Dobieramy kosmetyki w duchu ajurwedyjskiej mądrości

Prowadzisz zdrowy tryb życia, zwracasz uwagę na to, co jesz i jakimi rzeczami się otaczasz oraz wybierasz naturalne kosmetyki? To znak, że blisko Ci do życia według hinduskiej Ajurwedy. Wraz z ekspertką Yasmeen.pl zdradzamy, jak dobrać kosmetyki do swojej skóry i osobowości w duchu ajurwedyjskiej mądrości.

Hinduska Ajurweda

Ajurweda, czyli hinduska wiedza o życiu, zdrowiu i pięknie, ma już ponad 5 tysięcy lat. Do naszej kultury przywitała jednak dopiero w latach 60. razem z fascynacja Europejczyków Indiami, jogą i medytacją. Ajurweda opiera się na przekonaniu, że wszystko co istnieje we wszechświecie powstało z pięciu żywiołów: ziemi, ognia, wody, przestrzeni i wiatru. Z ich połączenia powstają z kolei trzy podstawowe typy energii biologicznej, czyli dosze: Wata, Pitta i Kapha.

Każdy człowiek jest unikalnym połączeniem dwóch dominujących dosz, rzadziej dominuje u nas jedna dosza lub istnieje równowaga między trzema doszami. Podstawą ajurwedyjskiej pielęgnacji jest określenie, jakie typy energii są u nas dominujące.

Typ Wata to zwykle osoba o szczupłej budowie ciała, której skóra i włosy są suche. Wata nie znosi zimna i kocha słońce. Osoba, u której dominuje ten typ energii szybko pojmuje, łatwo zapomina, jest kreatywna, entuzjastyczna, ale też skłonna do wahań nastroju. – Typ Wata przede wszystkim potrzebuje nawilżenia, dlatego wskazane są preparaty dostosowane do skóry suchej – rozgrzewające, odżywcze i tonizujące. Warto wybierać produkty z aloesem czy miodem. Z naturalnych olejów wskazane są migdałowy i jojoba – doradza Justyna Nyczyk z Yasmeen.pl, sklepu z orientalnymi kosmetykami naturalnymi.

Typ Pitta najczęściej ma średnią budowę ciała, zwykle są to osoby o włosach blond lub rudych, które mają jasną i piegowatą cerę, zaś ich skóra jest tłusta i skłonna do podrażnień. Znakiem szczególnym Pitty jest też to, że szybko męczy się w upale. Osoba z dominacją tej doszy dużo i regularnie je, jest idealistą, ma zdolności przywódcze i lubi planować. – Skóra typu Pitta podatna jest na zmarszczki i zaczerwienia, dlatego polecane są kuracje ochładzające, oczyszczające i łagodzące. Należy wybierać preparaty przeznaczone dla cery tłustej i trądzikowej, oszczędnie stosować olejki do twarzy i koniecznie dbać o ochronę przeciwsłoneczną – wylicza ekspertka z Yasmeen.pl

Kapha ma najczęściej silną budowę ciała i skłonności do przybierania na wadze. Osoba, u której dominuje Kapha ma wyraźne rysy twarzy, a jej skóra jest cienka i ma skłonności do wyprysków. Kapha bywa ospała, ale jednocześnie jest solidna i ma doskonałą pamięć. – Gdy dominuje typ Kapha, skóra przede wszystkim potrzebuje dogłębnego oczyszczenia i delikatnego nawilżenia. Dla przetłuszczonej skóry z wypryskami pomocne będą produkty ziołowe – glinki, naturalne olejki np. z drzewa herbacianego czy indyjskie zioła – radzi ekspertka z Yasmeen.pl.

Podstawowym zadaniem kosmetyków ajurwedyjskich jest przywrócenie skórze równowagi. W skład oryginalnych kosmetyków ajurwedyjskich wchodzą wyłącznie naturalne składniki, takie jak zioła, kwiaty, naturalne esencje, oleje i minerały. Ajurwedyjskie produkty nie zawierają substancji chemicznych, składników produkowanych z benzyny ani syntetycznych substancji zapachowych.

Więcej informacji – http://www.slideshare.net/Yasmeen_pl/kosmetyki-ajurwedyjskie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (230 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  9 sierpnia 2014 16:29

  Ja nie pasuję do żadnego z tych typów.

  Odpowiedz
 2. bbo  9 sierpnia 2014 21:08

  Tylko trzy typy, a przecież każda z nas jest inna 😉

  Odpowiedz
 3. martus2833  14 sierpnia 2014 11:05

  Najbardziej pasuję do typu Pitta.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  23 czerwca 2016 14:56

  O ajurwedzie i jej wspaniałych w,łaściwościach dużo słyszałam od mojej byłej kosmetyczki , jednak jakoś nie jestem za bardzo przekonana do tego – nie wiem dlaczego .

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  25 października 2016 12:22

  O, widzę, że i ja nie świadomie dążę w ajurwedyjską mądrość. Staram się prowadzić zdrowy tryb życia,zdrowo jeść, uprawiam sport i ćwiczę.Kocham zioła, kwiaty.Muszę się tym tematem zainteresować bardziej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany