Dla każdego coś gorącego, czyli jaką saunę wybrać dla siebie

Poprawia zdrowie i urodę, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Finowie, jej pierwsi użytkownicy, już ponad dwa tysiące lat temu przekonali się, że sauna, bo o niej mowa, przynosi liczne korzyści zdrowotne. Klub travelowy Travelist radzi, jaki rodzaj sauny najlepiej wybrać dla siebie i jakie schorzenia w niej leczyć.

biosauna

Sauna parowa

sauna-parowa

Sauna parowa nazywana również łaźnią rzymską, jest najbardziej znanym rodzajem sauny. Wilgotność sięga tu nawet 100%, a temperatura waha się w granicach 40-50°C. W łaźni rzymskiej umieszcza się specjalne generatory pary, dzięki czemu wilgotność może być tak wysoka. Do parownika można wlać olejki aromatyczne i zastosować kąpiel ziołową. Seans w saunie parowej dobrze wpływa na cerę, zmniejsza bóle reumatyczne oraz dolegliwości układu oddechowego.

Sauna sucha

sauna-sucha

W saunie suchej (fińskiej lub szwedzkiej) panuje wysoka temperatura – od 60 do 120°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się natomiast na poziomie 5-20%, a kąpiel odbywa się w suchym powietrzu. Temperaturę oraz wilgotność można zwiększać, polewając kamienie, które znajdują się w saunie. Kąpiel w saunie suchej polecana jest osobom z problemami skórnymi i problemami z naczynkami.

Sauna mokra

sauna-mokra

Sauna mokra to propozycja dla osób, które nie lubią wysokich temperatur lub nie mogą w nich przebywać. Temperatura osiągana w saunie mokrej wynosi od 70 do 90°C, a wilgotność wynosi 25‑40% z możliwością osiągnięcia 100%. Z sauny mokrej można korzystać nawet codziennie.

Sauna infrared (na podczerwień)

sauna-infrared

W saunie infrared (na podczerwień) wykorzystuje się promienie podczerwone wnikające w głąb tkanek i powodujące intensywniejsze pocenie się niż w tradycyjnej saunie. Sauna na podczerwień działa jak masaż termiczny i skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, metali ciężkich, a także zwiększa spalanie kalorii. Seanse w tego rodzaju saunie stosowane są wspomagająco w walce z cellulitem.

Bania ruska

bania-ruska

Bania ruska to sauna działająca na podobnej zasadzie co sauna parowa. W niewielkim drewnianym domku umieszcza się piec opalany drewnem, w którym podgrzewa się kamienie. Następnie kamienie polewa się wodą. Temperatura panująca w bani jest wyższa niż w saunie parowej, jednak wilgotność mniejsza. W trakcie seansu w bani ciało schładza się w baseniku znajdującym się w pomieszczeniu obok lub naciera ciało śniegiem. Zabiegi w saunie ruskiej wspomagają odporność organizmu, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia i oddechowy.

Sprawdź: Klub travelowy Travelist

Sauna solna

sauna-solna

Sauna solna łączy w sobie walory sauny fińskiej z właściwościami soli morskiej. Podczas seansu w saunie solnej wytwarzają się korzystne warunki do leczenia zapaleń gardła, krtani, oskrzeli i płuc oraz alergii. Gorące powietrze połączone z działaniem soli oczyszcza też zatoki. W trakcie pobytu w saunie solnej organizm wchłania też cenne minerały, takie jak jod, brom, wapń oraz magnez.

Fitosauna

fitosauna

Fitosauna wygląda jak kąpiel parowo-ziołowa w specjalnej cedrowej beczce. W trakcie seansu pory w skórze otwierają się, a zioła dodane do kąpieli oczyszczają organizm z toksyn. Podgrzana para poprawia krążenie krwi, a całe ciało intensywnie się poci. Podczas zabiegu można wprowadzić lecznicze kosmetyki, ponieważ ich związki przez rozszerzone pory szybciej wnikają do tkanek podskórnych.

Biosauna

biosauna_2

W biosaunie, nazywanej również sanarium najwyższa osiągana temperatura wynosi 60°C, a wilgotność 40%. Ten rodzaj sauny poleca się osobom źle znoszącym wysokie temperatury. Lampy wbudowane w sufit pomieszczenia wpływają pozytywnie na nastrój, a dodatkowe posypywanie lodem rozgrzanych kamieni, urozmaica pobyt w saunie. W sanarium stosuje się również dodatkowo aromaterapię lub terapię kolorem.

Seans w saunie pomaga się odprężyć, oczyścić organizm oraz spalić zbędne kalorie. Nawet osoby, które nie lubią wysokich temperatur, mogą skorzystać z dobrodziejstw sauny.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  15 czerwca 2015 11:13

  Wybieram saunę suchą, konkretnie fińską 😀

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  15 czerwca 2015 13:22

  Wstyd się przyznać, ale nie byłam nigdy na żadnej.

  Odpowiedz
 3. Nata22  15 czerwca 2015 14:31

  Uwielbiam przebywac w saunie! Polecam spróbowac

  Odpowiedz
 4. bbo  15 czerwca 2015 14:48

  Jestem ciepłolubna i bardzo lubię saunę.

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  15 czerwca 2015 15:20

  Coś w sam raz dla mnie. Identycznie jak poprzedniczka jestem ciepłolubna.

  Odpowiedz
 6. martucha180  15 czerwca 2015 16:29

  Solna!

  Odpowiedz
 7. truskawka89  15 czerwca 2015 22:18

  Uwielbiam każda mokrą, sucha, parową jak jeżdżę do Aqua Parku do Druskiennik to właśnie po to by zrelaksować się w saunie nic innego do szczęścia mi wtedy nie potrzeba:)

  Odpowiedz
 8. basiaj  15 czerwca 2015 23:32

  Bardzo lubię saunę.

  Odpowiedz
 9. Gocha  17 czerwca 2015 10:20

  No to mnie zagięliście, że w saunie (konkretnie suchej) można przebywać jeśli ma się problem z pękającymi naczynkami! Całe życie się człowiek uczy

  Odpowiedz
 10. Patriszia  19 czerwca 2015 18:47

  Nie miałam pojęcia, że jest tyle rodzai sauny…

  Odpowiedz
 11. nungal  10 września 2016 10:49

  mam problem z naczynkami więc sauna niestety nie dla mnie

  Odpowiedz
 12. karolina_dgosz  17 września 2018 09:51

  Od wielu lat regularnie korzystałam z różnego rodzaju saun. Zdecydowałam, że muszę mieć ją w domu. Zrobiła mi ją firma dudi-mex.pl

  Odpowiedz
 13. malwinana  18 października 2018 15:45

  A ja pare lat temu zaszalałam i zrobiłam sobie saunę w domu, tzn nie ja tylko dudi-mex .. Ale serio to najlepsza decyzja jaką podjęłam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany