Dlaczego nie opłaca się kłamać w swoim CV?

Chęć prześcignięcia konkurencji i zdobycia lepszej pracy to główne powody, dla których poszukujący zatrudnienia zamieszczają fałszywe informacje w swoim CV. Jednak zawyżanie swoich kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego może wywołać odwrotny od oczekiwanego efekt – szanse na zdobycie posady mogą drastycznie spaść.

Jak nie dać się „zagiąć” na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rekruterzy twierdzą, że większość życiorysów, które otrzymują zawiera choć cząstkę nieprawdy lub przesady. Poszukujący pracy często też omijają niewygodne fakty lub piszą zbyt ogólnikowo.

Kłamstwa w CV udaje się często wyłapywać, ponieważ osoby rekrutujące nie zdają się tylko na zapewnienia kandydata. Czasem rekruterzy kontaktują się z firmami, które aplikant wymienia w swoim doświadczeniu zawodowym, weryfikują jego doświadczenie zawodowe i sprawdzają referencje.

Osobom poszukującym pracy bardzo zależy na przebiciu się przez dosyć ostrą konkurencję. Poza tym, kiedy opuszczają oni dotychczasowe stanowisko, chcą, aby kolejna praca była awansem, dlatego zdarza się, że zawyżają swoje kwalifikacje, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie lepszej pracy.

Pracodawcy zazwyczaj nie dają drugiej szansy, kiedy okazuje się, że kandydat nie posiada umiejętności, o których pisał w CV. Aby uniknąć takich sytuacji, firmy oferują obecnie bezpłatne okresy próbne, aby sprawdzić umiejętności kandydata na stanowisko.

 „Trudno jest przebić się do niektórych branż, więc poszukujący pracy upiększają swoje życiorysy, aby ułatwić sobie do  dostęp do wymarzonej pracy, jednak nie jest to dobre rozwiązanie.. Prędzej czy później, informacje te zostaną skonfrontowane z umiejętnościami praktycznymi i wiedzą kandydata” – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Zamiast kłamać, warto wspomnieć  o swoich zainteresowaniach, jeśli są one istotne dla stanowiska, o które kandydat się  ubiega. Warto też wyjaśnić luki w historii zatrudnienia. Jeżeli osoba ubiegająca się o pracę przez długi okres czasu nie była  obecna na rynku pracy, powinna  poinformować i tym, co było powodem tak długiej przerwy.  Lepiej powiedzieć prawdę niż twierdzić, że w tym czasie pracowało się  dla wielkiej, prestiżowej korporacji.

Należy pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi. Pozornie może dawać szybkie zyski, jednak prawdomówność przynosi długookresowe korzyści. Poza tym warto uwierzyć w siebie! Nawet jeśli kandydat posiada pewne braki w kwalifikacjach zawodowych, może zatuszować je swoją osobowością, a jest to jak najbardziej uczciwy sposób.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...