DIY: Stojak na rowery – jak go wykonać samodzielnie?

 Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Aura sprzyja długim wycieczkom, podczas których możemy się zrelaksować, spędzić czas ze znajomymi i rodziną. Po powrocie do domu chcesz odstawić swój sprzęt w bezpieczne miejsce, ale ze względu na jego rozmiary nie zawsze jest to proste… Mamy rozwiązanie! Wystarczy odrobina chęci, trochę czasu oraz dobre narzędzia, aby skonstruować drewniany stojak na rower DIY, hulajnogę czy inne podobne sprzęty. Projekt, który nawet majsterkowicz-amator może samodzielnie wykonać, to propozycja ekspertów marki BOSCH.

Lista materiałów:

Bosch HG_Stojak na rower_Lista materialow

Potrzebne miejsce:

 • Wysokość  78 cm / szerokość 100 cm / głębokość 44 cm.

Drewno:

 • 2 listwy o długości 2 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na listwy poprzeczne,
 • 1 listwa o długości 2,5 m, (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na ramę,
 • 2 listwy o długości 2,5 m, (38 x 38 mm), drewno świerkowe, na uchwyty do roweru,

Wkręty:

 • 40 wkrętów do drewna, ocynkowanych (5,0 x 70 mm).

Farba:

 • 0,75 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania (w przypadku naszego projektu: błękitny).

Lista narzędzi:

 • akumulatorowa piła uniwersalna
 • wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
 • akumulatorowa szlifierka uniwersalna  i papiery ścierne,
 • system natryskowy

Osprzęt:

 • wiertło do drewna (4 mm),
 • rękawice robocze,
 • brzeszczot do wyrzynarek

Inne:

 • kątownik nastawny,
 • ołówek,
 • szpatułka,
 • 1 tuba szpachlówki uniwersalnej,
 • haki (ilość wedle uznania).

Stopień trudności: średni.

Czas: ok. 2 godziny plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów.

DIY: Stojak na rowery – Krok 1

Bosch HG_Stojak na rower_ Krok 1

Na początku należy zaznaczyć, jak mają być przycięte listwy drewniane na ramę (34 x 54 mm) oraz listwy na uchwyt do rowerów (38 x 38 mm). Do wykonania ramy należy przyciąć z dwóch listew o długości 2 m cztery długie listwy poprzeczne na tył i część dolną (każda o długości 92 cm), z wąskiej listwy o długości 2,5 m dwie listwy narożne (każda o długości 78 cm) oraz dwie boczne listwy na część dolną (każda o długości 43,5 cm). Do wykonania uchwytów należy przyciąć z dwóch szerszych listew o długości 2,5 m osiem listew, każda po 57 cm, które po obu stronach muszą być ścięte pod kątem 45 stopni. Najlepiej posłużyć się przy tym kątownikiem nastawnym.

DIY: Stojak na rowery – Krok 2

Bosch HG_Stojak na rower_ Krok 2

Przy użyciu akumulatorowej piły uniwersalnej  przyciąć listwy drewniane do zaznaczonej wcześniej długości. Dla większego bezpieczeństwa najlepiej zamocować listwy do ławy roboczej i stosować przy pracy rękawice robocze.

  

DIY: Stojak na rowery – Krok 3

Bosch HG_Stojak na rower_ Krok 3

Teraz można przystąpić do budowy ramy stojaka. Zgodnie ze schematem projektu trzeba ułożyć obok siebie cztery długie listwy poprzeczne, z których powstanie tył i dół stojaka, dwie dłuższe listwy boczne oraz dwie boczne listwy na spód. Kolejny krok to wywiercenie otworów przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej  z wiertłem do drewna (4 mm). Po wywierceniu należy zmontować wszystkie części stojaka, używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i wkrętów do drewna. Łby wkrętów powinny być całkowicie zagłębione w materiale. Później miejsca te zostaną zaszpachlowane.

DIY: Stojak na rowery – Krok 4

Bosch HG_Stojak na rower_ Krok 4aBosch HG_Stojak na rower_ Krok 4b

Pomiędzy środkową listwą poziomą z tyłu, a dolną listwą z przodu należy teraz zamontować osiem listew ściętych pod kątem 45 stopni. Listwy te utworzą zatoczki do parkowania rowerów i hulajnóg. Zanim jednak przystąpisz do skręcania elementów, pamiętaj o wywierceniu otworów zgodnie ze schematem projektu. Dzięki temu zatoczki będą miały taką samą szerokość. Do tego celu możesz ponownie użyć wiertarko-wkrętarki akumulatorowej wyposażonej w wiertło do drewna (4 mm). Następnie przykręć listwy do ramy.

