Dlaczego kobiety zmieniają pracę?

Jednym z przejawów dużych zmian na rynku pracy jest częstsza zmiana pracodawcy. Jeszcze 20 lat temu nasi rodacy niechętnie zmieniali prace i nie widzieli takiej potrzeby. Obecnie częściej zmieniamy miejsce zamieszkania, przekwalifikowujemy się, rozwijamy, uczęszczamy na praktyczne kursy, podnosimy nasze kwalifikacje, co umożliwia również zmianę pracodawcy. Dotyczy to również Polek! Dlaczego kobiety zmieniają pracę? zobaczcie wyniki badania przeprowadzonego przez portal Praca.pl.

praca, szukanie, myślenie, kreatywnie

Polki chcą więcej zarabiać i rozwijać się zawodowo to główne powody, dla których najczęściej szukają nowej pracy. Dla 17% kobiet decyzja ta jest podyktowana chęcią zmiany szefa, a dla 13% potrzebą pracy bliżej domu.

Poprawa sytuacji na rynku pracy i większa ilość ofert zatrudnienia pozytywnie wpływają na pozycję zawodową Polek, które są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie. Mimo dużych wyzwań związanych z godzeniem życia zawodowego z rodzinnym, panie deklarują chęć aktywnego rozwoju zawodowego. Pracodawcy coraz częściej doceniają wysokie kompetencje i umiejętności Polek, co potwierdza fakt, iż ponad 34,3% kobiet zadeklarowało, iż w 2015 roku otrzymało propozycję pracy.

aktywnosc_zawodowa_polek_wyniki_badan_portal_praca.pl

Kobiety, jak wynika z badania portalu Praca.pl, najczęściej propozycje zatrudnienia otrzymują bezpośrednio od pracodawcy – ponad 32% wskazań, jak również z rekomendacji – ponad 16% oraz przez firmy doradztwa personalnego – 13%. Dane serwisu pokazują, iż rośnie znaczenie rekomendacji jako efektywnego źródła poszukiwania pracy i jednocześnie pozyskiwania wartościowych pracowników. Potwierdza to również sonda „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, w której spośród 2800 respondentów, aż ponad 30% zadeklarowało, iż znalazło ostatnią lub aktualną pracę po znajomości.

Polki również chętnie rekomendują do pracy, ale zaznaczają, iż polecając znajomego lub znajomą biorą pod uwagę przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje polecanej osoby. Nie ukrywają jednak, iż kierują się także chęcią wsparcia jej w procesie poszukiwania pracy i sympatią. Co trzecia Polka w minionym roku zarekomendowała kogoś do pracy korzystając z różnych form polecenia pracownika. Najczęściej ustnie, przesyłając CV rekomendowanej osoby lub przez firmowy system poleceń pracowniczych. Co ciekawe, wśród odpowiedzi Polek ponad 3% wskazało, iż poleciło znajomego do pracy korzystając z zewnętrznego, ogólnodostępnego systemu poleceń. Oznacza to, iż pozyskiwanie osób do pracy przez rekomendacje znajomych nie jest już tylko domeną firm, ale staje się ogólnym trendem, z którego korzystają internetowe serwisy pracy czy sieci networkingowe.

Polki, jak pokazuje nasze badanie chętnie rekomendują znajomych do pracy, ale przede wszystkim z odpowiednimi kompetencjami. Jak obserwujemy rośnie również liczba kobiet, które rekomendują znajomych korzystając z wdrożonego przez nas w zeszłym roku zewnętrznego, ogólnodostępnego systemy poleceń „Wynagrodzenie za polecenie”. –komentuje Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Polki, nie tylko rekomendują znajomych do pracy, ale same również szukają nowych wyzwań zawodowych. Ponad 70% kobiet biorących udział w badaniu portalu Praca.pl przyznało, iż w minionym roku szukało nowej pracy.

źródło: „Zawodowa aktywność Polek w 2015 roku” – próba 2237 respondentek, portal Praca.pl. Badanie zostało zrealizowane w styczniu 2016 r.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  11 lutego 2016 11:57

  Przecież nie tylko kobiety zmieniają pracę, mężczyźni również… Zmieniamy pracę, bo chcemy mieć lepsze warunki, lepsze życie 🙂

  Odpowiedz
  • Żanett  11 lutego 2016 16:31

   Ponadto chcemy się również rozwijać zawodowo i pragniemy, aby nasza praca była doceniana przez pracodawcę, a nam dawała satysfakcję.

