Dla każdego coś gorącego, czyli jaką saunę wybrać dla siebie
Poprawia zdrowie i urodę, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Finowie, jej pierwsi użytkownicy, już ponad dwa tysiące lat temu przekonali się, że sauna, bo o niej mowa, przynosi liczne korzyści zdrowotne. Klub travelowy Travelist radzi, jaki rodzaj sauny najlepiej wybrać dla siebie i jakie schorzenia w niej leczyć.
Sauna parowa
Sauna parowa nazywana również łaźnią rzymską, jest najbardziej znanym rodzajem sauny. Wilgotność sięga tu nawet 100%, a temperatura waha się w granicach 40-50°C. W łaźni rzymskiej umieszcza się specjalne generatory pary, dzięki czemu wilgotność może być tak wysoka. Do parownika można wlać olejki aromatyczne i zastosować kąpiel ziołową. Seans w saunie parowej dobrze wpływa na cerę, zmniejsza bóle reumatyczne oraz dolegliwości układu oddechowego.
Sauna sucha
W saunie suchej (fińskiej lub szwedzkiej) panuje wysoka temperatura – od 60 do 120°C. Wilgotność powietrza utrzymuje się natomiast na poziomie 5-20%, a kąpiel odbywa się w suchym powietrzu. Temperaturę oraz wilgotność można zwiększać, polewając kamienie, które znajdują się w saunie. Kąpiel w saunie suchej polecana jest osobom z problemami skórnymi i problemami z naczynkami.
Sauna mokra
Sauna mokra to propozycja dla osób, które nie lubią wysokich temperatur lub nie mogą w nich przebywać. Temperatura osiągana w saunie mokrej wynosi od 70 do 90°C, a wilgotność wynosi 25‑40% z możliwością osiągnięcia 100%. Z sauny mokrej można korzystać nawet codziennie.
Sauna infrared (na podczerwień)
W saunie infrared (na podczerwień) wykorzystuje się promienie podczerwone wnikające w głąb tkanek i powodujące intensywniejsze pocenie się niż w tradycyjnej saunie. Sauna na podczerwień działa jak masaż termiczny i skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, metali ciężkich, a także zwiększa spalanie kalorii. Seanse w tego rodzaju saunie stosowane są wspomagająco w walce z cellulitem.
Bania ruska
Bania ruska to sauna działająca na podobnej zasadzie co sauna parowa. W niewielkim drewnianym domku umieszcza się piec opalany drewnem, w którym podgrzewa się kamienie. Następnie kamienie polewa się wodą. Temperatura panująca w bani jest wyższa niż w saunie parowej, jednak wilgotność mniejsza. W trakcie seansu w bani ciało schładza się w baseniku znajdującym się w pomieszczeniu obok lub naciera ciało śniegiem. Zabiegi w saunie ruskiej wspomagają odporność organizmu, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia i oddechowy.
Sprawdź: Klub travelowy Travelist
Sauna solna
Sauna solna łączy w sobie walory sauny fińskiej z właściwościami soli morskiej. Podczas seansu w saunie solnej wytwarzają się korzystne warunki do leczenia zapaleń gardła, krtani, oskrzeli i płuc oraz alergii. Gorące powietrze połączone z działaniem soli oczyszcza też zatoki. W trakcie pobytu w saunie solnej organizm wchłania też cenne minerały, takie jak jod, brom, wapń oraz magnez.
Fitosauna
Fitosauna wygląda jak kąpiel parowo-ziołowa w specjalnej cedrowej beczce. W trakcie seansu pory w skórze otwierają się, a zioła dodane do kąpieli oczyszczają organizm z toksyn. Podgrzana para poprawia krążenie krwi, a całe ciało intensywnie się poci. Podczas zabiegu można wprowadzić lecznicze kosmetyki, ponieważ ich związki przez rozszerzone pory szybciej wnikają do tkanek podskórnych.
Biosauna
W biosaunie, nazywanej również sanarium najwyższa osiągana temperatura wynosi 60°C, a wilgotność 40%. Ten rodzaj sauny poleca się osobom źle znoszącym wysokie temperatury. Lampy wbudowane w sufit pomieszczenia wpływają pozytywnie na nastrój, a dodatkowe posypywanie lodem rozgrzanych kamieni, urozmaica pobyt w saunie. W sanarium stosuje się również dodatkowo aromaterapię lub terapię kolorem.
Seans w saunie pomaga się odprężyć, oczyścić organizm oraz spalić zbędne kalorie. Nawet osoby, które nie lubią wysokich temperatur, mogą skorzystać z dobrodziejstw sauny.