Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie ?
Tryb naszego życia, picie kawy, stres wpływają na obniżenie poziomu magnezu w naszym organizmie. Ciągle jeszcze nie doceniamy roli tego cennego pierwiastka w naszym życiu. Wspólnie z mgr farmacji Martą Jajko z Apteki Medicover we Wrocławiu opowiadamy dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie
Polecamy również: Zdrowa dieta na wiosnę – przyprawy, zioła i nasiona
Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie – Samo zdrowie !
Magnez jest niezwykle cennym i niedocenianym przez nas pierwiastkiem. Występuje w każdej tkance naszego organizmu, dlatego nie bez przyczyny jest określany jako pierwiastek życia. Ten makroelement bierze udział w wytwarzaniu energii, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego organizmu. Szczególnie wrażliwe na jego niedobór są mózg i serce. Magnez zapewnia dostarczenie energii do tkanki nerwowej, dzięki czemu poprawia naszą pamięć i koncentrację, a zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych – działa uspokajająco i poprawia nastrój.
Z tego powodu osoby narażone na długotrwały stres oraz wysiłek umysłowy, a także z tendencją do stanów depresyjnych powinny w szczególności zadbać o jego prawidłowy poziom w organizmie. Magnez obniża również ciśnienie krwi, chroni serce przed niedotlenieniem i zaburzeniami rytmu, działa przeciwzakrzepowo, a także zapobiega rozwojowi miażdżycy. Magnez odpowiada również za kurczliwość mięśni, buduje nasze kości, wpływa korzystnie na płodność, a także wzmacnia odporność.
Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie – Ile potrzebujemy ?
Dzienne zapotrzebowanie na magnez u dorosłego człowieka wynosi 300-400 mg. Najlepszym źródłem magnezu są produkty naturalne, które łatwo włączyć do codziennej diety takie jak: kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, kakao, gorzka czekolada, orzechy, migdały, pestki dyni. Powinny być one podawane w niewielkich porcjach, kilkakrotnie w ciągu, ponieważ pierwiastek ten wchłania się ten sposób lepiej. Istotnym źródłem magnezu, o którym często zapominamy i którego nie doceniamy jest tak często wykorzystywana przez nas woda. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre składniki naszej diety mogą niekorzystnie wpływać na poziom magnezu w organizmie. Jest to żywność bogata w błonnik, tak często stosowana przez nas w problemach z zaparciami i w kuracjach odchudzających. Niekorzystnie na przyswajalność magnezu wpływają również: tłuszcze zwierzęce, cukier, nadmierna ilość wapnia, herbata, alkohol, napoje gazowane oraz produkty wysokoprzetworzone (gotowane, konserwowane). Spożywanie zbyt dużej ilości kawy sprzyja z kolei wydalaniu tego pierwiastka z organizmu.
Zobacz też: Błonnik – cenny składnik naszej diety
Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie – A gdy jest do za mało…
Powyższe czynniki, a także stres, intensywny wysiłek fizyczny i umysłowy, stosowanie środków przeczyszczających, antykoncepcyjnych oraz niektórych leków moczopędnych mogą prowadzić w wielu przypadkach do niedoboru magnezuw naszym organizmie. Pojawiają się wówczas objawy takie jak: drgania powiek, zmęczenie, spadek koncentracji, zwiększona podatność na stres, skurcze mięśni, drżenie i mrowienie rąk, a także silne bóle, zawroty głowy, kołatanie serca, czy napady drgawek.
Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie – Suplementacja
Na rynku jest bardzo wiele środków, zawierających związki magnezu. Są wśród nich suplementy diety oraz leki. Jeżeli chcemy uzupełnić niedobór magnezu nie sięgajmy po preparaty złożone, zawierające wiele witamin i minerałów, mogą one niekorzystnie wpływać na jego wchłanianie, a zawartość tego pierwiastka jest w nich bardzo niska. Wybierając preparaty magnezowe należy zwrócić uwagę również na kwestię jego dawki. Producenci przedstawiają zawartość magnezu w różnej jego postaci chemicznej, warto zwrócić uwagę na zawartość tego pierwiastka w przeliczeniu na jego jony. Jeżeli chcemy skutecznie uzupełnić niedobór magnezu, nie sięgajmy po preparaty zawierające wysokie jego dawki w jednej tabletce, które wystarczy stosować jednorazowo w ciągu dnia. Magnez wchłania się lepiej gdy jest przyjmowany w niskich dawkach kilka razy dziennie.