DIY: Naturalny i wygodny fotel

Lubicie majsterkowanie? Tworzenie rzeczy użytkowych od podstaw w stylu Do It Yourself  – zrób to sam – stało się bardzo popularne! Co powiecie na stworzenie od zera praktycznego fotela? Wspólnie w marką Bosh przedstawiamy poradnik jak go wykonać! Zapraszamy!

Do stworzenia naturalnego krzesła potrzebujesz:

pure nature chair_list of materials

Fot. Bosch

 • pęczka patyków wierzbowych (około 90 cm długości) lub 3 arkuszy
  z patyków wierzbowych (90 cm x 90 cm)
 • 5 dębowych kantówek o wymiarach 250 cm x 3,8 cm x 3,2 cm (po dwie na boki i jedna na krzyż)
 • kleju do drewna
 • kątownika (do pomiaru i przenoszenia kątów)
 • 3 okrągłych drewnianych prętów o długości 1 m i średnicy 1 cm
 • markera
 • płyty MDF do szkicu i pomocy w klejeniu o wymiarach 100 cm x 100 cm
 • kawałków drewna do pomocy w klejeniu
 • zacisków
 • ekierki
 • akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem  (z dwoma wiertłami: 4 mm do nawiercania oraz 10 mm do drewna z ogranicznikiem głębokości/pierścieniem ograniczającym)
 • ukośnicy

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 1

Prace nad fotelem zaczynamy od przygotowania planu działań. Za pomocą ekierki  i ołówka nanieś kontury mebla na płycie MDF. Następnie ponumeruj łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami. Nanieś numery również na płycie MDF. Na tym etapie musisz pracować z niezwykłą precyzją. Skala, kąty i numeracja muszą być bardzo dokładne. Przytnij dwie kantówki do odpowiedniego rozmiaru, począwszy od najdłuższego elementu szkieletu (u podnóża krzesła). Zaznacz wszystkie wymiary z planu konstrukcji na kantówce i odetnij pod kątem prostym nadmiar drewna. Następnie przejdź do najdłuższej części konstrukcji i kolejno powtarzaj czynności aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu wszystkich części konstrukcji. Odetnij cztery poprzeczne rozpórki z innej kantówki.

pure nature chair_Step 1

Fot. Bosch

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 2

Ustal kąty proste w złączach między poszczególnymi rozpórkami. W wykonaniu tego zadania przyda Ci się kątownik. Umieść go w złączach między rozpórkami i dopasuj do kąta umieszczonego na płycie MDF (tak jak na zdjęciu). Gdy kąt jest już ustawiony, dokręć śrubę tak, żeby go unieruchomić.

pure nature chair_Step 2

Fot. Bosch

  

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 3

Następnie przenieś wymiary kątów na rozpórkę. Umieść deski według planu znajdującego się na płycie MDF i przyłóż kątownik w miejscach złączeń. Zaznacz miejsce cięcia. Powtórz czynność na kolejnych złączach.

pure nature chair_Step 3

Fot. Bosch

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 4

Czas na cięcie! Ale takie bardzo precyzyjne. Skosy, które zostały zaznaczone na drewnie powinny zostać wycięte z najwyższą dokładnością. Odpowiednim narzędziem do zrealizowania tego kroku będzie ukośnica z funkcją przesuwu. Komfort pracy zapewni laser umieszczony w narzędziu, który gwarantuje precyzyjne cięcie. Wszystkie kąty muszą zostać przycięte do odpowiedniego kształtu – dokładnie tak, jak zostało zaznaczone na planie.

pure nature chair_Step 4

Fot. Bosch

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 5

 

Przytnij kołki na długość 5 cm, aby można było odpowiednio złączyć części.

pure nature chair_Step 5

Fot. Bosch

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 6

Przytnij kantówki do właściwego kształtu. Najpierw wywierć dwa otwory na kołki (cienkim wiertłem na każdym złączu), pogłębiając je 10 mm wiertłem  z ogranicznikiem głębokości ustawionym na 2,8 cm. Pójdzie Ci szybciej, jeżeli użyjesz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki c. Podczas wiercenia i wkręcania tym narzędziem ręka automatycznie dopasowuje się do rękojeści, dzięki czemu siła nacisku rozkłada się optymalnie. Najpierw wywierć otwory w środku drewna, a potem te na kołki pod krzyżowe wsporniki (które następnie połączą się z bokami fotela).

pure nature chair_Step 6

Fot. Bosch

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 7

Kantówki powinny zostać sklejone z dużą precyzją. Ułóż przygotowane części razem z zatyczkami i klejem. Usuń jego nadmiar i zostaw na 2 godziny do wyschnięcia. Dla lepszego wyglądu fotela wyszlifuj złącza oraz krawędzie.

W czasie schnięcia jednego z boków powtórz kroki od 1 do 7 dla drugiego boku fotela. Dla zapewnienia dokładnego umiejscowienia kołków pod krzyżowymi wspornikami zaznaczotwory na jednym z boków markerem i przenieś odpowiednio kolejne pozycje.

pure nature chair_Step 7

Fot. Bosch

DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 8

Fotel zaczyna nabierać odpowiednich kształtów. Cztery krzyżowe wsporniki powinny zostać ustawione w zaznaczonych wcześniej miejscach: dwa na oparciu tylnym, jedno na siedzisku, i jedno dla stabilizacji (pod stopami). Wszystkie cztery powinny zostać przytwierdzone do boków kołkami i klejem do drewna, a następnie dociśnięte w sposób umożliwiający odpowiednie wyschnięcie kleju.
Wypełnij ramę wierzbowymi patykami – w ten sposób zapewnisz stabilne siedzisko i oparcie. Jeśli zajdzie potrzeba, za pomocą Bosch PCM 8 S przytnij wiklinę do odpowiedniej długości. Wskazówka: jeśli chcesz używać krzesła na zewnątrz, poza domem, polecamy impregnację drewna lakierem ochronnym.

Zadanie wykonane! Zaparz herbatę, chwyć dobrą książkę, oprzyj się wygodnie i…ciesz się upragnioną chwilą wytchnienia. Nie ma powodu, dla którego nie miałbyś spędzić tego wieczoru odpoczywając. Chyba, że zajdzie potrzeba stworzenia drugiego naturalnego fotela… 😉

pure nature chair_Step 8

Fot. Bosch

 

Spodobał Ci się ten pomysł? Więcej inspiracji i kreatywnych projektów DIY znajdziesz na www.wkreceniwdom.com.pl oraz na www.bosch-do-it.pl.

pure nature chair_final_no Tool_horizontal

Fot. Bosch

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (344 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...