Dobro dziecka po rozwodzie jest najważniejsze – Jak osiągnąć porozumienie?

W Polsce rośnie wskaźnik rozwodów: 5 lat temu wynosił 26 proc., w zeszłym roku już 36 proc. Ale nawet w trakcie lub po rozstaniu, rodzice mają wspólny priorytet: dobro dziecka po rozwodzie jest najważniejsze. Czy porozumienie jest możliwe? Jak je osiągnąć?

Rozstanie z partnerem życiowym nie równa się rozstaniu z dziećmi – przekonuje Katarzyna Duńska, psycholog i doradca zawodowy. – Małżeństwa mijają, ale rodzicami jesteśmy na zawsze.

Duńska, coach ze stażem w programowaniu neurolingwistycznym (doświadczenie zdobyła na Instytucie M. Ericksona w Berlinie), przekonuje, że szansa odbudowania relacji z drugim rodzicem istnieje tylko wtedy, gdy wzniesiemy się ponad osobiste animozje. Współpracuje z portalem wspolnedzieci.pl, gdzie udziela porad psychologicznych m.in. o konsekwencjach nieobecności ojca w życiu córki. Zastanawia się, dlaczego czasem po rozstaniu rodzice wycofują się z kontaktu z dzieckiem?

baby-539970

Paradoks polega na tym, że jeśli tak się dzieje to nie dlatego, że rodzicowi przestaje zależeć na dziecku, tylko dlatego, że tak bardzo mu zależy i tak bardzo przeżywa fakt, że nie może być z nim codziennie, że jego dziecko nie będzie się wychowywało w pełnej rodzinie – odpowiada Duńska, ekspert z wieloletnim stażem w pracy wychowawczej, doradczej i szkoleniowej. Psycholog zwraca się do dorosłych, szukających rozwiązania problemu w usunięciu się z życia pociechy: – Pamiętaj, że Twoje dziecko też przechodzi przez trudny czas i zwyczajnie Ciebie potrzebuje. Jeden rodzic nie zastąpi drugiego. Macie szansę na zbudowanie nowej, dobrej relacji, potrzebnej i dziecku, i dorosłemu.

Trudne momenty mogą się zdarzać, dlatego rodzic, oprócz samozaparcia do dalszych zmagań, potrzebuje też  wsparcia. Na platformie wspolnedzieci.pl udzieli go nie tylko psycholog, ale i eksperci w dziedzinie prawa oraz pediatrii.Udzielą informacji na trapiące rodziców wątpliwości: czy należy szczepić dziecko przed podróżą zagraniczną?Jak ma się zawarcie kolejnego małżeństwa do zmiany nazwiska dziecka? A Duńska przestrzega dorosłych przed pułapką egocentryzmu:

Tkwiąc we własnych emocjach zapominamy o traumie, którą przechodzą dzieci –mówi psycholog o rodzicach, którym trudne uczucia przesłaniają i zniekształcają spostrzeganie nawet w drobnych sprawach. – Pierwsze ustalenia odnośnie dzieci trzeba podjąć dość szybko, byle sensownie.

wd

Dobro dziecka po rozwodzie  – Co warto ustalić na początku?

Podstawa to kwestia spotkań drugiego rodzica z dzieckiem. Nawet jeśli ustalił to sąd,istnieje możliwość weryfikacji terminów, i to bez konieczności spotkania z byłym partnerem twarzą w twarz, za pomocą systemu wspólnych decyzji – jednej z funkcjonalności platformy wspolnedzieci.pl. W ustalaniu np. reguł dotyczących spędzania wakacji i świąt czy wyprawiania urodzin pomocny będzie też kalendarz czasu dziecka. Centrum zarządzania finansami dziecka jest istotne przede wszystkim dla osób, nie decydujących się na rozwiązanie sądowe: pozwala ustalić wzajemne zobowiązania rodziców do okazjonalnego pokrywania różnych kosztów. Rozstrzygnięcia sądowe również mogą być za zgodą obojga rodziców modyfikowane: nierzadko niemieszkający z pociechą ojcowiepokrywają dodatkowo wydatki związane z dziećmi np. finansują zajęcia pozalekcyjne albo kupują ubrania czy dokładają się do nowego roweru. Eksperci wskazują, że im więcej ustali się poza salą sądową tym lepiej wróży to wzajemnej komunikacji i sprawowaniu władzy rodzicielskiej przez obojga byłych małżonków.

Nie da się wszystkiego przewidzieć i ustalić na początku – przyznaje psycholog. – Życie będzie weryfikowało wstępne ustalenia. Ale jeden cel musi być zawsze przed oczami rodzica: odpowiedzialność budowania nowej równowagi dla dzieci.

więcej informacji na www.wspolnedzieci.pl

plansza_750_x_100_px

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (266 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  27 października 2015 20:13

  Nawet najlepsze relacje po rozwodzie i tak nie zrekompensują dzieciom braku jednego rodzica, ale przynajmniej cokolwiek załagodzą stan w jakim dzieci w pewnym momencie się znajdą. Bo przyznajmy że raptem burzy się ich cały świat a one zastanawiają się dlaczego, czy już nas nie kocha. Mimo wszystko rozwód to jest zawsze trauma dla dziecka chyba że jest przemoc w rodzinie więc wtedy dzieci same chcą odejść

  Odpowiedz
 2. Żanett  28 października 2015 08:32

  Przy odrobinie dobrej woli z obu stron oraz nie traktowaniu dziecka jak karty przetargowej, jest to możliwe na pewno. Rozwód nie musi być ze szkodą dla dzieci, a one same kiedyś zrozumieją, że lepiej mieszkać z jednym, szczęśliwym rodzicem, niż z dwojgiem nieszczęśliwych. To, że się nie mieszka razem, nie przeszkadza we wspólnym podejmowaniu decyzji dotyczących dzieci. Jeśli tylko odłoży się na bok własne pretensje i żale (które przecież nie dotyczą dzieci), można rozmawiać ze sobą, bo wciąż pozostaje się rodzicami.

  Odpowiedz
 3. bbo  28 października 2015 12:20

  Kłopoty znajomych uświadamiają mi, że jest to mega trudne.

  Odpowiedz
 4. martucha180  28 października 2015 12:42

  Teoria sobie, a kłótnie rodziców o dziecko sobie…

  Odpowiedz
 5. Aneta  28 października 2015 15:29

  Często to dzieci obwiniają siebie o rozwód rodziców.

  Odpowiedz
 6. AnnaKwasniak  28 października 2015 19:20

  Mi zawsze szkoda dzieci, które najczęściej wiele tracą i doznają nieprzyjemnych chwil, bo rodzice myślą tylko jak nawzajem sobie zaszkodzić ;(

  Odpowiedz
 7. sylwiawes  29 października 2015 09:43

  Czasem rodzice podczas rozwodu są tak zajęci kłótniami że zapominają o dzieciach a one najbardziej to przeżywają 🙁

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  29 października 2015 11:34

  Najgorsze jest nastawianie dziecka przeciw małżonkowi. I wciąganie dziecka w kłótnie.

  Odpowiedz
 9. Anita  29 października 2015 18:23

  niestety, zawsze dzieci na tym cierpią..

  Odpowiedz
 10. Gocha  31 października 2015 19:59

  Na szczęście, temat dla mnie znany tylko z filmów. Myślę, że w tym wszystkim rodzice powinni unikać kłótni przy dziecku i polubownie ustalić rozsądne zasady spotykania dziecka – może to być dla dziecka łagodniejsze w przeżywaniu i zrozumieniu

  Odpowiedz
 11. Agnieszka  31 października 2015 20:33

  Oby dzieci nie ucierpiały

  Odpowiedz
 12. Patriszia  4 listopada 2015 19:31

  Rozwody zawsze są bolesne..

  Odpowiedz
 13. Wójcicka  11 grudnia 2015 22:25

  Najważniejsze jest aby zadbać o spokój i bezpieczeństwo dziecka. W takiej sytuacji nie można o nim zapomnieć. Wiadomo, że dzieci rozumieją mniej a przeżywają bardziej i wszystko ma wpływ na ich dalsze życie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany