowartościowania musi płynąć z twojej świadomości posiadanych walorów. Zastanów się nad sobą, a następnie wypisz na kartce swoje zalety, mocne strony i talenty. Przeczytaj je na głos kilka razy i przywołuj z pamięci zawsze, kiedy ktoś będzie próbował zaniżyć ci samoocenę.

Zadzwoń do bliskiej osoby.

Kontakt z osobą, która jest dla ciebie ważna, zawsze poprawia nastrój. Czyjaś obecność, wsparcie, ciepłe słowa sprawiają, że to, co sprawiło ci przykrość, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Autor: Hidari11


Od redakcji:
Drogie czytelniczki! Zachęcamy Was do pisania artykułów na naszym portalu! Hidari11 otrzymuje od nas oczywiście dodatkowe punkty.   

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (231 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...