Dlaczego potrzebujemy witaminy C w naszej diecie?

Chyba każdy wie, że witamina C jest niezwykle ważna w naszej diecie. Zazwyczaj kojarzymy ją z leczeniem przeziębienia, jednak nie jest to jedyna jej rola w naszym organizmie. Dlaczego potrzebujemy witaminy C ? W jakich produktach ją znajdziemy? Z jakimi produktami jej nie łączyć?  Przedstawiamy również kilka sposobów, jak wyciągnąć jej jak najwięcej z owoców i warzyw.

Dlaczego potrzebujemy witaminy C w naszej diecie?

Witamina C jest uznawana za jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych przeciwutleniaczy. Pobudza utlenianie i oddychanie komórkowe, odgrywa niebagatelną rolę w metabolizmie cukrów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, jest też niezbędna dla utrzymania prawidłowego stanu naczyń krwionośnych, kości i skóry (synteza kolagenu).Witamina C przyczynia się również do przyswajania żelaza, reguluje poziom cholesterolu, uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres, a nawet chroni przed zmianami nowotworowym. Co ciekawe, organizmy większości zwierząt i roślin wytwarzają ten związek same – wyjątkiem są organizmy ssaków naczelnych, w tym także człowiek. Przyjmuje się, że dzieci potrzebują około 15-40 mg witaminy C dziennie, nastolatki około 65-75mg/dzień, dorośli zaś – około 90/dzień. Zapotrzebowanie to jest jednak wyższe w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję, karmiącym piersią, osobom palącym i mieszkańcom większych miast.

witamina c

Dlaczego potrzebujemy witaminy C w naszej diecie? – Naturalna czy z apteki?

Nie wdając się w szczegółowe rozważania na temat różnic w budowie witaminy C występującej naturalnie i tej syntetycznej wskazać należy, że witamina C zawarta w pożywieniu jest zdecydowanie łatwiej i wyżej przyswajalna od tej, zawartej w suplementach diety. Zbilansowana i zróżnicowana dieta, bogata w warzywa i owoce, jest bez wątpienia lepsza dla naszego organizmu niż łykanie tabletek. Natka pietruszki, truskawka, acerola, papryka, czarna porzeczka, kalafior, szpinak, cytrusy, pomidory, owoce goji – witaminy C jest tak wiele w ogólnodostępnych produktach, że zasadniczo nie musimy wspomagać się  wyrobami aptecznymi.

jagody goji

Dlaczego potrzebujemy witaminy C w naszej diecie? – Czy wiesz, co niszczy witaminę C?

Naturalna witamina C cechuje się sporą wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych. Dłuższa ekspozycja warzyw i owoców na działanie światła i powietrza, przechowywanie w temperaturze przekraczającej 4-5°C, kontakt z niektórymi metalami ciężkimi czy obróbka termiczna powyższej 70°C prowadzi do jej utleniania. Długie gotowanie, pasteryzacja, a nawet nieużywanie do krojenia nierdzewnych noży sprawiają, że  witamina ta ulega zniszczeniu. Witamina C ulega rozkładowi także w kontakcie z askorbinazą, czyli enzymem znajdującym się m.in. w ogórkach, ziemniakach i warzywach dyniowatych. To właśnie dlatego powinniśmy unikać ich łączenia z warzywami, które są jej naturalnym źródłem.

truskawki 72

Najlepszym źródłem witaminy C są oczywiście świeże owoce i warzywa – mówi Katarzyna Barczyk General Manager marki Puffins. Aby zapobiec utracie witamin, należy spożywać je ze skórką, gdyż to pod nią znajduje się najwięcej cennych składników. Poza sezonem owocowym, który w naszej strefie klimatycznej nie trwa tylko ok. 3 miesięcy, witaminy C możemy szukać także w owocach puffingowanych, czyli suszonych metodą próżniową. Ponieważ suszenie próżniowe odbywa się w podciśnieniu i z wykorzystaniem niskiej temperatury, która nie przekracza 33°C,  owoce nie tracą witamin i substancji odżywczych, tak jak ma to miejsce w przypadku suszenia tradycyjnego, konwekcyjnego. – dodaje Katarzyna Barczyk.

Dlaczego potrzebujemy witaminy C w naszej diecie? – Jak przygotowywać posiłki by przyswoić jej jak najwięcej?

Aby zachować jak najwięcej witaminy C w codziennym menu, powinniśmy zapamiętać kilka prostych trików. Wszelkie surówki lepiej przygotowywać tuż przed podaniem, by nie narażać ich na długi kontakt z tlenem, a sałata będzie bardziej wartościowa, jeśli zamiast noża rozdrobnimy ją po prostu rękami. Gotowane brokuły, szparagi, kalafior, brukselka czy kapusta zachowają więcej witaminy C, jeśli do wody dodamy odrobinę mleka; korzystniej jest również gotować warzywa w całości i pod przykryciem. Pamiętajmy także, że sok z owoców czy warzyw będzie prawdziwą bombą witaminową tylko wtedy, gdy będzie świeży. Jeśli kupujemy natomiast soki gotowe, poszukajmy tych tłoczonych na zimno i pasteryzowanych w niskiej temperaturze – ich sposób przygotowania pozwala bowiem na zachowanie cennych wartości odżywczych, których szukamy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  18 sierpnia 2015 10:24

  Ja słyszałam, że najwięcej jej ma dzika róża. Gotowanie pod przykryciem – to ważna sprawa dla witaminy C, aby nie uciekła nam z parą wodną 🙂

  Odpowiedz
 2. Żanett  18 sierpnia 2015 12:51

  Ja przyjmuję witaminę C dodatkowo w tabletkach.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  18 sierpnia 2015 13:34

  Ja staram się gotować warzywa na parze.

  Odpowiedz
 4. Aneta  18 sierpnia 2015 13:37

  Witamina C to bardzo ważna rzecz 🙂

  Odpowiedz
 5. Patriszia  18 sierpnia 2015 21:06

  Ciekawy artykuł 🙂 Witamina C bardzo potrzebna 🙂

  Odpowiedz
 6. martus2833  18 sierpnia 2015 22:10

  Staram się tak gotować, żeby wartościowe witaminy nie zostały w wodzie. Od czasu do czasu suplementuję tę witaminę w tabletkach.

  Odpowiedz
 7. martucha180  18 sierpnia 2015 23:40

  Cytrynę mogę jeść jak jabłko, ale ona nie ma najwięcej witaminy C.

  Odpowiedz
 8. Hidari11  19 sierpnia 2015 18:07

  W ogóle obróbka termiczna nie tylko niszczy witaminy, ale i białka. Jeśli chodzi o witaminę C, nie wyobrażam sobie dnia bez świeżych warzyw i owoców. W zupach niewiele zachowuje się witamin przez właśnie wysoką temperturę.

  Odpowiedz
 9. Anita  24 sierpnia 2015 15:39

  u mnie ta witamina jest bardzo ważna w zyciu 🙂 szczególnie dla odporności

  Odpowiedz
 10. stokrotkapolna  15 listopada 2016 03:27

  Dieta z dużą ilością warzyw i owoców,surowych, i gotowanych na parze,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany