DIY: poduszki z ziołami. Naturalny sposób na relaks i zdrowy sen!
Poduszki z ziołami to niedoceniane i nieco zapomniane dzieła rąk naszych prababek, ale także zielarek i współczesnych czarownic😃. Na fali powrotu do ręcznie wykonywanych akcesoriów oraz zainteresowania medycyną naturalną i zdrowym stylem życia wracają dziś do łask, przyjmując kreatywne formy, dzięki którym stają się jednocześnie obiektami leczniczymi i dekoracyjnymi. Sprawdź, jak uszyć taką poduszkę i przekonaj się o jej dobroczynnym wpływie na organizm!
Spis treści:
- DIY: poduszki z ziołami. Naturalny sposób na relaks i zdrowy sen!
- Jak zrobić poduszki ziołowe?
- Jakie zioła włożyć do poduszki?
- Rośliny po które warto sięgnąć jako wypełnienie naturalnej poduszki, kierując się właściwościami roślin
- Liście dębu jako składnik poduszki ziołowej
- Liście brzozy jako składnik poduszki ziołowej
- Siano jako składnik poduszki ziołowej
- Rumianek jako składnik poduszki ziołowej
- Gorczyca jako składnik poduszki ziołowej
- Rozmaryn jako składnik poduszki ziołowej
- Płatki róży jako składnik poduszki ziołowej
- Macierzanka jako składnik poduszki ziołowej
DIY: poduszki z ziołami. Naturalny sposób na relaks i zdrowy sen!
Poduszki z ziołami to świetny pomysł typu zrób to sam na wakacyjne prace ręczne, które można wykonać w wolnym czasie, np. z przyjaciółkami, które zaprosisz na kawę w ogródku na tyłach domu. Szczególnie, że właśnie latem masz szansę zebrać na łąkach i wysuszyć wiele leczniczych ziół potrzebnych do wypełnienia zdrowotnych poszewek. Jak zrobić je samodzielnie i przy jakich dolegliwościach mogą być pomocne? Przeczytaj nasz letni zielarski poradnik dla miłośniczek rękodzieła!
Wkładanie ziół do poszewki poduszki czy wnętrza materaca to praktyka znana Słowianom od wieków (czy wiecie, że Indianie zamiast ziół wieszali nad łóżkiem łapacz snów?). Dawniej wierzono, że odpowiednio dobrane i umieszczone w łóżku zioła chronią przed sennymi koszmarami, pomagają wieszczyć, a nawet przyciągnąć do nas miłość. Niezależnie od tego, jakie były motywy przyświecające naszym przodkom, pomysł z szyciem poduszek wypełnionych ziołami z pewnością przysłużył się ich zdrowiu i pomógł spokojnie spać, dlatego warto pójść w ich ślady.
Jak zrobić poduszki ziołowe?
Poduszki z ziołami najlepiej wykonać z przewiewnego, naturalnego materiału, takiego jak bawełna czy jedwab, ale jeśli zależy nam bardziej na walorach estetycznych i aromaterapii możemy też użyć filcu. Ważne, aby poszewka była zapinana na guziczki lub zamek błyskawiczny, dzięki któremu będzie można wymieniać zioła i prać poduszkę, oczyszczając ją z drobnoustrojów. Gotową poszewkę można obszyć koralikami bądź haftami albo opatrzyć napisami wykonanymi farbką do materiału, by nadać jej wyjątkowy charakter. Na końcu wypełniamy poszewkę wybranym suszonym zielem bądź ich mieszanką.
Jeżeli nie wyobrażamy sobie spania na poduszce nadzianej nieco szorstkimi czy „chrzęszczącymi” ziołami, możemy przykryć ziołową poduszkę większą, miękką poduszką albo wykonać ziołowy pakunek w wersji mini, który jedynie wsuniemy między poduszki, ustawiając mniej więcej na wysokości nosa. Opcjonalnie, przed włożeniem ziół do środka poszewki możemy skropić je delikatnie wybranym olejkiem eterycznym. Nie jest to jednak konieczne.
Jakie zioła włożyć do poduszki?
Największą popularnością wśród osób korzystających na co dzień z tego rozwiązania cieszy się poduszka z lawendą. To powszechnie lubiane, aromatyczne ziele rzeczywiście jest świetnym wyborem w nocnej aromaterapii, gdyż pomaga leczyć bóle głowy i zwalczać bezsenność. Relaksuje i „zdejmuje” z głowy ciężar niepotrzebnych, natrętnych myśli. Lawendową poduszkę dobrze jest wzbogacić o kilka szyszek chmielu, gdyż zawarte w nich olejki wyciszają i uspokajają. Takie szyszki powinny być jednak wymieniane co 2 miesiące.
Rośliny po które warto sięgnąć jako wypełnienie naturalnej poduszki, kierując się właściwościami roślin
Liście dębu jako składnik poduszki ziołowej
Są zalecane dla osób cierpiących na nadciśnienie. Zapach dębowych liści w zaskakujący sposób wpływa bowiem na jego regulację. Listki włożone do takiej poduszki powinny być młode, zaś sama poduszka ułożona blisko nosa.
Liście brzozy jako składnik poduszki ziołowej
O liściach brzozy zielarze mówią, że „wyciągają” choroby. Są szczególnie pomocne w zwalczaniu migreny. Brzozowe witki włożone pod materac wspomagają także leczenie nadżerek układu rodnego u kobiet.
Siano jako składnik poduszki ziołowej
Dawni mieszkańcy wsi spali poduszkach wypełnionych sianem. Oprócz praktycznych aspektów tego rozwiązania, takich jak sprężystość i miękkość naturalnego wkładu, siano miało w procesie wieczornego wypoczynku dodatkowe funkcje. Działa ono bowiem przeciwbólowo na układ kostno-mięśniowy i poprawia ruchomość stawów. Co więcej poduszka z sianem wpływa kojąco na układ nerwowy, rozluźniając go i uspokajając.
Rumianek jako składnik poduszki ziołowej
Rumianek to świetny wybór wypełnienia poduszki dla dziecka. Jego zapach uspokaja, relaksuje i słodko kołysze małego człowieka do snu.
Gorczyca jako składnik poduszki ziołowej
Ziarenka gorczycy w postaci zewnętrznego „okładu” wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wspomagają leczenie chorób gardła, obniżają ciśnienie oraz zbijają gorączkę. Wspomagają ponadto terapię chorych stawów i uśmierzają bóle mięśni.
Rozmaryn jako składnik poduszki ziołowej
Rozmaryn wykorzystywany jako poduszkowe wypełnienie to lekarstwo na bezsenność i nocne koszmary. Zapobiega budzeniu się w nocy, choć dawniej wierzono także, iż ma on dodatkową właściwość – zdolność do sprowadzania na śniącego proroczych wizji!
Płatki róży jako składnik poduszki ziołowej
To jedne z najpiękniej pachnących ziołowych poduszek. Relaksują, rozluźniają i wprowadzają w dobry nastrój po ciężkim dniu!
Macierzanka jako składnik poduszki ziołowej
To odurzający zapach łąki zamknięty w poduszce! Macierzanka uspokaja, odświeża i wzmacnia. Łagodzi depresję i leczy z lęków. Jest też wskazana przy różnych infekcjach, przeziębieniu, artretyzmie i reumatyzmie.
A oto kilka gotowych projektów poduszek z ziołami: