Gorączka nie tylko u dziecka – dlaczego nie wolno jej lekceważyć

Spis treści:

Gorączka, zwłaszcza jesienią, jest oznaką, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Wysoka temperatura, czyli ta przekraczająca 39°C, może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia, prowadząc do osłabienia organizmu, a nawet – zaburzeń układu krążenia. Dlatego tak ważne jest regularne i precyzyjne mierzenie temperatury ciała, aby wcześnie rozpoznać objawy oraz zastosować odpowiednie działania.

Gorączka nie tylko u dziecka

Pomiar temperatury ciała daje nam informację czy jesteśmy zdrowi i czy nasz organizm dobrze funkcjonuje. – Wykryta gorączka może być objawem nie tylko grypy, ale wskazywać na inne, poważne zaburzenia, jak np. nowotwory, choroby autoimmunologiczne, problemy endokrynologiczne, które wymagają pilnego leczenia – przestrzega Natalia Henczke, doradca ze sklepu medycznego Twoja Apteczka.

OSTRZEGAMY! Podwyższona temperatura, utrzymująca się przez dłuższy czas, może sygnalizować, że nasz organizm nie radzi sobie ze stanem zapalnym czy niebezpiecznymi drobnoustrojami!

 

Temperaturach w liczbach

Za normalną temperaturę ludzkiego ciała uważa się 36-37°C. Oczywiście, te wartości zależą od wielu czynników, takich jak: wiek, płeć, pora dnia, temperatura otoczenia i poziom aktywności fizycznej. Za stan podgorączkowy uznaje się temperaturę 37-38°C, natomiast gorączka umiarkowana to 38-39°C. Powyżej tych wartości – mamy do czynienia z niebezpieczną dla zdrowia – gorączką wysoką. Dlatego tak istotne jest dokładne mierzenie temperatury o różnych porach dnia, aby odpowiednio szybko działać i nie dopuścić do powikłań wynikających ze zignorowania stanu gorączkowego.

 

Powikłania – groźne dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży

Szczególnie narażone na powikłania przy gorączce wysokiej są dzieci, ponieważ funkcje narządów wewnętrznych – układu krążenia i nerwowego, zostają zaburzone. Organizm dziecka nie radzi sobie z wysoką temperaturą, która może prowadzić do silnych zaburzeń świadomości, a nawet – śpiączki. Równie niebezpieczny jest stan gorączkowy dla osób starszych, które mają problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. – Co więcej, kobiety w ciąży powinny regularnie mierzyć temperaturę swojego ciała, szczególnie przez pierwszy trymestr, ponieważ zignorowana gorączka może doprowadzić nawet do poronienia – tłumaczy Natalia Henczke.

WAŻNE! Kobiety starające się o dziecko powinny mierzyć temperaturę swojego ciała codziennie, by ustalić termin owulacji i zwiększyć szansę na zapłodnienie. Natomiast kobiety, które wręcz odwrotnie, stosują antykoncepcję metodami naturalnymi, powinny skrupulatnie mierzyć temperaturę i prowadzić zapiski danych, aby móc przewidzieć okresy płodne i niepłodne w cyklu miesiączkowym.

 

Bezdotykowe mierzenie temperatury

Twoja Apteczka radzi: Kupując termometr naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim te bezdotykowe. Pozwalają na szybki pomiar, w ciągu zaledwie sekundy, przez co możemy je w powodzeniem używać także przy najmłodszych. Co ważne, zmierzymy nim nie tylko temperaturę naszego ciała, ale także pomieszczeń, w których przebywamy i otaczających nas przedmiotów, np. wody do kąpieli czy butelki z pokarmem. Taki termometr posiada alarm w przypadku wykrycia gorączki i pamięć do 10 wyników. Za urządzenie zapłacimy ok. 99 zł, jednak to niewiele zakładając, że jego systematyczne używanie pozwoli dostarczyć aktualną i precyzyjną wiedzę na temat stanu zdrowia naszego i naszych najbliższych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany