Dlaczego kobieta dostaje pierścionek zaręczynowy? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Pierścionki zaręczynowe i obrączki to bardzo długa tradycja i ciężko jest stwierdzić kiedy dokładnie zapoczątkowano tę tradycję. Dlaczego kobieta dostaje pierścionek zaręczynowy? Postaramy się Wam nieco przybliżyć jego historię.

Kobieta z pierścionkiem na dłoni

fot. Freepik

Różne kraje i różne kultury na przestrzeni lat miały własne sposoby na to, w jaki sposób symbolicznie przypieczętować zaręczyny.  W XIX wieku amerykańcy mężczyźni dawali swoim wybrankom naparstki, które w dniu ślubu obcinano tworząc z nich obrączkę. W Anglii natomiast znany był zwyczaj, w którym narzeczeni dzielili się kawałkiem srebra lub złota, a później swoje zaręczyny pieczętowali wypiciem kieliszka wina.

Historię pierścionków zaręczynowych możemy prześledzić od XIII wieku, kiedy to papież Innocenty III ogłosił, że pomiędzy zaręczynami, a sakramentem małżeństwa musi upłynąć odpowiednia ilość czasu. Pierścienie były bardzo proste, wykonywane z żelaza, później ze złota. Panował wtedy zwyczaj noszenia pierścionków i obrączek na lewej ręce (dalej obowiązuje np. we Francji, czy Wielkiej Brytanii), wynikał on ze starych tradycji Greków i Rzymian mówiących o tym, że Vena Amoris (duch miłości) biegnie od palca serdecznego lewej dłoni do serca.

W 1477 roku po raz pierwszy wręczono narzeczonej diament. Zrobił to austriacki arcyksiążę Maksymilian. Od tej pory arystokraci podarowywali pierścienie ze szlachetnymi kamieniami. Zwyczaj ten stał się powszechny w innych warstwach społecznych jednak dopiero po 1930 roku.  Co takiego wydarzyło się właśnie wtedy? Firma De Beers zaczęła manipulować podażą i popytem, gdy pod koniec XIX wieku odkryto kopalnie diamentów w południowej Afryce. Firma utrzymywała nadal, że diamenty, to niezwykle rzadkie i drogie kamienie po to, by ich cena nie spadła. Wynajęto agencję reklamową z Nowego Jorku, której zadaniem było utrwalenie postrzegania diamentów, jako wyznacznika statusu społecznego.  Pod koniec 1940 roku powstało hasło „diamenty są wieczne”, a konsumentów zachęcano do kupowania diamentowych pierścionków, jako rodzinne pamiątki.

Okazuje się, że chociaż idea pierścionka zaręczynowego sięga setek lat wstecz, to drogie pierścionki z diamentami to bardzo świeża tradycja, której tworzenie mogą pamiętać jeszcze nasi dziadkowie!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (294 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...