Dlaczego kobiety w Polsce noszą źle dobrane biustonosze?
Wielkość i kształt gruczołów piersiowych uzależniony są od wielu czynników – zarówno od genów, jak i rasy czy indywidualnych predyspozycji. Co więcej – kształt gruczołów może zmieniać się wraz z cyklem życia kobiety – np. pod wpływem ciąży, cyklu miesiączkowego czy po menopauzie. Na skutek tych (i wielu innych) zmian biust może opadać, przerastać, tworzyć asymetrię lub zmiany skórne, które wymagają dodatkowych konsultacji medycznych. Wszystkie te elementy sprawiają, że zrozumienie własnego ciała jest wymagającym procesem, a zakup odpowiedniego modelu i rozmiaru biustonosza – nie lada wyzwaniem.
Powód pierwszy: nieznajomość modeli
Na rynku konsumenckim spotkać można wiele, różnorodnych modeli, które dzięki różnej konstrukcji mają równie różne zadania. Wiele kobiet nie rozumie różnic, wynikających z odmiennych fasonów, które wyróżniają się m.in. odmiennym rozłożeniem fiszbin czy materiału. W sklepach internetowych i stacjonarnych spotkasz więc modele z dodatkowymi wkładkami (tzw. push-up), modele bez ramiączek, modele miękkie i półusztywniane. Każdy z nich podtrzymuje biust, ale ze względu na: różne rozmieszczenie fiszbin (bocznych i dolnych), na inny rozstaw mostka i obecność np. koronki – jeden może być rekomendowany piersiom pełnym (około 60% kobiet w Polsce ma właśnie taki biust), inny piersiom asymetrycznym, a jeszcze innym piersiom po operacji. Znajomość różnorodnych modeli i ich właściwości jest kluczowa, zwłaszcza jeśli chcemy np. optycznie powiększyć rozmiar piersi.
Badania z 2016 roku pokazały, że ponad 60% kobiet nosi model półusztywniany, podczas gdy nie zawsze ów krój odpowiadał na potrzeby ich piersi. Równie popularny jest model powiększający biust – tzw. push-up .
Powód drugi: nieznajomość rozmiaru
Podstawowy problem kobiet, to kupowanie biustonosza „na oko”. Duży odsetek Polek nigdy nie skorzystał z usług brafitterki, wiele kobiet nigdy nie mierzyła swojego obwodu, a tym samym nigdy nie poznała specyfiki swoich piersi. Według badań z 2016 roku, kobiety, które skorzystały z konsultacji braffiterskiej (a jest to zaledwie 36% Polek) zmieniły rozmiar biustonosza po takiej wizycie. Okazało się, że 8 na 10 kobiet miało źle dobrany rozmiar, wynikający z np. nieznajomości obwodu pod biustem i w biuście.
- W celu zmierzenia tzw. obwodu pod biustem – stań prosto przed lustrem, a następnie ułóż równo centymetr krawiecki na całej szerokości ciała. Upewnij się, że centymetr leży równo i nie uciska Twojej skóry. Odczytaj wynik.
- Mierzenie obwodu miseczki może odbywać się w dwojaki sposób. Jeśli masz niewielki lub jędrny biust możesz zrobić to bez użycia biustonosza. Jeśli masz biust ciężki, z tendencją do opadania – wybierz swój dotychczasowy model (najlepiej miękki, bez push-up’a) i zmierz obwód na wysokości sutków. Upewnij się, że centymetr leży równo i przylega do ciała na całej długości.
Powód trzeci: zakup biustonosza w nieprofesjonalnym sklepie
Wiele kobiet kupuje biustonosze na straganach lub w popularnych sieciówkach odzieżowych, kierując się niższą ceną (te, przyznajemy, wyglądają wyjątkowo kusząco, w porównaniu z profesjonalnymi salonami bielizny). Niestety wraz z atrakcyjną ceną w parze idzie niska jakość – np. słabszej jakości materiały, źle wszyte fiszbiny lub niestabilna konstrukcja, która wpływa na deformację piersi. Wspomniane już badania pokazały, że prawie 40% kobiet kupuje odzież w sieciowych sklepach, „przy okazji” kupując inne elementy odzieży.
Pamiętaj – zakup bielizny powinien być przemyślany i świadomy. W wyborze docelowych modeli zwróć uwagę nie tylko niską cenę, ale także krój, renomowaną markę i wysoko jakościowe materiały, które nie rozciągną się pod wpływem ciężaru piersi. Jeśli nie wiesz jaki model powinnaś nosić i czym się kierować – udaj się do profesjonalnego sklepu z bielizną (48% kobiet preferuje zakupy właśnie w takich miejscach), w którym uzyskasz wszystkie odpowiedzi.
Powód czwarty: brak świadomości
Głównie w kontekście zdrowia i komfortu, który jest mocno skorelowany z właściwie dobraną bielizną. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważny w kontekście ich zdrowia, dolegliwości bólowych i powstającego dyskomfortu jest odpowiedni biustonosz. Wśród najczęściej pojawiających się problemów są m.in. ból pleców, odparzenie i otarcia, ból kręgosłupa, garbienie się, ból ramion, ból obręczy barkowej. Ponadto ponad 30% kobiet uprawiających aktywny tryb życia zgłasza ból gruczołów sutkowych.
Świadomość tego, że źle dobrany stanik może powodować wszystkie te dolegliwości jest kluczowa, aby zmienić swoją garderobę, przykładając większą uwagę do dobrze dobranego biustonosza. Dlatego też już teraz zajrzyj na przykład do sklepu GAIA i zapoznaj się z ofertą profesjonalnych i komfortowych biustonoszy, które odmienią nie tylko Twoją szafę, ale także poprawią postawę i zdrowie.
Bibliografia
[1] R. Święs. Brafitting – aspekty praktyczne i zdrowotne, 2016.