Dobierz odpowiedni olejek do skóry – według wskazań medycyny ajurwedyjskiej

Starohinduska medycyna ajurwedyjska, bazująca tylko na naturalnych sposobach pielęgnacji zdrowia i urody. Według niej przyczyną chorób, a także niezdrowego wyglądu, są zalegające w organizmie toksyny. Jeśli zostaną usunięte, organizm będzie prawidłowo funkcjonował, co widać także po promiennej cerze. Jak zatem usunąć toksyny z organizmu? Jedną z metod jest ajurwedyjski masaż twarzy wykonany przy użyciu odpowiednich olejków. Podpowiadamy jak dobrać odpowiedni olejek do skóry – według wskazań medycyny ajurwedyjskiej.

 

Masaż poprzez stymulację poszczególnych punktów twarzy usprawnia funkcjonowanie całego organizmu. Pobudza krążenie krwi, limfy i płynów ustrojowych. Bardzo dobrze oczyszcza tkanki oraz dotlenia skórę. Jej poszczególne warstwy stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu zmarszczki są wygładzone, a twarz nabiera łagodniejszego wyrazu. Masaż da najlepsze efekty, jeśli zostanie wykonany przy użyciu naturalnego olejku, dobranego do naszego typu psychofizycznego, czyli doszy. Każdy człowiek jest innym typem psychofizycznym, w zależności od tego, jaka energia w nim dominuje: Vata, Pitta czy Kapha.

Odpowiedni olejek do skóry suchej – dominacja doszy Vata

Osoby, u których dominuje dosza Vata, są pełne energii, mają szybką przemianę materii, przez co są zazwyczaj szczupłe, o delikatnej budowie, suchej skórze i włosach oraz widocznych na ciele żyłach. Nie lubią zimna, ich organizmy szybko ulegają wychłodzeniu, marzną im stopy i ręce. Vata charakteryzuje osoby bystre, energiczne, czasem chaotyczne, prowadzące nieregularny tryb życia, które szybko chodzą i mówią. Suchą i zimną naturę Vaty doskonale równoważą rozgrzewające olejki. Dla tej doszy najlepszy jest ciepły olej sezamowy, który oczyszcza organizm z toksyn, pobudza krążenie krwi, przywraca skórze blask i gładkość. Bardzo dobrze sprawdzi się także olej migdałowy, który głęboko wnika w skórę i regeneruje komórki. Właściwości rozgrzewające i nawilżające mają także olejki cynamonowe, piżmowe i cytrusowe. Dzięki nim skóra utrzymuje prawidłowy poziom nawodnienia i nie poddaje się tak łatwo procesom starzenia. Naturalne rozgrzewające olejki ma w swojej ofercie m.in. firma Atok, Kanu oraz Khadi (http://www.khadi.pl).

Odpowiedni olejek do skóry przetłuszczającej się – dominacja doszy Pitta

Pitta dominuje u osób dobrze zbudowanych, umięśnionych, o jasnej cerze, prostych i cienkich włosach. Osoby takie nie lubią upałów, cieszą się dobrą przemianą materii i spokojnym snem. Cechuje je bystrość, zdolność koncentracji, cechy przywódcze i chęć rywalizacji. Przewaga Pitty przyczynia się do napadów złego humoru, złości i zniecierpliwienia. Cechy charakterystyczne dla tej doszy to oleistość i ciepło, czyli takie same, jak właściwości oleju. Ze względu na gorącą naturę dla takich osób najlepsze są oleje ochładzające, także z dodatkiem ziół. Takie właściwości ma np. olej kokosowy, nazywany „królem olejów”. Masaż z jego użyciem działa relaksująco i uspokajająco, a skóra po nim jest wyjątkowo odżywiona i miękka. Olej kokosowy polecany jest do masażu skóry problemowej, gdyż łagodzi stany zapalne. Co istotne, bardzo dobrze się wchłania i nie pozostawia uczucia lepkości. 100% olej kokosowy oferuje np. KTC. Innym olejem odpowiednim dla doszy Pitta jest olej lniany, ceniony ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Mają one fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania organizmu, stanowiąc między innymi budulec każdej komórki. Olej lniany zapewnia prawidłowe funkcjonowanie gospodarki lipidowej i odpowiednio nawilża skórę, co ma wpływ na jej elastyczność. Nadmierną produkcję sebum pomoże zahamować także olejek z różowym lotosem, np. z serii ajurwedyjskich olejków Khadi. Dla osób, u których dominuje dosza Pitta, odpowiednie będą także oleje: słonecznikowy, sojowy i szafranowy.

Odpowiedni olejek do skóry szarej , zmęczonej – dominacja doszy Kapha

Ten typ psychofizyczny charakteryzuje powolność, co widać np. w sposobie mówienia i chodzenia. Osoby Kapha są spokojne, wyrozumiałe i godne zaufania. Dążą do harmonii w swoim otoczeniu, dlatego trudno jest je wyprowadzić z równowagi. Nie przepadają za zimnem, co zbliża je do Vata. Dlatego też zaleca się im olejki ciepłe, np. z gorczycy i sezamowe, najlepiej z dodatkiem ziół, np. rozmarynu. Rozgrzeją one zimną naturę Kapha i pobudzą regenerację komórek. Na zniszczoną cerę bardzo dobrze wpłynie także masaż z olejkiem migdałowym, który hamuje procesy wiotczenia skóry. Dzięki olejom rozgrzewającym cera osób Kapha na powrót stanie się odżywiona, promienna i miękka w dotyku. Dla osób, które nie mają pewności, jaki typ psychofizyczny reprezentują, najlepszy będzie olejek sezamowy. Propozycją dla takich osób są również olejki Cosmoveda, których nazwy określają, dla której doszy są skierowane.

Ajurwedyjski masaż twarzy Abhyanga

Masaż Abhyanga jest częścią ajurwedyjskiego programu oczyszczającego i odmładzającego nazywanego Panchakarma. Można go wykonywać codziennie, także samemu. Regularnie stosowany dobroczynnie wpływa na poszczególne partie organizmu. Aby przyniósł oczekiwane efekty, należy użyć wyłącznie naturalnego olejku, odpowiednio dobranego do naszej doszy.

Olejek należy energicznie rozetrzeć w dłoniach i zaaplikować końcami palców na twarz. Gdy substancja wsiąknie w skórę (po ok. 4-5 min.), można rozpocząć masaż. Wykonuje się go całą dłonią albo opuszkami palców pod lekkim naciskiem. Do masowania twarzy najlepsze są ruchy okrężne. Na początek 3x gładzimy twarz od góry do dołu i tyle samo razy kreślimy okręgi na skroniach. Potem wykonujemy ruchy okrężne wokół oczu (także 3x) i delikatnie masujemy okrężnymi ruchami gałki oczne (3x). Następnie przechodzimy do górnej wargi – zakreślamy ją 1x. Masujemy także podbródek, gładząc go ruchem poziomym 2x. Na koniec gładzimy nos w górę i w dół 3x oraz czoło ruchem poziomym również 3x.

Tak wykonany masaż usprawnia przepływ płynów limfatycznych i usuwa toksyny z organizmu. Ponieważ komórki są dotlenione, szybciej się regenerują, co po niedługim czasie można zauważyć po promiennej i elastycznej skórze. Masaż kojąco wpływa także na system nerwowy, dając uczucie głębokiego relaksu i zadowolenia.

Olejki Khadi – fot. Helfy

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (273 głosów, średnia: 4,53 z 5)
loading... zapisuję głos...