Dlaczego warto się uśmiechać? 7 powodów

6 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, autor znanego symbolu żółtej uśmiechniętej buzi – smiley face. Znak ma reprezentować to, co codziennie chcemy widzieć u innych: bezinteresowny uśmiech i radość życia. Od kilkudziesięciu lat trwają badania nad pozytywnym wyrazem twarzy. Okazuje się, że „śmiech to zdrowie” jest nie tylko znaną metafora! Dlaczego warto się uśmiechać? Jakie korzyści przynosi nam okazywanie radości na twarzy? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Dlaczego warto się uśmiechać?

pixabay.com

Zobacz także: Uśmiechnięty znaczy życzliwy!

Co daje nam uśmiech?

Dlaczego warto się uśmiechać?

pixabay.com

1) Poprawia samopoczucie

Uśmiech rozluźnia i zmniejsza stres. Nawet wymuszony poprawia nastrój. Stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że uśmiech może redukować wpływ stresu na serce człowieka. Pozytywnie wpływa on na nasz organizm, zmniejszając częstotliwość uderzeń najważniejszego organu podczas stresujących sytuacji.

2) Wpływa pozytywnie na mózg

Naukowcy twierdzą, że uśmiech pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu. Podobno stopień aktywacji organu porównywalny jest z efektem zjedzenia ogromnej ilości czekolady.

3) Kreuje nasz wizerunek

Uśmiech powoduje, że jesteśmy bardziej wiarygodni dla naszych rozmówców. Sprawia też, że bywamy lepiej odbierani przez innych. Buduje zaufanie, roztacza dobrą atmosferę wokół osoby. Według badaczy z Wielkiej Brytanii ludzie przeżywający łagodną depresję powinni pokazywać światu szczęśliwą twarz. Polepszy to nastawienie innych.

Dlaczego warto się uśmiechać? Jakie płyną z tego korzyści?

Dlaczego warto się uśmiechać?

pixabay.com

4) Przyciąga towarzystwo

Ludzie lubią otaczać się wesołymi, szczęśliwymi osobami. Uśmiech jest magnesem, który przyciąga innych. Pozwala złapać kontakt z towarzystwem. To pierwszy krok do zdobycia zaufania drugiej osoby i zbudowania relacji. Badania naukowe dowodzą, że jeśli uśmiechamy się często, ludzie postrzegają nas jako bardziej miłych, szczęśliwych, przyjaznych. Uśmiech to także afrodyzjak.

5) Odmładza

Uśmiech sprawia, że wyglądamy młodo i promiennie. Śmiech aktywizuje mięśnie twarzy do wysiłku. Pobudza skórę do wzrostu elastyczność, utrzymania dłużej jędrności. Wpływa na jej lepsze odżywienie i dotlenienie.

6) Przedłuża życie

Podobno ludzie, którzy często się uśmiechają i czerpią radość z życia, żyją około 7 lat dłużej od tych, którzy tego nie robią.

7) Sprzyja efektywności i kreatywności

Uśmiech może pomóc zwiększyć efektywność. Badania naukowe wykazały, że poczucie szczęścia i zadowolenia odgrywa ważną rolę w produktywności w pracy. Amerykańscy naukowcy wykazali także, że dzięki uśmiechowi stajemy się bardziej kreatywni. Pozytywne emocje pomagają myśleć kompleksowo i lepiej rozwiązywać zadania.

A Wy co myślicie na ten temat? Dlaczego warto się uśmiechać? 😉

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Blodka  6 października 2017 08:03

  Niestety częste uśmiechanie się powoduje szybsze powstawanie zmarszczek mimicznych (żadna z nas chyba ich nie lubi). Ale życie bez uśmiechu jest nudne i nijakie więc lepiej się uśmiechać i być pomarszczonym niż gładkim i wiecznie smutnym.

  Odpowiedz
  • martucha180  6 października 2017 08:28

   Dokładnie tak 🙂

   Odpowiedz
  • Tara  8 października 2017 09:27

   Gdy się nie uśmiechamy – tez powstają zmarszczki mimiczne 😉

   Odpowiedz
 2. martucha180  6 października 2017 08:30

  „Uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj, na dzień szczęśliwy nie czekaj, bo kresu nadejdzie czas, nim uśmiechniesz się chociaż raz…” – kiedyś odkryłam tę piosenkę Anny German. Polecam wszystkim… ku przestrodze życiowej.

  Odpowiedz
 3. linea  6 października 2017 10:21

  Uśmiecham się cały czas, cóż chyba pasuje mi taki wyraz twarzy 🙂
  Uśmiecham się do ludzi i śmieję się bardzo dużo przebywając z moim ukochanym, który potrafi rozbawić mnie nawet do łez.
  A zmarszczki, cóż i tak przyjdą, więc lepiej z uśmiechu niż ze smutku 🙂

  Odpowiedz
  • ewalub  6 października 2017 19:01

   Fakt, zmarszczek nikt z nas nie uniknie, więc lepiej czekać na nie z uśmiechem na twarzy 🙂

   Odpowiedz
 4. marra  6 października 2017 12:32

  Czasami dzięki zwykłemu uśmiechowi można poprawić komuś zły dzień 🙂

  Odpowiedz
 5. karynka  6 października 2017 13:08

  Niby powoduje zmarszczki, ale wydłuża życie, po drugie uśmiech to zdrowie. No i oczywiście lepiej wyglądamy uśmiechnięci 😀

  Odpowiedz
 6. luna341  6 października 2017 21:19

  Uśmiech potrafi wiele, więc uśmiechajmy sie jak najczęściej

  Odpowiedz
 7. j.dudek71  21 listopada 2017 22:14

  Polecam uśmiechanie się:)wielu odpowie wam tym samym,spróbujcie w szary i zimny czas uśmiechu:)))))))))))))))))))))))))))

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany