Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na bezsenność?

Kobiety aż dwukrotnie częściej borykają się z bezsennością. Dlaczego te dolegliwości dotykają je częściej niż mężczyzn?

Kobiety aż dwukrotnie częściej borykają się z bezsennością. Badania wskazują, że blisko połowa kobiet w Polsce skarży się na różnego typu problemy ze snem. Wieczorem mają kłopoty z zaśnięciem,  przebudzają się w nocy, a potem nie mogą ponownie zasnąć, budzą się za wcześnie, wstają niewypoczęte. Dlaczego te dolegliwości częściej dotykają kobiety?

bezsenność

fot. EyeEm

Mimo przeprowadzonych badań i obserwacji, nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi. Początkowo sądzono, że główną przyczyną są zmiany hormonalne. Rzeczywiście, jakość snu zmienia się w zależności od fazy miesięcznego cyklu. W pierwszej fazie, tzw. estrogenowej sen jest płytszy, natomiast w drugiej progesteronowej sen jest zdecydowanie głębszy. Dzieje się tak ze względu na uspakajające działanie progesteronu. Spadek progesteronu pod koniec cyklu może odpowiadać u niektórych kobiet za napięcia przedmiesiączkowe lub kłopoty z zaśnięciem.

Ponieważ nie stwierdzono jednoznaczenej zależności zaburzeń hormonalnych z bezsennością, naukowcy zwrócili uwagę na inną różnicę między kobietami a mężczyznami. Otóż kobiety są bardziej emocjonalne i mają znacznie wrażliwszy układ nerwowy od mężczyzn. Silniej reagują na stres i gorzej radzą sobie z jego skutkami. – mówi dr Michał Skalski z Poradni Zaburzeń Snu.

Problemy ze snem mogą być spowodowane nie tylko pobudzeniem układu nerwowego, ale również sposobem reagowania na stres. Mężczyźni mają podejście zadaniowe, np. skoszą trawnik, pomajsterkują. Kobiety reagują nadmiernie emocjonalnie, co później przekłada się na sen.

Na bezsenność najczęściej chorują kobiety po 40 roku życia. Tłumaczy się to faktem, że kobieta czterdziestoletnia jest bardziej narażona na stres zarówno w sprawach zawodowych, jak i domowych. W tym okresie narastają problemy małżeńskie, pojawiają się poważniejsze kłopoty z dorastającymi dziećmi.

Jakie są skutki bezsenności u kobiet?

Przede wszystkim bezsenność prowadzi do spadku jakości życia. Zmęczenie i spadek witalności uniemożliwiają efektywną pracę. Wiele kobiet zwraca uwagę, że brak snu nie tylko negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie w pracy i domu, ale również na ich wygląd. Warto dodać, że problemy ze snem mogą prowadzić do wzrostu masy ciała, gdyż mała ilość snu obniża zdolność organizmu do regeneracji  oraz spowalnia przemianę materii.

Źródło: na podstawie wypowiedzi dr Michała Skalskiego dla portalu www.nabezsennosc.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...