   Odpowiedz
   • Aneta  15 lutego 2016 11:49

    Dokładnie tak 🙂

    Odpowiedz
 2. bbo  11 lutego 2016 12:16

  To proste! Zmieniamy pracę, bo jesteśmy niedoceniane, opłacane gorzej od mężczyzn na tych samych stanowiskach, przy czym często przewyższamy ich kwalifikacjami. Sporo zmieniło się na lepsze w ostatnich latach, ale wciąż nie ma sprawiedliwości w tej kwestii!

  Odpowiedz
  • martucha180  11 lutego 2016 18:51

   I nie sądzę, żeby była…

   Odpowiedz
 3. plum12  11 lutego 2016 13:12

  Moim zdaniem mężczyźni częściej zmieniają pracę. Kobieta to zazwyczaj matka, potrzebuje stabilnego pracodawcy. Czasem nawet jeśli praca nie spełnia jej oczekiwań, a ma umowę na stałe tkwi w niej dla dobra rodziny.

  Odpowiedz
 4. scrabble  11 lutego 2016 18:55

  Zmiana szefa 😀 Myślę, że także współpracowników.

  Odpowiedz
 5. Ewelina  11 lutego 2016 19:35

  Nie oszukujmy się. Gdyby praca nam odpowiadała, byłaby za godziwe pieniądze, w normalnej atmosferze i na normalna umowę to zarówno Polki, jak i Polacy nie zmieniali by tak często pracy… Niestety polskie realia są jakie są. A i mam wrażenie, że to jednak mężczyźni częściej zmieniają pracę.

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  12 lutego 2016 10:06

   W 100% zgadzam się z początkiem Twojej wypowiedzi. Właśnie pieniądze i atmosfera są powodem mojego obecnego szukania innej pracy, niestety ciężka praca nie nie jest doceniana, a pozostając u takiego pracodawcy dajemy mu jasny znak, że to jak nas traktuje i ile płaci nam odpowiada.

   Odpowiedz
 6. malinowaja  12 lutego 2016 11:13

  Ja również szukam pracy, bo aktualna mi nie odpowiada. Atmosfera przyjazna musi być…

  Odpowiedz
  • magda6915  13 lutego 2016 10:44

   też to miałam, szef i jeszcze jedna pracownica byli nie do zniesienia pod względem swoich humorów

   Odpowiedz
 7. lilkawodna  12 lutego 2016 21:35

  Rozne są powody zmiany pracy. Ja na przykład musiałam zmienić ponieważ mój szef nie mógł zrozumieć jak mogłam zajść w ciąże isc na chorobowe w 6 miesiącu gdy ciąża stała się zagrożona. Politycy propagują politykę prorodzinną ale zamiar 500+ powinni gwarantować matka powrót do pracy na pozostawione a nie gorsze stanowisko.

  Odpowiedz
 8. Anna  13 lutego 2016 19:57

  Właśnie każdy szuka pracy dobrze płatnej, satysfakcjonującej, i z porządnym szefem/szefową. No i gdyby jeszcze godziny pracy odpowiadały byłoby idealnie… Co ja tu marzę, zawsze coś musi być nie tak.

  Odpowiedz
 9. gusia.  14 lutego 2016 20:58

  Za granicą i tak częściej przenoszą się z miasta do miasta i zmieniają pracę.Wynajmują mieszkania raz tu,raz tu sprzedają,kupują,a u nas raczej nie.

  Odpowiedz
 10. Wusia  16 lutego 2016 14:44

  Ja po latach zmieniłam pracę w korporacji na mniejszą firmę. I była to moja najlepsza decyzja zawodowa w życiu.I lepsze pieniądze, ale przede wszystkim super atmosfera ,prawie rodzinne stosunki i spokojniej- bez pracy po godzinach czy w soboty.Dużo szkoleń i stałe podnoszenie kwalifikacji.

  Odpowiedz
 11. passa  25 lutego 2016 20:13

  Nowa praca była u mnie poniekąd postanowieniem noworocznym. Wiadomo jak jest – strach przed wpadnięciem z deszczu pod rynnę bywa główną przeszkodą w efektywnym poszukiwaniu nowego etatu. Mi się udało. Nie zarabiam więcej, nie pracuję mniej… Ale wszystko jest teraz jak należy. Badania lekarskie, szkolenie bhp, umowa o pracę – wszystko czekało na mnie pierwszego dnia. Człowiek o nic nie musi się prosić… Niebywała ulga. Dlatego zachęcam gorąco wszystkie kobiety, których zakład pracy pozostawia wiele do życzenia, by znalazły w sobie tę odwagę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany