Dni płodne, tylko wtedy możesz zajść w ciążę. Jak je dobrze rozpoznać?

Kobiecy organizm w każdym miesiącu przechodzi różne zmiany. Wszystko pod wpływem hormonów, które wpływają, między innymi, na płodność, poza tym w konkretny sposób oddziałują na wygląd i samopoczucie. Jak dobrze odczytywać wysyłane przez nie sygnały? Czy umiesz interpretować objawy płodności? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak dobrze rozpoznać dni płodne.

Dni płodne a cykl miesięczny

Każdy cykl miesięczny kobiety dzieli się na pewne etapy. Kobieta nie jest płodna przez wszystkie dni, tak naprawdę może zajść w ciążę w przeciągu kilkudziesięciu godzin, właśnie w okresie największej płodności – tuż przed jajeczkowaniem i po owulacji.

Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego, w trakcie którego dochodzi do złuszczania błony śluzowej macicy. Dodatkowo w tym dniu rozpoczyna się pierwszy dzień fazy pęcherzykowej, czyli rozpoczyna się proces wzrostu pęcherzyka w jajniku. Końcem tej fazy jest owulacja, do której dochodzi najczęściej około 14-15 dnia cyklu (przy cyklach około 28dniowych).  Czasami owulacja może zostać przesunięta na 11 dzień lub 21 dzień cyklu. Trudność z wyznaczeniem owulacji na podstawie kalendarza polega na tym, że często jajeczkowanie może się opóźnić lub przyspieszyć, cykl może być dłuższy lub krótszy, czego dowiadujemy się po fakcie, gdy dochodzi do następnego krwawienia miesiączkowego. Na cykl miesięczny kobiety wpływa stres, choroba, infekcje, zmiana trybu życia, nagłe chudnięcie, zwiększenie aktywności fizycznej i wiele innych.

Jajeczkowanie polega na uwolnieniu jajeczka do jajowodu. Faza ta trwa od 16 do 32 godzin. Po owulacji następuje faza lutealna, trwająca do kolejnego krwawienia miesięcznego. Faza ta ma stałą długość i liczy 14 dni – jest to okres bezwzględnie bezpłodny, nie można w jego trakcie zajść w ciążę.

Kiedy współżyć, żeby zajść w ciążę?

Zakłada się, że plemniki mogą przeżyć w korzystnych warunkach do 72 godzin, dlatego, by zajść w ciążę, tak naprawdę zaleca się współżycie w przeciągu 4 dni w cyklu – 3 dni przed owulacją i dzień po niej. Niestety nie ma gwarancji, że współżycie w tym czasie zakończy się zapłodnieniem, bo w każdym cyklu zdrowa para ma 20% szans.

Jak rozpoznać dni płodne?

Dni płodne można stwierdzić zarówno na podstawie objawów, systematycznego obserwowania ciała, jak również wykonywania stosownych pomiarów przy użyciu zwykłego termometru lub specjalistycznego komputera cyklu.

Bardzo dobre efekty przynosi mierzenie temperatury ciała, która w okresie owulacyjnym wzrasta. U większości kobiet dochodzi do wzrostu temperatury o pół stopnia w okresie od 24 do 48 godzin po owulacji.

Oprócz temperatury wskazana jest obserwacja śluzu szyjkowego, który w trakcie cyklu miesięcznego zmienia się. Dni płodne przynoszą spore ilości delikatnego, przezroczystego i wodnistego śluzu podobnego do białka jajka kurzego. Jeśli śluzu nie ma lub jest on gęsty, lepki kobieta najprawdopodobniej jest niepłodna.

W okresie płodnym wzrasta ochota na seks, rośnie libido i subiektywne poczucie atrakcyjności. Kobieta ma więcej energii i lepsze samopoczucie. Częściej sięga po lekką odzież, bardziej podkreśla swoją urodę. Ma gładszą skórę, rzadziej musi mierzyć się z niedoskonałościami, włosy również dłużej pozostają świeże, nawet paznokcie są mocniejsze. Matka Natura robi wszystko, by doszło do aktu fizycznego i poczęcia potomka.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Więcej o dniach płodnych na sosrodzice.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (75 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. martucha180  28 marca 2017 08:28

  W takim razie słuchajmy matki natury.

  Odpowiedz
 2. Aneta  10 kwietnia 2017 14:00

  Chyba każda kobieta wiedzieć to powinna 🙂

  Odpowiedz
 3. Aga  25 maja 2017 11:12

  Ja robię to przy pomocy cyclotestu – komputera cyklu. Służy do metody objawowo-termicznej. Mogę to urządzenie polecić każdej kobiecie.

  Odpowiedz
 4. wika  25 maja 2017 13:24

  U mnie to zawsze była wielka zagadka, raz miałam co miesiąc a raz zupełnie te cykle świrowały, dopiero przy tabletkach antykoncepcyjnych belara mi się wszystko wyregulowało

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.