Dlaczego należy prać nowe ubrania przed ich pierwszym założeniem?
Mierzysz świetną bluzkę lub sukienkę i już wiesz, że jutro założysz ją na randkę lub do pracy? Świetnie, ale pamiętaj by najpierw ją wyprać! O tym dlaczego należy prać nowe ubrania przed ich pierwszym założeniem dowiesz się z poniższego teksu!
Dlaczego należy prać nowe ubrania – Prawdopodobnie nie tylko Ty to mierzyłaś
Najczęściej zakupy robimy w sieciówkach, chociaż nie jest to problem jedynie tego typu sklepów. Rzecz, którą własnie kupiłaś prawdopodobnie została mierzona już przez kilka, a w czasie wyprzedaży nawet kilkanaście osób. Niby zdajemy sobie z tego sprawę, gdy znajdziemy na wieszaku w sklepie rzeczy z plamą od podkładu, czy antyperspirantu. Nie tylko wtedy powinniśmy się zastanowić nad kondycją skóry, czy higieny osobistej osoby, która mierzyła ubranie. Jednak to nie wszystko! Na bluzce wcale nie musi być wiele śladów poprzedniego przymierzającego. Ubrania często przez niezbyt kulturalnych klientów lądują na podłodze, czasami są nawet deptane, a później jedynie rozprasowywane i odwieszane.
Dlaczego należy prać nowe ubrania – Szkodliwa chemia
O ile ubrania nie są niczym pryskane, ani moczone w chemii, o tyle nie można tego powiedzieć o tkaninach, z których są uszyte i które miesiącami leżały w magazynach. Są dwie strony medalu – z jednej strony, jeśli trafiamy tkaniny, które nie były konserwowane to, ubranie powinniśmy wyprać chociażby z powodu możliwej wilgoci, roztoczy, kurzu, baktetii, pasożytów, a nawet pleśni. Z drugiej zaś, jeśli ubranie pochodzi np. z Azji (a nie oszukujmy się zdecydowana większość właśnie tam powstała) możemy mieć do czynienia z groźnymi chemikaliami, które miały za zadanie zakonserwować tkaninę i ochronić ją. W tym celu w niektórych krajach używa się aldehydu mrówkowego, czyli formaldehydu. To związek chemiczny, który ma za zadanie ochronić tkaninę, sprawić by nie blakła i nie gniotła się.
Nie jest to jedyne zastosowanie formaldehydu, znamy go również pod postacią formaliny, którą konserwuje się zwłoki, ale także jako niechciany dodatek do kosmetyków. Formaldehyd jest substancją żrącą, toksyczną i rakotwórczą. Może powodować podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet oparzenia chemiczne. Oczywiście wszystko zależy od jego stężenia, jednak normy, które dopuszcza się UE są inne niż te dopuszczane i respektowane w Azji. W Nowej Zelandii przebadano próbki ubrań i stwierdzono nawet 900-krotne przekroczenie limitów! Dlatego jeśli zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać swędzenie lub pieczenie w nowej bluzce najprawdopodobniej była to wina właśnie tej substancji.