Dlaczego nie mogę schudnąć?

Stosujesz rozmaite diety i wyrzeczenia, a waga wciąż stoi w miejscu? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Sondaże dotyczące noworocznych postanowień Polaków jednoznacznie wskazały, że większość z nas planuje zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o zgrabną sylwetkę. Zanim przystąpimy do realizacji tych obietnic, warto sprawdzić czy nasz organizm jest na to gotowy. Niekiedy bowiem stosowanie rozmaitych kuracji odchudzających, prowadzonych bez konsultacji ze specjalistą, kończy się niepowodzeniem i frustracją. Przyczyny problemów ze spadkiem wagi są różne, a w ich rozpoznaniu może nam pomóc tylko konsultacja dietetyczna lub lekarska. Pamiętajmy również, że wielokrotne rozpoczynanie procesu odchudzania powoduje znaczne spowolnienie metabolizmu i oddala nas od upragnionych efektów.

dlaczego nie chudne

 

Winne hormony i wiek

Problemy ze spadkiem wagi powinny być dla nas niepokojącym sygnałem dotyczącym naszego stanu zdrowia i kondycji organizmu. – Jeśli kilogramy spadają bardzo opornie, warto wykonać  badania w kierunku chorób tarczycy (TSH, T3, T4), powinniśmy też sprawdzić kondycję naszych nerek oraz gospodarkę hormonalną – radzi Beata Prusińska, dietetyczka z Centrum Naturhouse. – Proces utraty wagi jest związany z wieloma przemianami zachodzącymi w organizmie człowieka, przebieg każdej z tych przemian może być zakłócony przez różne czynniki – dodaje ekspert Naturhouse. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in. wiek. Wraz z upływem lat tempo procesów metabolicznych spada, co predysponuje do gromadzenia się zbędnych kilogramów. Z kolei okres dojrzewania wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, które są powodem gromadzenia płynów metabolicznych w organizmie, a co za tym idzie – wzrostu wagi.

 

Uważaj na zażywane leki

Na zwiększoną masę ciała mają wpływ również przebyte choroby. Mogą to być zaburzenia hormonalne, choroby o podłożu alergicznym, psychicznym, a także insulinooporność (jest przyczyną zaburzeń wchłaniania węglowodanów i zaburzeń metabolizmu kwasów tłuszczowych). Spowalnianie spadku wagi wywołują również zażywane leki. Każda zmiana lub wprowadzenie określonej dawki leków hormonalnych jest zazwyczaj przyczyną wzrostu masy ciała. Podobne działanie wykazują leki przeciwhistaminowe oraz sterydy stosowane w leczeniu astmy i chorób alergicznych, a także antydepresanty stosowane w leczeniu chorób psychicznych.

 

Złe nawyki żywieniowe

Innym czynnikiem są złe nawyki żywieniowe, których często nie potrafimy się pozbyć. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przyzwyczajenia wyniesione z domu są nieprawidłowe i szkodzą naszemu zdrowiu. Problem niekiedy stanowi także bariera psychiczna ? odpowiedzialna za brak efektów podczas kuracji odchudzającej. W takim przypadku niezbędne okazuje się wsparcie bliskiej osoby, która motywuje nas do dalszej pracy. Pomocne będą także regularne konsultacje u dietetyka.

Brak efektów w kuracji odchudzającej może spowodować, że noworoczne plany zakończą się niepowodzeniem. Zanim jednak tak się stanie, warto rozpoznać przyczynę problemu i poszukać nowych rozwiązań.

 

Zobacz także: Zimowa dieta ? co jeść i pić?

Zimowa-dieta-co-jesc-i-pic
Noworoczne zmiany dla zdrowia

Noworoczne-zmiany-dla-zdrowia

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. m258  1 lutego 2012 10:14

  wiek ma duże znaczenie, im mamy więcej lat, tym trudniej zrzucić zbędne kilogramy, choćbyśmy ćwiczyły po 8 h dziennie i stosowały drakońskie diety, to tylko pogarsza nasze samopoczucie i wypłukuje witaminy z organizmu

  Odpowiedz
 2. kupiska  6 lutego 2012 19:02

  każdy organizm jest inny i inaczej spala kalorie,jedna osoba spala kalorie szybciej inna nie… poza tym tym też główna przyczyna tycia może być choroba…

  Odpowiedz
 3. efffciaa  6 października 2016 15:38

  Ja widzę po sobie , że im jestem starsza tym ciężej mi się walczy z kilogramami , oraz tym więcej mi ich przybywa jak się nie pilnuję . Kiedyś magiczną granicą było 60 kg , kilka tygodni temu padł u mnie niechlubny rekord 67 kg ! Właśnie teraz z nimi walczę 🙂

  Odpowiedz
 4. kasiadrozdz  28 października 2016 11:40

  Mój przykładowy jadłospis wygląda następująco: śniadanie: dwie kromki chleba razowego z pomidorem lub serem żółtym, ewentualnie z wędlinką. Drugie śniadanie: albo owsianka, albo jogurt, albo 2 jabłka. Obiad: kasza gryczana z mięsem albo makaron z warzywami, albo zupa, albo ryba z surówką. Podwieczorek: owoc. Kolacja: sałatka z pomidorów albo serek wiejski. Ostatni posiłek jem 3 godz. przed snem.

  Odpowiedz
  • kasiadrozdz  28 października 2016 11:42

   Ważna jest również aktywność fizyczna. To właśnie połączenie aktywności fizycznej i odpowiedniej diety da nam oczekiwane skutki. Nie wystarczy ostry trening lub samo głodzenie się. To nie tak wygląda. Zdrowe odchudzanie leży w naszej głowie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany