Dlaczego ładowność pralki jest ważna dla dużej rodziny?

Wielkość pralki jest ważna dla dużej rodziny. W przypadku większych gospodarstw domowych lepiej sprawdzą się urządzenia o ładowności nie 5 – 6 kg, lecz co najmniej 7 kg ze względu na fakt iż są one uruchamiane częściej i pranych jest w nich więcej ubrań. To wszystko pozwala na oszczędność czasu i energii. Na rynku dostępny jest sprzęt o różnej pojemności. Najbardziej popularne wśród rodzin są pralki, które wypiorą jednocześnie nawet 8 kg lub nawet 10 kg ubrań.

Spis treści:

Istnieją różne rodzaje pralek. Warto je dokładnie przeanalizować i rozpatrzyć, jakich funkcji używają, by wybrać rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do potrzeb.

Rodzaje pralek do dużej rodziny

Jak wybrać pralkę? Wśród standardowych urządzeń dla dużych rodzin spotkamy sprzęt AGD ładowany od frontu, od góry, jak i z funkcją suszenia. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Pralki ładowane od frontu – wady i zalety

Główne zalety, które mają duże pralki ładowane od frontu dla dużych rodzin to:

– fakt iż w ich przypadku suszarkę można umieścić na górze urządzenia, co zapewnia oszczędność przestrzeni, która będzie potrzebna na inne wyposażenie dla dużej rodziny,

– zużycie mniejszej ilości wody, przez co zmniejszają koszty mediów dla dużej rodziny,

Wady, które mają pralki ładowane od przodu to z kolei:

– wyższa cena zakupu,

– konieczność częstszego czyszczenia uszczelek i uszczelnienia drzwi,

– często brak możliwości zatrzymania w trakcie cyklu prania, by dodać następne, brudne części garderoby.

Pralki ładowane od góry – wady i zalety

W przypadku pralek ładowanych od góry istotne jest to, że można do nich łatwiej dodawać odzież w trakcie prania, nawet w połowie cyklu. Ponadto jeden cykl załadunku jest często szybszy. To bardzo ważne, gdy mamy dużo prania, co zdarza się przy dużych rodzinach.

Jeśli chodzi o wady pralek ładowanych od góry, najważniejszą z nich jest to, że zużywają większe ilości detergentu i wody niż wersje z drzwiczkami na zewnątrz, a więc ładowane od frontu. Ponadto większa pościel i cięższa odzież mogą się do niej nie zmieścić. Trzeba także

posiadać większą przestrzeń w pralni lub w łazience. Takiej pralki nie można umieścić na suszarce lub pod nią.

Pralki z funkcją suszenia – wady i zalety

Ciekawym rozwiązaniem dla dużych rodzin są pralki z funkcją suszenia. Ich zaletą jest to, że służą one zarówno do prania, jak i suszenia. Dzięki pralko-suszarce niepotrzebne są zatem suszarki, wieszanie sznurków na balkonie albo rozkładanie ubrań na krzesłach czy kaloryferach. Zapewnia to oszczędność czasu i miejsca, szczególnie w mieszkaniach lub domach o małym metraży, w których nie jest możliwe wygospodarowanie dodatkowego miejsca. Ponadto, pralko-suszarki to rozwiązanie wielofunkcyjne. Nie musimy w jego przypadku pamiętać o cyklu prania. Z takim sprzętem nie będziemy się zatem martwić o to, że zapomnimy i zacznie ono nieprzyjemnie pachnieć.

Pralka z funkcją suszenia nie jest jednocześnie rozwiązaniem pozbawionym wad. Przede wszystkim, jeśli zdarzy się jej awaria, nie będziemy w stanie ani nic wyprać, ani wysuszyć. Pewną wadą pralki z funkcją suszenia jest również sposób jej czyszczenia. Po każdym jej użyciu z bębna trzeba odpowiednio wyczyścić wszystkie pozostałości nieczystości i tkanin. Ponadto koszt eksploatacji pralki z funkcją suszenia jest większy nawet od użytkowania dwóch oddzielnych urządzeń, Także zużycie wody jest większe, ponieważ do chłodzenia kondensatorów podczas suszenia urządzenie wykorzystywana jest zimna woda.

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze pralki dla dużej rodziny

Pojemność bębna

Producenci pralek automatycznych oferują urządzenia do użytku domowego o pojemność od 3 kg do około 9 kg – 10 kg wsadu. Istotne jest to, że im bardziej ładowna pralka, tym jest większa i więcej miejsca zajmuje. Jaką pralkę kupić dla dużej rodziny? Przy więcej co najmniej 5 domownikach, a więc w przypadku dużych rodzin idealna pojemność bębna pralki to 7 kg – 10 kg.

Energooszczędność

Energooszczędność to parametr, który określa efektywność energetyczną danego urządzenia. Klasy energetyczne od 2021 r. przedstawia się na skali oznaczonej kolejnymi literami alfabetu od A do G. Każda z nich ma przypisany kolor. Intensywnie zielony (czyli klasa energetyczna A) to sprzęty najbardziej efektywne energetycznie, a czerwony (klasa energetyczna G) to sprzęty o najniższej efektywności energetycznej. Przy najwyższych klasach energetycznych, pralka zużywa mniej energii. Ma to bezpośrednie odzwierciedlenie w wysokości rachunków za prąd. To dlatego warto rozpatrzyć zakup pralki o klasie energetycznej A, która będzie nieco droższa, ale oszczędności z tytułu jej efektywności energetycznej szybko się zwrócą.

Programy prania

Im więcej programów prania w pralce, tym lepiej sprawdzi się ona w dużej rodzinie. Powinny być dostępne rozwiązania dla różnych tkanin. Osobną kwestią są programy ECO oszczędzające czas prania i energię, a także dozujące odpowiednią ilość detergentów, w zależności od stopnia załadowania bębna.

Wygoda użytkowania

Dobre pralki dla dużych rodzin to takie, które są wygodne w obsłudze. Ich menu powinno być tak intuicyjne, żeby poradziły sobie z nim wielopokoleniowe gospodarstwa domowe. Przed zakupem pralki warto przeczytać opinie na temat obsługi poszczególnych urządzeń, by wybrać takie, które nie będzie w tej kwestii sprawiać trudności.

Wygodne funkcje dodatkowe

Pralki, które sprawdzą się w dużej rodzinie, powinny być wyposażone w dodatkowe funkcje. Najważniejsza z nich to możliwość dołożenia prania do już trwającego cyklu i to nawet w trakcie wirowania. Zawsze jest bowiem coś, co mogliśmy również uprać, a wcześniej się nam zawieruszyło. Ważną funkcją pralki jest ponadto dodatkowe odplamianie. Pralka wyposażona w taki program, z powodzeniem usunie trudne plamy, np. po winie, trawie czy kosmetykach. Przydatną funkcję tego urządzenia jest ponadto odświeżanie. Nowoczesne pralki podczas programu odświeżania nie używają wody ani detergentów, tylko zimnej pary wodnej lub aktywnego tlenu.

Wymiary pralki

Dobierając pralkę do mieszkania, musimy zwrócić uwagę na przestrzeń. Optymalnym rozwiązaniem dla dużych rodzin są urządzenia o szerokości 60 cm. Można jednak wybierać spośród pralek wolnostojących i pralek do zabudowy o niestandardowych, czyli większych lub mniejszych rozmiarach. Będzie to miało wpływ na ergonomię.

Porównanie popularnych modeli pralek dla dużej rodziny

Wśród pralek dla dużej rodziny, warto zwrócić uwagę na sprzęt marki Electrolux. Doskonałym rozwiązaniem będzie m.in. ładowane od frontu urządzenie EW9F161BP. Ten model dostępny w cenie nieco powyżej 5.000 PLN wyróżnia wysoka efektywność energetyczna (klasa A), wsad 10 kg oraz liczne systemy chroniące kolory pranych tkanin. Tańszą propozycją, już w cenie ok. 2.500 PLN jest pralka EW7TN3372SP. Jej główne cechy to 7 kg ładowności, klasa energetyczna, jak i specjalny, energooszczędny program w opcji Eco TimeManager.

Wybór właściwej pralki dla dużej rodziny to inwestycja w wygodę i oszczędność. Kluczowe aspekty, które w tej kwestii powinniśmy rozważyć, to oprócz rodzaju urządzenia, pojemność, energooszczędność, programy prania, wygoda użytkowania i wymiary. Przed zakupem pralki dobrym rozwiązaniem jest przeanalizowanie potrzeb rodziny.

Artykuł powstał w ramach współrpacy z marką Electrolux

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (13 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...