Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie LED?

W ostatnich latach coraz częściej zaobserwować można – zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak też podmiotów komercyjnych i biznesowych – zabiegi zmierzające do optymalizacji stałych, miesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego lub funkcjonowaniem zakładu pracy, magazynów i warsztatów usługowych. W tym celu posiadane urządzenia elektryczne wymienia się na nowsze, spełniające rygorystyczne wymogi zaliczenia do poszczególnych klas energetycznych. Na tym jednak nie kończą się działania podejmowane przez szereg przedsiębiorców i konsumentów.

 

 

Wielu z nich decyduje się bowiem na zakup oświetlenia led, co ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Warto jednakże zaznaczyć, że opisywane cechy żarówek ledowych nie są ich jedynymi zaletami, które powinny skłonić nas do zakupu, a co najmniej – przemyślenia zasadności zainwestowania w technologie ledowe. Zalet osprzętu oświetleniowego tej kategorii jest bowiem faktycznie o wiele więcej.

Pierwszym, najczęściej wymienianym przez specjalistów z branży argumentem mającym przemawiać za zakupem oświetlenia led są kwestie związane z mniejszym zużyciem energii w zestawieniu z tradycyjnymi żarówkami i świetlówkami. W zależności od poszczególnych opracować wskazuje się, że żarówka ledowa o porównywalnych parametrach użytkowych zużywać może nawet kilkukrotnie mniejsze ilości energii elektrycznej. Na dodatek – oświetlenie ledowe gwarantuje, co do zasady, o wiele dłuższą żywotność poszczególnych elementów instalacji oświetleniowej. Przeciętne żarówki ledowe wystarczają – w normalnym toku ich eksploatacji – na nawet kilkanaście tysięcy godzin świecenia, co jest wynikiem o wiele lepszym od alternatywnych i konkurencyjnych produktów. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne cechy oświetlenia ledowego, pozwalające uznać je za bardziej opłacalne i funkcjonalne.

Przede wszystkim podkreśla się, że żarówki led pozostają przyjazne dla środowiska, wpływając na stan jego atmosfery. Zmniejszona ilość ciepła emitowanego w związku z działaniem żarówki przyczynia się natomiast w sposób pozytywny do zmniejszania negatywnych skutków nadmiernego ogrzewania przestrzeni. Warto także mieć na uwadze, że żarówki ledowe mogą być wykorzystywane w wielu miejscach, w których nie sprawdzają się tradycyjne źródła oświetlenia. Chodzi tu przede wszystkim o takie miejsca, które są trudno dostępne lub też miejsca, w których – z uwagi na nietypowe warunki – nie jest dopuszczalne korzystanie z nagrzewających się źródeł światła. Oświetlenie ledowe poddaje się też łatwej manupulacji przy użyciu różnego rodzaju sterowników, ściemniaczy itp. – co pozwala tworzyć bardziej skomplikowane układy i sekwencje oświetleniowe, niemożliwe do uzyskania przy użyciu tradycyjnych żarówek. Z roku na rok zmniejszają się też koszty żarówek poszczególnych elementów, dzięki czemu lawinowo wręcz wzrasta popularność tego typu oświetlenia. Można więc prognozować, że wraz z upływem lat – przy utrzymaniu aktualnych trendów – oświetlenie ledowe na dobre będzie w stanie wyprzeć alternatywne metody oświetleniowe.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (87 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...