Dietetyczny makaron – jaki wybrać, by zredukować kaloryczność posiłków?
Słysząc hasło „dietetyczny makaron” często myślimy sobie, że to mało prawdopodobne. W końcu lubiane przez wszystkich kluski najczęściej są tym rodzajem pokarmu, który należy wyeliminować decydując się na kurację odchudzającą. Czy jednak jest to konieczne? Okazuje, że wybierając pewne gatunki makaronu można znacząco zredukować bilans kaloryczny swoich dań. Bez wyrzutów sumienia i ryzyka, że jego jedzenie będzie skutkować nadprogramowymi kilogramami.
Spis treści:
Jaki jest najbardziej dietetyczny makaron?
Chcąc wybrać najbardziej dietetyczny makaron warto wziąć pod uwagę nie tylko jego indeks glikemiczny, ale także samą kaloryczność. Wcale nie trzeba rezygnować z dań rodem z Włoch, żeby cieszyć się szczupłą sylwetką i zdrowiem. Wystarczy jedynie wiedzieć, który rodzaj ma najmniej kalorii. W przeliczeniu na 100 g produktów lista prezentuje się następująco:
Orkiszowy 86 kcal
Ryżowy 109 kcal
Gryczany 142 kcal
Pszenny jajeczny 146 kcal
Z soczewicy 150 kcal
Pszenny durum 156 kcal
Kukurydziany 178 kcal
Wiele osób wybierając makaron zwraca uwagę na kaloryczność jaka widnieje na opakowaniu. Należy mieć jednak na uwadze, że podczas gotowania makaron wchłaniając wodę podwaja, a nawet potraja swoją objętość, dlatego jego kaloryczność może ulec zmniejszeniu. Przykładem jest np. sojowy czy ryżowy, który wchłania najwięcej płynu.
Indeks glikemiczny w dietetycznym makaronie
Kaloryczność to jedno, zaś indeks glikemiczny to kolejny aspekt, jaki warto wziąć pod uwagę wybierając dany typ makaronu. Dla cukrzyków sprawdzenie go to podstawa. Osoby nie będące pod opieką diabetologa jednak także powinny wiedzieć co niego na ten temat. Produkty o niskim indeksie glikemicznym bowiem zalecane są osobom dbającym o szczupłą sylwetkę. Makaron o jego optymalnej wartości powinien utrzymywać stabilny poziom cukru we krwi i zapewniać jednocześnie uczucie sytości. Jaki dietetyczny makaron bije w tej kwestii inne na głowę? Okazuje się, że jak w poprzednim zestawieniu tutaj także na szczycie listy mamy makaron orkiszowy (40Ig), sojowy (30IG) i ryżowy (40IG). W połowie listy plasuje się np. makaron z semoliny, który cechuje duża zawartość białka (ok. 50IG). Z kolei najwyższy indeks glikemiczny ma makaron pszenny i kukurydziany (70IG). Dobra wiadomość – prostym sposobem na jego obniżenie w posiłku będzie dodatnie tłuszczu lub białka.
Dietetyczny makaron w daniach – jakie składniki wybierać?
Aby danie z makaronem było jak najbardziej dietetyczne należy stosować składniki, które pozwolą cieszyć się przyjemnością jedzenia bez obaw o pojawienie się zbędnego tłuszczyku. Wiele krajów, w których kuchnia oparta jest w dużej mierze właśnie na makaronach pokazuje, że dania z nimi w roli głównej mogą być lekkostrawne i niskokaloryczne. Przykładem jest np. kuchnia tajska, środziemnomorska czy japońska. Dlatego chcąc zredukować kaloryczność makaronowych posiłków należy zrezygnować z:
– podsmażania mięsa na tłuszczu
– dodawania do sosu gęstej śmietany
– zrezygnować z serów żółtych czy pleśniowych w daniach
Z polecanych produktów, na bazie których warto komponować posiłki z makaronem w roli głównej są:
– gotowane lub surowe warzywa
– zioła świeże lub suszone
– grzyby
– owoce morza i chude mięso (gotowane lub pieczone)
– surowe owoce
– pestki, nasiona i orzechy