Dlaczego karmić piersią jest zdrowo dla dziecka i matki?

O tym, ze warto karmić piersią wie większość kobiet. A doskonałą okazją do przypomnienia tego faktu jest Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który rozpoczął 1 sierpnia. Dlaczego karmić piersią jest zdrowo i ten sposób odżywiania niemowlęcia jest tak promowany przez największą organizację zdrowia jaką jest UNICEF?

karmienie-piersią

fot.Katarzyna Piwecka www.katarzynapiwecka.pl

15 lat temu podpisano Deklarację Innocenti – w sprawie „Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią”. Głównym założeniem tej inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka, jako najlepszy sposób na dostarczenie niemowlęciu niezbędnych składników odżywczych.

Przeczytaj także: Brak pokarmu w piersiach – jak sobie z tym radzić?

Dlaczego warto karmić piersią? To gwarancja zdrowia malucha

karmienie-piersią---fot.-Katarzyna-Piwecka

fot.Katarzyna Piwecka www.katarzynapiwecka.pl

Światowe organizacje przekonują, że karmienie piersią wpływa realnie na poprawę zdrowia  i odporności dzieci na całym świecie. Co jeszcze gwarantuje karmienie mlekiem matki?

 1. Ochrona przed wirusami. Mleko początkowe, tzw. siara, czyli pierwsze mleko, jakie produkują piersi po porodzie, jest bogate w białka i witaminy, a także zawiera przeciwciała, które pomagają w adaptacji malucha po drugiej stronie brzuszka. Pomaga ono także wydzielić pierwszy stolec i zmniejsza ryzyko żółtaczki noworodkowej, a także alergii.
 2. Niepowtarzalny skład. Mleko matki zawiera idealne proporcje składników odżywczych wchłaniających się z przewodu pokarmowego. Zawiera lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany i setki innych składników, których nie zawiera żadne mleko modyfikowane.
 3. Idealne proporcje. Skład pokarmu dopasowuje się do wieku dziecka i zmieniającego się zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze w danym okresie. Organizm mamy produkuje tyle mleka, ile potrzebuje dziecko, ponieważ regularne karmienie pobudza laktację, czyli zdolność wytwarzania mleka przez matkę.
 4. Mniejsze ryzyko chorób. Dzieci karmione mlekiem matki są w przyszłości mniej narażone na nadwagę, cukrzycę i chorobę trzewną, zwaną celiakią.

Dlaczego warto karmić piersią? To także korzyści dla mamy

Wiele mam zapomina, że oprócz zdrowia dziecka, które już samo w sobie powinno być argumentem przemawiającym za karmieniem piersią, ta forma dostarczania pokarmu niesie za sobą liczne zalety również dla samej karmiącej. Wśród nich są poprawa samopoczucia, budowanie więzi z dzieckiem, utrzymywanie zdrowej diety, a także oszczędność pieniędzy. 

Ponadto badania naukowe sugerują, że jedną metod ochrony przed zachorowaniem na raka piersi a nawet na nowotwór jajnika jest karmienie piersią. Jest to więc właściwie bezcenna – także dla matki – korzyść z karmienia piersią.

Czasami – zwykle u kobiet, które zostały po raz pierwszy mamami dochodzi do problemu z posiadaniem pokarmu a także nauczeniem prawidłowego odruchu ssania niemowlęcia. Z pomocą przychodzą młodej mamie liczne akcesoria. My wybrałyśmy kilka przykładowych z oferty sklepu internetowego Feedo.pl

Przeczytaj także:  Jak przygotować się do karmienia piersią?

 

Laktator-ręczny-aventLaktator ręczny. Uwielbiany przez mamy, ze względu na łatwość obsługi i cichy mechanizm, który pozwala na odprowadzenie mleka przy śpiącym dziecku. Jednak wymaga samodzielnego pompowania, co może być męczące i czasochłonne – cena Feedo.pl (promocja):  121,99 zł

 

 

 

elektryczny-laktatorLaktator elektroniczny. Jego zaletą jest większa moc ssania mleka i delikatność dla skóry mamy. Jest droższy od laktatora ręcznego, ale za to bardziej efektywny i trwały – Cena Feedo.pl:  279 zł

 

 

 

osłonki-na-piersiOsłonki na piersi. Silikonowe osłonki na piersi są zbawieniem dla bolących i popękanych brodawek podczas karmienia piersią. Pozwalają dziecku na swobodny kontakt z piersią, a mamie przynoszą ulgę w bólu – Cena Feedo.pl: 25,99 zł

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (136 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  3 sierpnia 2015 09:20

  Mnie moje maleństwo strasznie pogryzlo i gdyby nie osłonki po dwóch tygodniach zrezygnowalabym z karmienia piersią. Dzięki osłonką karnie do dziś czyli już 10 miesięcy.

  Odpowiedz
 2. Żanett  3 sierpnia 2015 09:57

  Karmienie piersią (jeśli jest pokarm), wydaje mi się naturalnym odruchem matki 🙂

  Odpowiedz
 3. martus2833  3 sierpnia 2015 14:37

  Uważam, że powinno się mówić jak najczęściej o korzyściach karmienia piersią. Dla mnie to najbardziej naturalna i najbardziej oczywista czynność. Na szczęście w szpitalu trafiłam na świetną położną, która bardzo mi pomogła. Pokarm dostałam dopiero trzeciego dnia po porodzie ale bez dalszych problemów karmiłam przez 12 m-cy.

  Odpowiedz
 4. Gocha  3 sierpnia 2015 15:33

  Karmienie piersią to jedna z największych satysfakcji odczuwanych przez matki 🙂 Czuje się wtedy niesamowitą bliskość z dzieckiem

  Odpowiedz
 5. martucha180  3 sierpnia 2015 16:08

  Przy okazji… promocja laktatora

  Odpowiedz
 6. lola.92  3 sierpnia 2015 23:39

  Ja byłam karmiona 3 lata… i teraz mam dużo zdrowsze zęby i kości niż moje 2 starsze siostry, które nie były karmione tak długo jak ja.

  Odpowiedz
 7. bbo  4 sierpnia 2015 09:01

  Karmienie to bliskość z dzieckiem, ale i wielki ból, gdy sutki zostaną podrażnione.

  Odpowiedz
 8. Wusia  6 sierpnia 2015 23:24

  W związku z rodzinnymi obciążeniami alergicznym starałam się karmić jak najdłużej -pomogło.

  Odpowiedz
 9. Anita  24 sierpnia 2015 16:01

  z tego co wiem, nie każda matka może to robić.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany