Dlaczego warto dbać o zdrowy uśmiech?

Zdrowe i lśniące zęby to nie tylko najlepsza wizytówka każdego człowieka. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym styl życia, sposób odżywiania się i właściwa higiena. Co więcej, kondycja uzębienia znacząco wpływa na zdrowie człowieka. Próchnica czy stany zapalne mogą powodować przewlekłe choroby serca, cukrzycę typu 2, a nawet chorobę Alzheimera.

Dlaczego warto dbać o zdrowy uśmiech?

 

 

Zdrowy uśmiech – zdrowe ciało

Aby cieszyć się ze zdrowego i białego uśmiechu, warto co pół roku kontrolować zęby w gabinecie stomatologicznym. Ciekawych informacji na ten temat dostarcza np. strona internetowa warszawskiej kliniki: https://novaestetica.pl/leczenie/wyjatkowe-uslugi/estetyka-usmiechu/. Specjaliści wyjaśniają, że zaniedbanie podstawowej higieny i opuszczanie wizyt u stomatologa może prowadzić do wielu przewlekłych chorób. Zarówno próchnica, jak i stany zapalne, które kumulują się w obrębie kanałów zębowych, wywołane są nagromadzeniem bakterii, które upośledzają komórki układu odpornościowego, czyniąc je mniej efektywnymi. Szacuje się, że nawet dwutygodniowe zaniedbanie może przysporzyć wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zapalenia gardła.

Pierwszym krokiem do zachowania właściwej higieny jest regularne mycie zębów. Szczotkowanie powinno odbywać się za pomocą miękkich szczoteczek i dobranych do stanu wrażliwości dziąseł past. To pierwszy krok zaradczy. Kolejnym jest nitkowanie, które pozwoli usunąć zalegające w szczelinach zębowych resztki pokarmowe. Alternatywą do nitek dentystycznych jest irygator stomatologiczny. On także za pomocą wody wypływającej pod odpowiednim ciśnieniem wymiata pozostałości po jedzeniu. Wiele osób zapomina o czyszczeniu języka, na którym pojawia się osad z bakteriami, mogącymi powodować stany zapalne. Można to wykonywać za pomocą skrobaczki. Czasami dostępne w sklepach szczoteczki wyposażone są w miniaturowe tarki, które skutecznie usuwają osad z języka.

Metoda szczotkowania w głównej mierze zależy od indywidualnych preferencji, jednakże można ją przedyskutować z dentystą. Jest to szczególnie ważne, jeśli zęby są podatne na krwawienia.

Dieta a zdrowe zęby

Bardzo ważną, aczkolwiek często pomijaną, kwestią jest dieta. Próchnica „karmi” się cukrem i jest wrażliwa na odwapnienie. Węglowodany w pożywieniu to paliwo dla kultur bakterii. Pod ich wpływem dochodzi do powstawania kwasów, które niszczą szkliwo zębowe i prowadzą do demineralizacji. Jednym cukrem, który nie ma negatywnego wpływu na płytkę nazębną, jest ksylitol. Stanowi on nawet składnik ekologicznych past. Osoby mające nadwrażliwe zęby lub odsłonięte szyjki mogą od czasu do czasu płukać usta naparem szałwii. Działa on odkażająco i łagodząco.

 

Kiedy wizyta u stomatologa?

Właściwa pielęgnacja i dieta powinny być uzupełniane o regularne wizyty u stomatologa. Podczas profilaktycznych kontroli specjalista ocenia stan uzębienia lub podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu. Ważne jest także regularne usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków, piaskowania i skalingu. Zalecana jest fluoryzacja, która ma na celu zabezpieczenie zębów.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (82 głosów, średnia: 4,35 z 5)
loading... zapisuję głos...