Dlaczego warto zacząć tańczyć – niezależnie od wieku

Być może już od dawna masz świadomość tego, jak wielką przyjemność sprawia ci taniec. Jeśli czujesz, że właśnie w tańcu wyrażasz siebie najlepiej, albo po prostu, że nic innego nie relaksuje cię tak jak taniec, to wystarczające argumenty, by dać się ponieść nowej pasji i zacząć tańczyć.

A może po prostu chciałabyś nauczyć się czegoś nowego, a wiesz, że potrzebujesz ruchu (choćby dla zdrowia) i masz nienajgorsze wyczucie rytmu? Wówczas także taniec może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

sesja_Sensatiano_daleczego-warto-tańczyć_1

 

Taniec jest jedną z najzdrowszych aktywności

To naturalne, że zanim zapiszesz się na kurs, będziesz musiała zmierzyć się z wątpliwościami i obawami. Szczególnie, jeśli „osiemnastkę” masz już dawno za sobą, możesz zastanawiać się, czy dojrzałej kobiecie wypada zapisać się na kurs tańca. Jeśli jednak nie zamierzasz zostać profesjonalną tancerką, wiek nie powinien stanowić żadnego problemu – taniec zalecany jest nawet osobom w jesieni życia.

Brak partnera? Na większości kursów partner nie jest wymagany – tańczyć można z innymi uczestnikami. Są również kursy takie jak np. latino solo, gdzie w ogóle nie potrzeba partnera do tańca.

Możliwe też, że zastanawiasz się, czy nie lepiej wybrać pozornie intensywniejsze aktywności – np. bieganie czy fitness. Prawda może cię zaskoczyć! Niewiele aktywności fizycznych wpływa na zdrowie tak pozytywnie i tak kompleksowo jak właśnie taniec.

Badania dowodzą, że taniec wzmacnia mięśnie (najbardziej nóg i pośladków), kształtuje sylwetkę, zwiększa siłę, a nawet poprawia wytrzymałość. Zawodowe tancerki nie są – wbrew pozorom – słabsze niż wioślarki czy biegaczki!

Taniec może być doskonałym sposobem na odchudzanie, ponieważ pozwala spalić kalorie w podobnym stopniu jak ćwiczenia na siłowni (w tańcu towarzyskim spala się od 180 do 400 kcal na godzinę). Tańcząc, obniżamy poziom tłuszczu we krwi, wzmacniamy kości, serce a także zwiększamy odporność organizmu na wirusy i przeziębienia. Z kolei relaks, jaki odczuwamy tańcząc, może poprawiać nastrój (podczas tańca wzrasta poziom endorfin), a nawet łagodzić stany depresyjne. Taniec pozytywnie też wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie, także w relacjach z innymi ludźmi.

Również osoby starsze mogą skorzystać na tańcu, tym bardziej, że poprawia on pracę mózgu, a przez to zapobiega rozwojowi demencji i choroby Alzheimera. Coraz więcej mówi się także o tańcu jako o skutecznej formie terapii dla osób z chorobą Parkinsona. Dla osób młodych bardziej przekonującym argumentem może być to, że taniec poprawia zdolność matematycznego myślenia i pozytywnie wpływa na inteligencję.

Jeśli więc lubisz tańczyć, ale potrzebujesz argumentów, które przekonają cię, że właśnie taniec jest najlepszą możliwą formą aktywności fizycznej, znajdziesz takie bez problemu. Właściwie trudno znaleźć jakiekolwiek fakty, które świadczyłyby przeciwko tańcowi.

sesja_Sensatiano_daleczego-warto-tańczyć_2

Do tańca trzeba się przygotować

Jeśli chcesz zacząć biegać, potrzebujesz wybrać odpowiednią trasę i zaopatrzyć się we właściwy strój. Jeśli wybierasz zajęcia fitness, musisz znaleźć odpowiedni klub, ale dodatkowo– zaopatrzyć się we właściwy strój. Nie inaczej jest w przypadku tańca.

 • Przede wszystkim zainteresuj się stylami tanecznymi i poszukaj takich, które będą odpowiednie dla ciebie. Następnie sprawdź, jakie kursy proponują szkoły w twojej okolicy. Włóż też trochę wysiłku w to, by poznać opinie o poszczególnych szkołach, a następnie porównać ceny oraz dowiedzieć się czegoś o instruktorach. Z taką wiedzą możesz zapisywać się na zajęcia – najlepiej w tym miejscu, które wzbudziło w tobie największe zaufanie.
 • Kolejny krok to zakup wygodnego stroju, a szczególnie butów. Najlepiej, jeśli odpowiednie obuwie możesz mieć na sobie już podczas pierwszych zajęć. Nie należy odkładać na później, ponieważ zajęcia w niewygodnych butach mogą na dobre zniechęcić cię do dalszego treningu.

Buty do tańca – równie ważne, jak odpowiedni rower, łyżwy czy narty w innych sportach

Podczas tańca stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takiej sytuacji bardzo ważna jest lekka konstrukcja butów. Dlatego najlepiej od razu wybrać profesjonalne obuwie taneczne – doskonale, jeśli zostały one przygotowane dokładnie z myślą o tym stylu tanecznym, który zamierzasz trenować. Jeśli nie wiesz jakie buty wybrać, zacznij od obuwia do tańców latynoamerykańskich – jest ono na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać w rozmaitych stylach tanecznych.

– Buty do użytku codziennego mają sztywną, zbyt hamującą podeszwę, co utrudnia tańczenie. Obuwie taneczne ma natomiast podeszwę elastyczną, najczęściej ze skóry welurowej tzw. „łosiówki”. Bardzo ważną sprawą jest również odpowiednie wyważenie obcasów – podpowiada Piotr Brożek z firmy Sensatiano, która specjalizuje się w produkcji butów tanecznych i ślubno-tanecznych. – Jeśli chcemy czuć się swobodnie w tańcu, buty nie mogą nam przeszkadzać – podkreśla.

Z tego też powodu należy zwrócić uwagę, by kupowane buty nie były za duże. W obuwiu otwartym palce powinny kończyć się na równi z podeszwą lub pozostawić kilka milimetrów luzu. W obuwiu zamkniętym, duże palce nie powinny dotykać czubków.

Oczywiście najlepiej, jeśli buty zostaną wykonane na indywidualne zamówienie, przy czym warto wiedzieć, że cena takiego obuwia nie musi być wcale wyższa niż koszt zakupu „zwykłych”, markowych butów w galerii handlowej.

 

Jeśli masz już odpowiednie buty i wiesz, do jakiej szkoły tańca chcesz się zapisać, znaczy, że najtrudniejsze masz za sobą. Teraz potrzebna będzie już „jedynie” konsekwencja, by regularnie doskonalić swoje taneczne umiejętności. Gdy jednak taniec jest pasją, kolejne wejście na parkiet to czysta przyjemność – a do tej z pewnością nie będziesz musiała się zmuszać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  21 czerwca 2016 13:12

  „Przetańczyć całą noc…” – po takim artykule wychwalającym taniec niemalże pod niebiosa nie pozostaje nic innego jak zacząć tańczyć. Na początek choćby w domu…

  Odpowiedz
 2. Aneta  21 czerwca 2016 14:37

  Bardzo lubię tańczyć, choć często jest też tak, że po prostu muszę mieć nastrój… Gdy jednak usłyszę muzykę, to nogi same się rwą! Szczególnie na weselach i tego typu imprezach 😉

  Odpowiedz
 3. agasam9  21 czerwca 2016 22:34

  taniec wyzwala tyle pozytywnych emocji, że nic tylko… tańczyć

  Odpowiedz
 4. hml  22 czerwca 2016 09:41

  Nie umiem tańczyć, a może tak nie znam kroków żadnego tańca, kiedy słyszę mużykę, pląsam sobie radośnie bez składu i ładu i sprawia mi to największą przyjemność…

  Odpowiedz
 5. kobiecymokiem  22 czerwca 2016 14:12

  Uwielbiam tańczyć i mam nadzieję, że uda mi się kiedyś wybrać na kurs tańca z moją drugą połówką 😉 Z pewnością zagwarantują nam miłe wspomnienia i dużo relaksu

  Odpowiedz
 6. kasia87g  23 czerwca 2016 10:03

  nie umiem tańczyć, ale bardzo lubię oglądać taniec 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany