DIY: Naturalny i wygodny fotel
Lubicie majsterkowanie? Tworzenie rzeczy użytkowych od podstaw w stylu Do It Yourself – zrób to sam – stało się bardzo popularne! Co powiecie na stworzenie od zera praktycznego fotela? Wspólnie w marką Bosh przedstawiamy poradnik jak go wykonać! Zapraszamy!
Do stworzenia naturalnego krzesła potrzebujesz:

Fot. Bosch
- pęczka patyków wierzbowych (około 90 cm długości) lub 3 arkuszy
z patyków wierzbowych (90 cm x 90 cm) - 5 dębowych kantówek o wymiarach 250 cm x 3,8 cm x 3,2 cm (po dwie na boki i jedna na krzyż)
- kleju do drewna
- kątownika (do pomiaru i przenoszenia kątów)
- 3 okrągłych drewnianych prętów o długości 1 m i średnicy 1 cm
- markera
- płyty MDF do szkicu i pomocy w klejeniu o wymiarach 100 cm x 100 cm
- kawałków drewna do pomocy w klejeniu
- zacisków
- ekierki
- akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem (z dwoma wiertłami: 4 mm do nawiercania oraz 10 mm do drewna z ogranicznikiem głębokości/pierścieniem ograniczającym)
- ukośnicy
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 1
Prace nad fotelem zaczynamy od przygotowania planu działań. Za pomocą ekierki i ołówka nanieś kontury mebla na płycie MDF. Następnie ponumeruj łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami. Nanieś numery również na płycie MDF. Na tym etapie musisz pracować z niezwykłą precyzją. Skala, kąty i numeracja muszą być bardzo dokładne. Przytnij dwie kantówki do odpowiedniego rozmiaru, począwszy od najdłuższego elementu szkieletu (u podnóża krzesła). Zaznacz wszystkie wymiary z planu konstrukcji na kantówce i odetnij pod kątem prostym nadmiar drewna. Następnie przejdź do najdłuższej części konstrukcji i kolejno powtarzaj czynności aż do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu wszystkich części konstrukcji. Odetnij cztery poprzeczne rozpórki z innej kantówki.

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 2
Ustal kąty proste w złączach między poszczególnymi rozpórkami. W wykonaniu tego zadania przyda Ci się kątownik. Umieść go w złączach między rozpórkami i dopasuj do kąta umieszczonego na płycie MDF (tak jak na zdjęciu). Gdy kąt jest już ustawiony, dokręć śrubę tak, żeby go unieruchomić.

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 3
Następnie przenieś wymiary kątów na rozpórkę. Umieść deski według planu znajdującego się na płycie MDF i przyłóż kątownik w miejscach złączeń. Zaznacz miejsce cięcia. Powtórz czynność na kolejnych złączach.

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 4
Czas na cięcie! Ale takie bardzo precyzyjne. Skosy, które zostały zaznaczone na drewnie powinny zostać wycięte z najwyższą dokładnością. Odpowiednim narzędziem do zrealizowania tego kroku będzie ukośnica z funkcją przesuwu. Komfort pracy zapewni laser umieszczony w narzędziu, który gwarantuje precyzyjne cięcie. Wszystkie kąty muszą zostać przycięte do odpowiedniego kształtu – dokładnie tak, jak zostało zaznaczone na planie.

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 5
Przytnij kołki na długość 5 cm, aby można było odpowiednio złączyć części.

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 6
Przytnij kantówki do właściwego kształtu. Najpierw wywierć dwa otwory na kołki (cienkim wiertłem na każdym złączu), pogłębiając je 10 mm wiertłem z ogranicznikiem głębokości ustawionym na 2,8 cm. Pójdzie Ci szybciej, jeżeli użyjesz akumulatorowej wiertarko-wkrętarki c. Podczas wiercenia i wkręcania tym narzędziem ręka automatycznie dopasowuje się do rękojeści, dzięki czemu siła nacisku rozkłada się optymalnie. Najpierw wywierć otwory w środku drewna, a potem te na kołki pod krzyżowe wsporniki (które następnie połączą się z bokami fotela).

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 7
Kantówki powinny zostać sklejone z dużą precyzją. Ułóż przygotowane części razem z zatyczkami i klejem. Usuń jego nadmiar i zostaw na 2 godziny do wyschnięcia. Dla lepszego wyglądu fotela wyszlifuj złącza oraz krawędzie.
W czasie schnięcia jednego z boków powtórz kroki od 1 do 7 dla drugiego boku fotela. Dla zapewnienia dokładnego umiejscowienia kołków pod krzyżowymi wspornikami zaznaczotwory na jednym z boków markerem i przenieś odpowiednio kolejne pozycje.

Fot. Bosch
DIY: Naturalny i wygodny fotel – Krok 8
Fotel zaczyna nabierać odpowiednich kształtów. Cztery krzyżowe wsporniki powinny zostać ustawione w zaznaczonych wcześniej miejscach: dwa na oparciu tylnym, jedno na siedzisku, i jedno dla stabilizacji (pod stopami). Wszystkie cztery powinny zostać przytwierdzone do boków kołkami i klejem do drewna, a następnie dociśnięte w sposób umożliwiający odpowiednie wyschnięcie kleju.
Wypełnij ramę wierzbowymi patykami – w ten sposób zapewnisz stabilne siedzisko i oparcie. Jeśli zajdzie potrzeba, za pomocą Bosch PCM 8 S przytnij wiklinę do odpowiedniej długości. Wskazówka: jeśli chcesz używać krzesła na zewnątrz, poza domem, polecamy impregnację drewna lakierem ochronnym.
Zadanie wykonane! Zaparz herbatę, chwyć dobrą książkę, oprzyj się wygodnie i…ciesz się upragnioną chwilą wytchnienia. Nie ma powodu, dla którego nie miałbyś spędzić tego wieczoru odpoczywając. Chyba, że zajdzie potrzeba stworzenia drugiego naturalnego fotela… 😉

Fot. Bosch
Spodobał Ci się ten pomysł? Więcej inspiracji i kreatywnych projektów DIY znajdziesz na www.wkreceniwdom.com.pl oraz na www.bosch-do-it.pl.

Fot. Bosch
Trochę desek chęć i talent do majsterkowania i tadam! nowy mebelek 😉
Łatwe to to nie jest
wspaniały jest, tak bardz bym chciała sama coś takeigo zrobić, ale brakuje miejsca, narzędzi i czasu 🙁
Fajny pomysł 🙂
Wygląda ciekawie, ale też uważam, że to nie takie łatwe do wykonania.
Trochę talentu w majsterkowaniu wystarczy by stworzyć taki fotel nie jest to nic trudnego jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt do pracy
Ciekawe czy wygodny ? 🙂
Właśnie miałam to napisać. Bo wygląda bardzo ładnie 🙂
Jak ktoś ma sprzęt to jak najbardziej 😀
Oryginalny ten fotel.
Fajnie wygląda, z pewnością pasowałby do mojego salonu ;D
Bardzo ciekawie wygląda:)
pięknie wygląda, ale to nie dla mnie 🙂
Świetny:) chciałabym mieć taki na np tarasie 🙂
Kapitalny pomysł
Jak myślicie ile kosztują te wierzbowe patyki? Myślę, że fotel bardzo przypadłby mojej mamie do gustu, która bardzo lubi rzeczy robione własnoręcznie i solidnie. Mam nadzieję, że jest wygodny i praktyczny.
Cudny 🙂 Wygląda na bardzo trudny projekt, którego wykonanie nie obejdzie się bez użycia ciężkiego stolarskiego sprzętu. Ale efekt wart jest każdej pracy, bardzo mi się podoba 🙂
piękny, ale raczej do patrzenia niż do używania. Poza tym jeśli ktoś ma zwierzęta to taki mebel zdecydowanie długo by nie postał, a przynajmniej moje sierściuch załatwiłyby go w kilka godzin 😀
Bardzo fajny ale komu by sie chcialo robic :p
Bardzo ładnie wygląda, tani i ekologiczny.
Fajnie wygląda jak ktoś zrobi,ja nie mam takich zdolności do majsterkowania,przycinania i skręcania