Dlaczego warto wstawać wcześnie rano?
Budzikom śmierć – śpiewał kiedyś Andrzej Piaseczny w duecie z Robertem Chojnackim i prawdopodobnie większa część społeczeństwa utożsamia się ze słowami piosenki. Mało kto lubi wstawać rano i przeciąga ten moment choćby o minuty. W konsekwencji poranki bywają dość nerwowe, bo pośpieszne i bez odżywczego śniadania, które dodałoby energii. A co, gdyby jednak wstawać wcześniej?
Często zadajemy sobie pytanie, co zrobić, żeby wstać rano pełną energii do działania. Zazwyczaj mamy ochotę cisnąć klapkiem w budzik, nakryć się kołdrą i spać, spać, spać…ale rzeczywistość nie daje o sobie zapomnieć i prędzej czy później musimy się z nią zmierzyć. Wstajemy niechętnie, kłócimy się z domownikami o dostęp do łazienki, w pośpiechu wypijając łyk kawy. A potem w biegu wsiadamy do auta albo pędzimy na przystanek autobusowy. I tak każdego dnia przez cały tydzień. Rozwiązaniem codziennej bieganiny i nerwówki z rana jest przestawienie wskazówek zegara wstecz. Ale właściwie dlaczego warto wstawać wcześnie rano? Co to nam daje, poza ryzykiem niewyspania? Jakie jest znaczenie godzin? Już wyjaśniamy!
Dlaczego warto wstawać wcześnie rano?
Podobno naczelną zasadą osiągnięcia wielkiego sukcesu jest wczesne wstawanie. Oczywiście nie musisz zaraz iść w ślady Billa Gatesa i budować firmy o międzynarodowym zasięgu! Na pewno jednak zależy Ci na spędzonym efektywnie dniu. Dlatego dobrze mieć świadomość, że pierwsza godzina po przebudzeniu jest kluczowa dla tego, jak będziemy czuły się przez cały dzień. Jeśli Twoje poranki są chaotyczne i nerwowe istnieje ryzyko, że taki sam będzie cały twój dzień. Warto zatem zadbać o to, żeby dobrze rozpocząć dzień.
Oto dlaczego warto wstawać wcześnie rano:
Rano jesteś bardziej produktywna
Kiedy wstajesz Twój umysł jest wypoczęty i działa na pełnych obrotach. Myślisz jasno i konkretnie, a do głowy przychodzi Ci wiele pomysłów. Poranek możesz spędzić bardzo konstruktywnie i kreatywnie, wykonując zadania, które przybliżają Cię osiągnięcia celów. Miasto dopiero powoli budzi się do snu, więc jest spokojnie, cicho i nie ma tak wielu bodźców, które mogłyby Cię rozproszyć. Dlatego w pełni skoncentrowana możesz efektywnie popracować nad projektem czy to zawodowym, czy będącym realizacją Twojego marzenia.
Zyskujesz dodatkowy czas
Jeśli zaczniesz wstawać wcześniej, szybciej przygotujesz się do pracy, a tym samym szybciej wyjdziesz z domu, unikając korków na ulicach. Jednocześnie zyskujesz dodatkowy czas przed pracą, który pozwala Ci lepiej się do niej przygotować i rozpocząć ją w odpowiednim nastroju. A dzięki temu, że wykonałaś większą ilość zadań w pierwszej części dnia, wieczorem możesz poświęcić czas na drobne przyjemności lub wspólne chwile z bliskimi.
Lepiej zorganizujesz swój dzień
Wyrobienie w sobie nawyku wczesnego wstawania wzmocni Twoją samodyscyplinę. Ta zaś przyda się na pewno na co dzień w różnych sferach życia. Jeśli rano zaplanujesz i poukładasz w głowie wszystkie zadania do wykonania, to istnieje duża szansa, że wszystkie je zrealizujesz. Niestety kiedy wstajemy na ostatnią chwilę, działamy chaotycznie bez żadnego planu – i tak samo wygląda cały dzień. Mamy wtedy poczucie, że nic nie zrobiłyśmy, a czas przeleciał nam przez palce.
Będziesz mieć więcej energii
Rankiem o wiele łatwiej jest zmotywować ciało do ćwiczeń. Co więcej, organizm wypoczęty po całej nocy dobrego snu, lepiej znosi wysiłek niż wieczorem, gdy jesteśmy zmęczeni po pracy. Solidna dawka porannych ćwiczeń dotlenia organizm, poprawia krążenie, a to sprawia, że w nowy dzień wchodzimy pełni energii i entuzjazmu. Aż chce się żyć, pracować, uczyć!
A Ty? Jesteś śpiochem, którego nic nie przekona do porannego wstawania czy może rannym ptaszkiem, który lubi zacząć dzień z przytupem?