Dlaczego przyjmujemy probiotyki przy podawaniu antybiotyku?

Nieuchronnie zbliża się czas jesienno-zimowych infekcji, które często wymagają leczenia antybiotykami. Często wskutek przyjmowania antybiotyków zaburzona zostaje mikroflora bakteryjna żołądka i jelit, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. O czym trzeba pamiętać przyjmując antybiotyk z apteki? Jeśli przyjmujemy naturalne antybiotyki, probiotyki nie są konieczne.

probiotyki działanie

fot. freepik

 

Odkrycie antybiotyków przysłużyło się ludzkości i zminimalizowało śmiertelność z powodu wielu chorób. Antybiotyki pozwoliły na skuteczną terapię, powszechnie występujących chorób jak angina,  zapalenie płuc i inne choroby o podłożu infekcji bakteryjnej. Leczenie wielu chorób stało się szybsze i efektywniejsze, a antybiotykoterapia stała się powszechnym elementem praktyki lekarskiej.

Większość antybiotyków oprócz niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych, ?przy okazji? niszczy również naturalną bakteryjną mikroflorę jelitową przewodu pokarmowego. Prowadzić to może do zaburzeń syntezy i wchłaniania niektórych witamin lub ułatwiać rozwój grzybicy przewodu pokarmowego. Ponadto, stosowanie antybiotyków często wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych takich jak bóle brzucha, nudności czy biegunka (występująca nawet u 40% chorych przyjmujących antybiotyki). Konsekwencje biegunki mogą być niekiedy bardzo poważne, szczególnie u małych dzieci, włącznie z zagrożeniem życia, dlatego nie wolno jej bagatelizować i warto jej zapobiegać. Z tego powodu lekarze coraz częściej zalecają  przyjmowanie probiotyku podczas  antybiotykoterapii .

Dlaczego probiotyki?

Według oficjalnej definicji WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Preparaty probiotyczne wspierają naturalną mikroflorę bakteryjną jelit i przyczyniają się do jej odbudowy, szczególnie w przypadku, kiedy jest ona wyjałowiona poprzez przyjmowanie antybiotyków. Bakterie probiotyczne bytują i namnażają się na ścianie układu pokarmowego. Dzięki temu tworzą szczelną powłokę na powierzchni ściany układu pokarmowego, która zabezpiecza organizm przed przedostawaniem się szkodliwych drobnoustrojów do jego wnętrza. Ponadto, może przyczynić się do złagodzenia działań niepożądanych związanych z antybiotykoterapią.

Obecnie rynek farmaceutyczny oferuje nam sporą grupę preparatów probiotycznych. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem, a co za tym idzie – skutecznością. Warto wiedzieć czym należy się kierować chcąc wybrać najlepszy  probiotyk.  Należy pamiętać, że właściwości probiotyków są szczepozależne, a zatem należy wybierać preparaty zawierające  prawidłowo opisany szczep, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.

P

 

Mając na uwadze zdrowie swoje i najbliższych pamiętaj o stosowaniu probiotyków w czasie antybiotykoterapii.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...