Dioxide Denim – unikalny koncept eko mody cyrkularnej

Marka Dioxide Denim to odpowiedź na degradację środowiska naturalnego, której przyczyną jest m.in. branża odzieżowa. Przeczytajcie, jak można cieszyć się nowymi ubraniami, nie włączając się w niszczenie natury.

Dane dostarczane przez instytucje badawcze są jednoznaczne – skala degradacji środowiska powodowanej przez branżę odzieżową jest ogromna. Produkcja ubrań odpowiada za 10 % globalnej emisji gazów cieplarnianych, a na wysypiska śmieci trafia co roku niemalże 13 milionów ton ubrań. Rozwiązaniem jest moda cyrkularna, oparta na recyclingu i upcyclingu użytych tkanin i materiałów. W nurcie tym powstała nowa marka – Dioxide Denim, oferująca ubrania na zamówienie, szyte ze spodni dżinsowych pozyskanych z rynku wtórnego.

Dioxide Denim - unikalny koncept eko mody cyrkularnej

Przemysł mody i jego wpływ na środowisko

Każdego roku na świecie produkuje się 2,55 miliarda metrów denimu, w tym 6 miliardów par dżinsów. Znaczna część nigdy nie jest wykorzystana – 30 % uszytych z denimu spodni  ani razu nie trafia na ludzkie ciało. Wyliczenia Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency) pokazują, że branża odzieżowa wytwarza rocznie 2,16 miliona ton dżinsowych odpadów, które wraz z innymi tekstyliami wypełniają obecnie 5,8 % wysypisk śmieci na świecie. Smutny obraz wpływu rynku denimu na środowisko naturalne dopełniają dane związane z procesem produkcyjnym. Wytworzenie zaledwie jednej pary dżinsów pochłania między 10 a 20 tysiącami litrów wody i emituje 33,4 kg dwutlenku węgla. Branża produkuje rocznie 750 ton toksycznych chemikaliów.

Nowatorskie pomysły eko kolekcji

Niepokojące statystyki domagają się reakcji świata mody. Dla Moniki Cisło, projektantki współpracującej dotychczas między innymi z Maciejem Zieniem, Dawidem Wolińskim, Zofią Chylak i markami takimi jak UEG, Levi Strauss, Prosto czy Lilou, stały się inspiracją do stworzenia konceptu Dioxide Denim. Projektantka wyjaśnia: Ogromna skala degradacji środowiska przez przemysł odzieżowy wiąże się z dominacją liniowego systemu produkcji i konsumpcji ubrań, opartego na schemacie „kup, zużyj, wyrzuć”. Rozwiązanie leży w przekształceniu paradygmatu i wprowadzeniu filozofii gospodarki cyrkularnej, o obiegu zamkniętym. Oznacza to oparcie produkcji na recyclingu i upcyclingu używanych tkanin, materiałów i tworzyw.

3 gorące trendy z czerwonego dywanu. Wieczorowe i letnie inspiracje zaczerpnięte od gwiazd Oscarów 2021

3 gorące trendy z czerwonego dywanu. Wieczorowe i letnie inspiracje zaczerpnięte od gwiazd Oscarów 2021

93. gala rozdania nagród Akademii Filmowej to już kolejna z wielkich światowych imprez, na której przebiegu pandemia covid-19 odcisnęła swoje piętno. To właśnie z tego powodu wyczekiwane przez wszystkich rozdanie Oscarów nie odbyło się - tak jak w poprzednich latach - w lutym, lecz zostało przeniesione na końcówkę kwietnia. Co gorsza, z uwagi na bezpieczeństwo miało miejsce nie w prestiżowym Dolby Theatre z tysiącami miejsc na widowni, lecz na dworcu kolejowym Los Angeles - Union Station, a liczba gości imprezy została okrojona prawie wyłącznie do nominowanych aktorów i artystów występujących na gali. Nie mogliśmy zatem podziwiać równie wielu kreacji, co podczas wcześniejszych relacji ze spaceru po czerwonym dywanie. Mimo to, udało nam się wychwycić interesujące tendencje, które prawdopodobnie trafią do grupy najbardziej pożądanych trendów tego sezonu. Poznajcie je!

Dioxide Denim – marka, która dba o środowisko

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Ubrania Dioxide Denim szyte są w całości z dżinsów pozyskanych z rynku wtórnego. Każdy produkt z mającej premierę 18 kwietnia kolekcji wiosna-lato 2021 uszyty jest z kilku par spodni. Stylistyka kolekcji to dialog punkrocka i baroku. Znajdziemy w niej zarówno awangardowe, udekorowane falbanami propozycje takie jak kurtki, spodnie czy kapelusze, jak i bardziej stonowane, minimalistyczne pozycje. Kolekcja powstała z ciemnego, surowego denimu, niepoddanego obróbce i stylizacji. Punkrockowego charakteru dodają jej ćwieki oraz niewykończone krawędzie.

Dioxide Denim

Kolekcja w całości jest formą hołdu, złożonego przez projektantkę postaciom, które poświęciły swoje życie pracy na rzecz ochrony środowiska. Każda pozycja upamiętnia innego bohatera walki o naturalne otoczenie człowieka. W kolekcji znajdziemy na przykład kurtkę Gro, upamiętniającą dorobek Gro Harlem Brundtland – przewodniczącej Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju,  autorki raportu „Nasza Wspólna Przyszłość”, opartego na przełomowej koncepcji zrównoważonego rozwoju. Z kolei patchworkowa spódnica Erin jest inspirowana Erin Brockovich, która doprowadziła do ukarania grupy energetycznej PG&E za zatrucie wód gruntowych miasteczka Hinckley w Kalifornii i zmusiła firmę do wypłacenia mieszkańcom odszkodowania w wysokości 333 milionów dolarów.

Zapraszamy do obejrzenia kolekcji

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Dioxide Denim

Zdjęcia: nadesłane materiały prasowe

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (75 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  6 maja 2021 10:12

  Popieram całkowicie. Ekologiczne rozwiązania w ramach świadomej konsumpcji i idei zrównoważonego rozwoju powinny być w jak największym stopniu wprowadzane w życie codzienne.

  Odpowiedz
 2. agasam9  7 maja 2021 06:34

  trzeba robić wszystko by ratować planetę 🙂

  Odpowiedz
  • Magdalena  2 lutego 2023 00:43

   Zgadzam się

   Odpowiedz
 3. janka1312  16 grudnia 2021 20:54

  ciekawa kolekcja

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany