Do czego masz prawo po poronieniu? – Zasiłek pogrzebowy, urlop macierzyński i o wiele więcej!

Większość kobiet nawet nie wie, że po śmierci dziecka w wyniku poronienia przysługuje im 8 tygodniowy urlop macierzyński niezależnie od długości trwania ciąży. W efekcie, mamy idą najczęściej jedynie na krótkie zwolnienie lekarskie. O tym ważnym przywileju nie informują ich bowiem ani lekarze w szpitalu, ani tym bardziej pracodawcy. Do czego masz prawo po poronieniu? Jakie  prawa przysługują rodzicom po stracie dziecka?

W tym artykule być może nie znajdziecie porad typowo zdrowotnych, ale porady dotyczące tego co zrobić w wyniku poronienia, do czego masz prawo, kto może Ci pomóc, bo zrobić, żeby dostać zasiłek pogrzebowy, urlop macierzyński, czy możesz zarejestrować dziecko w USC, gdzie szukać pomocy? Wierzymy, że te razy pozytywnie wpłynął na kondycję psychiczną kobiety, ułatwią jej przejście przez ten niezwykle trudny czas.

Depositphotos_47015335_original

©Syda_Productions/Depositphotos.com

 

Do czego masz prawo po poronieniu?  – Do informacji o zdrowiu i pomocy

Partnerzy, którzy spodziewają się dziecka zwykle nie dopuszczają do siebie nawet myśli, że ich ciąża mogłaby mieć nieszczęśliwe zakończenie. Być może właśnie dlatego poronienie jest dla nich tak wstrząsającym doświadczeniem. Często towarzyszy mu niedowierzanie, zaprzeczanie temu co się właśnie stało. Największą traumę przeżywają kobiety, to one są przecież najbliżej  przyszłego potomka, noszą go w swoim łonie przez kolejnych 40 tygodni. Wszystkie mamy po stracie dziecka powinny być zatem otoczone opieką medyczną, jak i wsparciem psychicznym. Obowiązkiem szpitala jest też poinformowanie rodziców o stanie zdrowia matki i dziecka oraz o pomocy, na jaką mogą liczyć w tym trudnym okresie ich życia.

Do czego masz prawo po poronieniu? – Do godnego traktowania

Roniąca kobieta ma prawo do szacunku, intymności i godnego traktowania ze strony personelu medycznego. Pracownicy szpitala zobowiązani są do zapewnienia jej należytej opieki. Nie wolno im ignorować jej potrzeb, udawać, że problem nie istnieje.

Do czego masz prawo po poronieniu? – Do decydowania o swoim dziecku

O tym co stanie się z ciałem zmarłego dziecka powinni decydować wyłącznie rodzice. Nikt nie może im tego prawa odebrać lub też czegokolwiek narzucać.

Do czego masz prawo po poronieniu? – Do pożegnania się z dzieckiem

Bez względu na moment zakończenia ciąży, pacjentka ma prawo do pożegnania się z dzieckiem, a zadaniem personelu medycznego jest jej to umożliwić. Jak? Przede wszystkim poprzez przygotowanie zarówno matki, jak i dziecka do ich ostatniego spotkania.  Pielęgniarki, jeśli to możliwe, mogą postarać się o wydzielenie osobnej sali, w której to pożegnanie będzie miało miejsce. Mama ma też prawo poprosić o przyniesienie pamiątki po zmarłym dziecku – kosmyka włosów, opaski identyfikacyjnej, zdjęcia, USG czy odcisku stópki. W ostatnim pożegnaniu może jej towarzyszyć partner, duchowny, psycholog lub członek rodziny.

Do czego masz prawo po poronieniu?  – Zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jeśli płeć dziecka jest znana, to na podstawie wystawionej przez szpital karty martwego urodzenia, rodzice mogą z powodzeniem zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wydany w nim akt urodzenia dziecka zostanie wtedy opatrzony notką informującą o tym, że dziecko urodziło się martwe. Jest on jednocześnie aktem zgonu. W sytuacji, gdy płeć nie została jeszcze ustalona, bo np.  dziecko zmarło we wczesnym etapie ciąży, konieczne jest już przeprowadzenie badań genetycznych. Nie znając płci dziecka rodzice muszą liczyć się tym, że szpital odmówi im wydania wspomnianej wyżej karty urodzenia, przez co rejestracja w Urzędzie stanie się niemożliwa.

Do czego masz prawo po poronieniu? –  Pochować swoje dziecko

Na podstawie wystawionych przez szpital dokumentów (karty zgonu) rodzice mogą zgodnie z własną wolą pochować dziecko oraz zorganizować mu pogrzeb. Do rodziców należy też decyzja czy ciało dziecka zostanie złożone w grobie zbiorowym czy też indywidualnym, czy podczas pogrzebu odbędzie się msza, czy tylko krótka modlitwa w jego intencji.

 Do czego masz prawo po poronieniu?  – Do zasiłku pogrzebowego

Po pochówku dziecka rodzice mogą ubiegać się o zwrot kosztów związanych z organizacją pogrzebu. Jest to zasiłek pogrzebowy i wynosi on  4 000 zł. Aby z niego skorzystać wystarczy przedstawić w ZUS-ie  dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń oraz akt zgonu dziecka. Ze wsparcia finansowego nie będą mogli skorzystać rodzice dziecka, którego płeć nie została określona, czy to jeszcze w czasie ciąży, czy za pomocą analizy genetycznej. Jest to kolejny argument przemawiający za przeprowadzeniem badań DNA w kierunku ustalenia płci po poronieniu. Badania genetyczne dodatkowo umożliwiają określenie przyczyn straty ciąży.

Do czego masz prawo po poronieniu?  –  Do urlopu macierzyńskiego

Już na początku tego artykułu wspomnieliśmy o prawie do urlopu macierzyńskiego po poronieniu. Wiele kobiet nawet nie wie o jego istnieniu. Tymczasem mama, która straciła swoje maleństwo może iść na trwający 8 tygodni (56 dni) urlop macierzyński. Wystarczy, że przedstawi swojemu pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Rzeczywistość daleka od ideału?

Teoretycznie, wszystkie omówione wyżej prawa kobiet po poronieniach powinny być respektowane. Szpitalna rzeczywistość bywa jednak czasem zupełnie inna. Sposób traktowania kobiet, których dzieci odeszły jeszcze przed urodzeniem albo niedługo po nim jest daleki od ideału. Pacjentkom po poronieniach nierzadko odmawia się prawa do szacunku i intymności, nie zapewnia wsparcia duchowego czy psychologicznego, nie mówiąc już o szansy pożegnania się z dzieckiem. Bywa i tak, że szpital nie chce wystawić niezbędnych rodzicom dokumentów. Personel medyczny bardzo często po prostu nie wie jak ma postępować z parą po poronieniu, brakuje mu odpowiedniego przeszkolenia. A czasem wystarczy niewiele – kilka informacji przekazanych rodzicom, okazanie odrobiny współczucia i zrozumienia.

Każdego dnia na świecie jakiś rodzic traci dziecko. Czasem ciąży nie udaje się po prostu utrzymać, czasem dziecko umiera przy porodzie lub bezpośrednio po nim.
I choć do takich sytuacji dochodzi dość często, otoczenie nadal nie wie jak powinno na nie reagować. Zrozpaczeni rodzice zostają więc zupełnie sami, nie wiedzą co mają ze sobą zrobić, ani gdzie szukać wsparcia. Warto o nich zadbać.

Artykuł powstał przy wsparciu portalu dla rodziców po stracie: www.poroniłam.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (209 głosów, średnia: 4,44 z 5)
loading... zapisuję głos...