DIY: Stojak na rowery – Krok 5

Bosch HG_Stojak na rower_ Krok 5

Po zamocowaniu listew należy zaszpachlować miejsca łączenia elementów: użyj szpachlówki uniwersalnej, która nadaje się także do drewna. Następnie starannie oszlifuj zaszpachlowane miejsca – zrobisz to z łatwością przy użyciu akumulatorowej szlifierki uniwersalnej.

  

DIY: Stojak na rowery – Krok 6

 Bosch HG_Stojak na rower_ Krok 6

Pora na kolor! Stojak będzie wyglądał jeszcze ładniej, jeśli go pomalujesz. Do malowania możesz użyć systemu natryskowego,, który zapewnia równomierne pokrycie: ustaw „strumień okrągły” i maluj kolejno listwę za listwą, a następnie pozostaw do wyschnięcia – Twój kolorowy stojak jest już gotowy. Możesz teraz dodatkowo zamocować do niego haki, na których potem zawiesisz kaski i inne akcesoria. W ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wskazówka: aby zapewnić optymalny rezultat malowania, przy nanoszeniu farby należy zachować odległość ok. 25 cm (jest to mniej więcej szerokość dwóch dłoni).

 

Twój osobisty stojak rowerowy jest już gotowy! Nie pozostaje zatem nic innego, jak wybrać się na wycieczkę rowerową, po której zaparkujesz swój wehikuł w bezpiecznym miejscu!

 Bosch HG_Stojak na rower

Spodobał Ci się ten pomysł? Więcej inspiracji i kreatywnych projektów DIY znajdziesz na www.wkreceniwdom.com.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Ewcia  20 maja 2016 09:49

  Świetny pomysł, nie wiem tylko na jak długi okres czasu taki stojak wytrzyma w końcu jest z drewna 🙂

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  20 maja 2016 12:57

  Rewelacyjny pomysł 🙂

  Odpowiedz
 3. Aneta  20 maja 2016 16:57

  Świetny pomysł! 🙂

  Odpowiedz
 4. Ewelina  22 maja 2016 12:32

  wygląda super

  Odpowiedz
 5. kasia87g  22 maja 2016 12:43

  no fajny pomysł, ale raczej dla profesjonalistów a nie laików majsterkowanie 😛

  Odpowiedz
 6. Kasia  14 czerwca 2016 09:48

  Pomalowany wygląda całkiem przyzwoicie. Tylko, że artykuł jest raczej promocją marki Bosch bo przecież mało która kobieta potrafi coś skonstruować 😉 Ja tam bym spokojnie dała radę ale wiem, że większość kobiet nie potrafi nawet guzika przyszyć a co dopiero operować wkrętarką 😉

  Odpowiedz
 7. martucha180  20 czerwca 2016 13:34

  Mój brat złota rączka poradziłby sobie ze zbudowaniem takiego stojaka raz dwa, a synek by mu pomagał. A ze dzieci rosną, to wkrótce stojak na rowery będzie bardzo potrzebny, chociażby w korytarzu na klatce.

  Odpowiedz
 8. chytrowska  24 czerwca 2016 14:31

  Rewelacja ! Mój mąż lubi sobie dłubac w drewnie ,może go namówie na taki stojak 😀

  Odpowiedz
 9. Jaworka  2 sierpnia 2016 20:49

  Ale świetny pomysł u mnie 5 rowerów codziennie a nie zawsze się chce wprowadzać do garażu szczególnie dzieciom więc ten pomysł chętnie podejmę i przekaże mężowi

  Odpowiedz
 10. artystyczna  7 grudnia 2016 10:22

  Pomysł ciekawy, tylko nie wiem jak się sprawdzi w polskich warunkach, przecież drewno bardzo łatwo upiłować i wtedy bardzo łatwy łup dla złodzieja…

  Odpowiedz
 11. Bartek  27 kwietnia 2020 19:54

  Bardzo fajny pomysł z tym stojakiem, ja zrobiłam taki rok temu. Stoi na podwórku bez dachu, więc pomalowałem też vidaronem bez barwnym, że nie niszczał i serio wygląda jak rok temu, nic się nie zmieniło

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany