DIY: Domowe kostki do WC, które poradzą sobie z bakteriami i błyskawicznie odświeżą muszlę

Jesteś zwolenniczką domowych, ekologicznych środków czyszczących? Chętnie usuwasz kamień octem, a do odkamieniania czajnika wykorzystujesz cytryny? Mamy dla Ciebie kolejny, łatwy przepis na ręcznie robiony produkt do sprzątania. Oto recepta na domowe kostki do WC!

Domowe kostki do WC to świetne rozwiązanie dla osób, które pragną prowadzić zdrowy, ekologiczny dom. Pięknie pachną, ładnie wyglądają, a co najważniejsze doskonale radzą sobie z bakteriami czy usuwaniem kamienia. Przedstawiamy następny – po wegańskim płynie do naczyńbanalnie łatwy do zrealizowania przepis na musujące pastylki, dzięki któremu już nigdy więcej nie będziecie skazane na pełne niebezpiecznej chemii produkty ze sklepowej półki!

domowe kostki do WC

źródło: www.pixabay.com

DIY: Domowe kostki do WC, które poradzą sobie z bakteriami i błyskawicznie odświeżą muszlę

Wszystkie chcemy prowadzić domy, w których nasi bliscy będą czuli się dobrze i bezpiecznie. Poza budowaniem atmosfery ogniska domowego, wypełnionego zapachem piekącego się ciasta i pięknymi przedmiotami, warto również zwrócić uwagę na substancje, jakie stosujemy do sprzątania mieszkania. Żrące i agresywne specyfiki mogą szkodzić domownikom i niszczyć pieczołowicie tworzoną aurę zdrowej, sielskiej enklawy. Spróbuj więc przygotować własne środki czyszczące, dzięki którym uchronisz najbliższych przed kontaktem z chemią. Oto przepis na proste kostki do toalet!

 

Domowe kostki do toalety

 

Co będzie potrzebne:

  • 130 g sody oczyszczonej
  • 30 g kwasku cytrynowego
  • łyżka wody
  • ulubiony olejek eteryczny (polecamy cytrynowy lub sosnowy)
  • silikonowe foremki do lodu lub muffinek
  • miska
  • łyżka 
  • mała butelka z atomizerem

 

Sposób wykonania – krok po kroku:

Krok 1: Do miski wsyp sodę i kwasek cytrynowy. Dokładni wymieszaj proszek łyżką.

Krok 2: Do mieszanki dodaj od kilkunastu do dwudziestu pięciu kropli olejku eterycznego – w zależności od stopnia intensywności zapachu, który preferujesz. Całość znów wymieszaj.

Krok 3: Delikatnie spryskuj mieszankę wodą z atomizera, cały czas mieszając. Wystarczy łyżka, maksymalnie półtorej łyżki wody. Jeśli dodasz jej za dużo, proszek za bardzo się spieni, przez co wytraci możliwość pienienia się przy stosowaniu.

Krok 4: Napełnij foremki mieszanką sody i kwasku i odstaw do leżakowania w chłodne miejsce na około 6 godzin. Po tym czasie produkt jest gotowy do użycia!

 

Uwaga: Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady delikatnie spryskać wodą i jednocześnie nie spienić swojej mieszanki, zamiast wody możesz użył łyżki płynu do naczyń i delikatnie polać nim proszek.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (79 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. karmelek87  29 lipca 2019 11:16

    Świetny pomysł. Muszę zrobić takie w kształcie muffinek – jak moje foremki :).

    Odpowiedz
  2. Kika07645  29 lipca 2019 14:33

    Na pewno się przyda, super artykuł 😉

    Odpowiedz
  3. agasam9  29 lipca 2019 18:24

    ciekawe i ekologiczne 🙂

    Odpowiedz
  4. Skosa Sandra  29 lipca 2019 20:33

    Bardzo interesujące i przydatne. Kolejny artykuł z którego dowiedziałam się o sposobach na bardziej naturalne specyfiki i to nie tylko do pielęgnacji ciała, ale tym razem przeznaczonych do sprzątania mieszkania. Jestem całkowitym zwolennikiem takich alternatyw.

    Odpowiedz
  5. Kalina  12 września 2019 10:55

    Muszę je zrobić, bo staram się nie używać agresywnej chemii podczas sprzątania. Do czyszczenia wc mam ekologiczny biodegradowalny żel biozym, który usuwa wszelkie osady i nieprzyjemne zapachy a nie jest żrący.

    Odpowiedz
  6. Anna  27 kwietnia 2020 07:36

    Świetny przepis, koniecznie muszę spróbować – tylko zastanawia mnie w jaki sposób przechowywać takie kostki?

    Odpowiedz
  7. Monika  17 listopada 2020 16:04

    czy te kostki rozpuszczają się od razu? probowalam już robić z kilku przepisów, ale nie udaje mi się otrzymać struktury nico trwalszej – tak, aby kostka rozpuszczała się przez chociaż kilka dni a nie od razu cała.

    Odpowiedz
  8. Raf  13 kwietnia 2021 15:39

    Mam ten sam problem co Monika. Kostka wystarczy tylko na jeden dzień 🙁 przez ten czas całkowicie znika 🙁 czy macie jakiś sposób aby przedłużyć działanie kostki?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany