Dla kogo Polacy kupują najdroższe prezenty i gdzie wydają najwięcej?

Zespół analityczny Super Prezenty, lidera rynku wśród firm oferujących upominki w formie przeżyć, przeanalizował nawyki upominkowe Polaków. W efekcie powstał obszerny raport, w którym znajdziemy szereg informacji dotyczących tego, z jakich okazji, jak, gdzie i za ile nasi rodacy wręczają upominki bliskim osobom.

Polacy nie są rozrzutni

Najwięcej naszych rodaków na prezenty przeznacza umiarkowane kwoty. Z raportu Super Prezenty dowiadujemy się, że prawie połowa ankietowanych (47,3%) na upominki jednorazowo wydaje między 100 a 200 zł. 36,7% respondentów deklaruje z kolei wydatki rzędu mniej niż 100 zł, a tylko 16% – powyżej 200 zł.

Badanie wykazało również, że wydatki na prezenty zwiększają się wraz z wiekiem ankietowanych. W końcu z biegiem lat zazwyczaj poprawia się nasza sytuacja materialna.

Badacze przeanalizowali, jak prezentują się wydatki na prezenty w zależności od miasta, w którym mieszkają respondenci. Zdecydowanie najwięcej na prezenty wydają ankietowani mieszkańcy Białegostoku. 30% z nich przeznacza na upominki ponad 200 zł. Kolejne miejsca zajmuje Szczecin (23,64%), Katowice (18,04%) i Gdańsk (17,32%).

Mieszkańcy których miast nie są skłonni do dużych wydatków? Tego również dowiadujemy się z raportu. Okazuje się, że najmniej na prezenty wydają krakowianie (zaledwie 10,45% z nich przeznacza na prezenty więcej niż 200 zł) oraz łodzianie – aż 46,22% ankietowanych z tego miasta wydaje na prezenty mniej niż 100 zł, a tylko 19,92% – powyżej 200 zł.

Mężczyźni wydają więcej

41,54% ankietowanych panów deklaruje wydatki na prezenty wyższe niż 200 zł. W przypadku kobiet jest to zaledwie 14,27%, a więc trzykrotnie mniej. 

Autorzy badania zwracają jednak uwagę, że statystycznie kobiety w naszym kraju zarabiają mniej niż mężczyźni. Niższe wydatki nie muszą więc wynikać z chęci czy usposobienia, a po prostu możliwości finansowych.

Najdroższe prezenty dla drugich połówek

Najdroższe prezenty kupujemy dla swoich najbliższych. Raport wykazał, że aż 62,4% ankietowanych wręcza je swojej żonie/ partnerce/ mężowi/ partnerowi.

Druga lokata należy do rodziców – im najdroższe upominki kupuje 19,52% ankietowanych. Trzecie miejsce zajmują ex aequo rodzeństwo i przyjaciele. Otrzymują oni prezenty o najwyższej wartości materialnej od 8,57% respondentów.

Zdecydowanie najmniej osób kupuje najdroższe prezenty swoim pracownikom i przełożonym. Robi tak zaledwie 0,3% badanych. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że nie musi to oznaczać, że nie otrzymują oni drogich prezentów. Na tego typu upominki składa się zazwyczaj kilka osób – respondenci mogli więc brać pod uwagę kwotę, którą na nie przeznaczają, a nie realną wartość prezentu.

Co ciekawe, z wiekiem wydajemy więcej. Najwyższy odsetek osób, które przeznaczyły na najdroższy prezent więcej niż 2000 zł, odnotowano wśród ankietowanych powyżej 65. roku życia.

Mieszkańcy tych miast kupują najdroższe prezenty

Prawie ¼ , bo aż 24,69% ankietowanych z Poznania, wydało na najdroższy kupiony przez siebie prezent ponad 2000 zł. Podobne wydatki deklaruje także 20,47% respondentów z Gdańska oraz 19,84% badanych z Warszawy.

Najmniejszy odsetek takich osób odnajdujemy z kolei wśród mieszkańców Wrocławia (10,00%), Rzeszowa (12,07%) i Łodzi (15,13%).

/Materiał prasowy/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...