Dlaczego nie możesz schudnąć ?
Czasami pomimo trzymania się diety, zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej nie widzimy efektów odchudzania. Wspólnie z mgr farmacji Ewą Kłosowską z Apteki Medicover we Wrocławiu podpowiadamy dlaczego może się tak dziać. Co może być przyczyną tego, dlaczego nie możesz schudnąć z brzucha lub inne partii ciała ?
Przede wszystkim zastanów się , czy jeśli pomimo starań, wyrzeczeń i dyscypliny włożonej w odchudzanie nie widać efektów nie skonsultować się z lekarzem. Jeśli Twój proces utraty wagi nie jest monitorowany przez żadnego lekarza może warto udać się na konsultacje i wykonać kilka badań?
Zobacz też: Odchudzanie zaczyna się w… głowie!
Dlaczego nie możesz schudnąć ? – Przetrenowanie
Ćwiczysz regularnie, ograniczasz kalorie, jesz zdrowo , ale pomimo tego Twoja waga pozostaje bez zmian? Warto sprawdzić czy nie jesteśmy za mocno przetrenowani – zbyt dużo treningów stymuluje nadmierne wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu, który powoduje zablokowanie procesu chudnięcia – twierdzi Ewa Kłosowska.
Dlaczego nie możesz schudnąć ? – Brak snu
Brak czasu na sen, odpowiedni wypoczynek? Zasypiasz późno, o nieregularnych porach? To też może być przyczyna!
– Drugim częstym powodem zahamowania chudnięcia jest brak snu. Wystarczy już jedna nieprzespana noc lub zbyt krótki sen, aby zaburzyć odpowiedź organizmu na insulinę oraz zwiększyć poziom greliny – hormonu, który pobudza nasz apetyt. Przy ograniczeniu snu spada również poziom leptyny, decyduje ona o odczuwaniu sytości po posiłku, więc jej brak spowoduje, że będziemy ciągle głodni – mówi Ewa Kłosowska.
Wyznacz sobie godzinę, o której definitywnie będziesz już w łóżku. Zrelaksuj się, nie myśl przed snem o pracy, ani problemach. Zdrowy sen, nie tylko wpłynie na proces odchudzania, ale i samopoczucie!
Polecamy również: Naturalne produkty wspomagające odchudzanie
Dlaczego nie możesz schudnąć ? – Ukryta choroba
– Warto również w przypadku braku utraty wagi odwiedzić swojego lekarza i zrobić komplet badań, być może cierpimy na schorzenie utrudniające zrzucenie nadmiernych kilogramów np. niedoczynność tarczycy lub insulinooporność. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia spadek wagi nie powinien być problemem.
Zachęcam również do korzystania z porad dyplomowanych dietetyków, pomogą nam ustalić plan działania, odpowiedni jadłospis dostosowany do naszych potrzeb i stylu życia. Czasem fachowa pomoc jest niezbędna zwłaszcza, jeśli towarzyszą nam jakieś schorzenia, wtedy próbując odchudzać się samemu możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc – mówi Ewa Kłosowska.
Wspólnie z mgr farmacji Ewą Kłosowską zachęcamy do skorzystania z porad u dietetyka. Ten już podczas pierwszej wizyty i wywiadu, wyśle Cię na odpowiednie badania, które pomogą Wam wspólnie opracować odpowiedni plan odchudzania. Nie bój się dietetyka, będzie kontrolować cały proces i w pewien sposób rozliczać Cię z niego, będzie to dodatkową motywacją.
Dodamy, że odchudzanie dzieli się na kilka etapów, będzie to wymagało od lekarza dostosowania Twojego jadłospisu do trybu dnia, preferencji, ilości zrzucanych kilogramów i etapu, w którym się znajdujesz. W końcu finalnie po spadku utraty wagi będziesz musiała zwiększyć ilość kalorii i ustabilizować swoje nawyki żywieniowe, by uniknąć efektu jojo.
Ja karmie piersią i nie mogę stosować diety, ale i tak jem niewiele z powodu braku czasu a i tak waga stoi w miejscu. Pewnie ma wpływ na to brak snu.
Ja nie mogę schudnąć, bo mam za mało silnej woli 😀
Ja nie chudnę, bo to mam związane z wiekiem – jest wolniejsza przemiana materii. W ciągu ostatnich 10 lat przytyłam o jeden rozmiar, choć wcale nie jem więcej niż wtedy, kiedy byłam młoda. Tak ogólnie, to nie jestem otyła i nigdy nie miałam tendencji do tycia. Ale do poprzedniej, niższej, wagi wrócić nie mogę.
Polecam basen. Regularne pływanie dział cuda
czyli już znam powód, 4h snu, to zdecydowanie za mało…
Ja nie stosowałam, ale kolega był pod opieką dietetyczki.Rezultaty były fantastyczne- 20 kg mniej przez
ponad pół roku.5 posiłków specjalnie przygotowywanych i ruch.Teraz też musi pamiętać o wytycznych diety, żeby
nie wrócił efekt jojo.Trzeba być bardzo konsekwentnym i wytrwały.
och, dziękuję za ten artykuł! właśnie mam problem ze schudnięciem, pomimo diety u dietetyczki, ćwiczeń na siłowni. Za niedługo zrobię badania, ale może spróbuję poradę ze snem 🙂
przydatny artykuł 🙂
Często też stres i właśnie problemy ze spaniem. Polecam herbatkę z melisą albo tabletki destresan ze sposzkowanym ekstraktem. Mi pomaga. Slow life sprzyja odchudzaniu 😉
Najważniejsza sprawa, to dać organizmowi troszkę czasu. Każdy z nas jest inny i każdy inaczej reaguje na zmiany. Należy również pamiętać, aby w posiłkach znalazły się oleje roślinne oraz orzechy i nasiona. Najłatwiej będzie, jeżeli podczas komponowania posiłków posłużymy się zasadami przedstawionymi na piramidzie żywieniowej.
Mój przykładowy jadłospis wygląda następująco: śniadanie: dwie kromki chleba razowego z pomidorem lub serem żółtym, ewentualnie z wędlinką. Drugie śniadanie: albo owsianka, albo jogurt, albo 2 jabłka. Obiad: kasza gryczana z mięsem albo makaron z warzywami, albo zupa, albo ryba z surówką. Podwieczorek: owoc. Kolacja: sałatka z pomidorów albo serek wiejski. Ostatni posiłek jem 3 godz. przed snem.