Dieta wegetariańska

Wielu z nas zastanawia się nad przejściem na wegetarianizm. Związane jest to nie tylko z kwestiami czysto ideologicznymi, takimi jak chociażby sprzeciw na zabijanie zwierząt czy tez chęć dbania o środowisko naturalne. Po prostu, wiele osób dochodzi do wniosku, że nie potrzebuje mięsa w swoim jadłospisie, albowiem można je łatwo zastąpić.

Dieta wegetariańska

Czym jest wegetarianizm?

Wegetarianizm to nic innego jak świadome wyłączenie ze swego jadłospisu mięsa oraz ryb i owoców morza. Niekiedy wiąże się on także z rezygnacją ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, na przykład nabiału czy też smalcu.

Jakie są rodzaje wegetarianizmu? 

Samo pojęcie wegetarianizmu jest niezwykle szerokie. Możemy bowiem wyróżnić laktoowowegetarianizm – rezygnacja z mięsa, jednakże dozwolone jest spożywanie nabiału lub miodu, owowegearianizm – możliwe jedzenie tylko jajek spośród produktów zwierzęcych, weganizm – całkowita rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym miodu, witarianizm – spożywanie tylko świeżych produktów, rezygnacja z dań gotowanych, frutarianizm – spożywanie jedynie owoców, co nie powoduje w żaden sposób uśmiercenia rośliny, liquidarianizm – spożywanie pokarmu witariańskiego pod postacią soków oraz sprautarianizm – spożywanie przede wszystkim kiełków roślin.

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Dla osób, które przyzwyczajone są do jedzenia mięsa, rezygnacja z tego produktu może być trudna. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie czysto kulinarne, ale przede wszystkim o obawy zdrowotne. Mięso bowiem zawiera wiele cennych składników odżywczych. Wegetarianie jednak zastępują je produktami roślinnymi, które świetnie sprawdzają się w roli zamiennika. Chodzi tutaj głównie o rośliny strączkowe, na przykład fasolę, groch oraz soczewicę.

Przejście na wegetarianizm to trudna decyzja. Z pomocą w jej podjęciu może przyjść nam dietetyk. Otóż może on pomóc nam przygotować odpowiednio zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie żadnych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Aby do znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „dietetyk Warszawa”.

Kiedy warto udać się do dietetyka?

Istnieją sytuacje, w których warto jest udać się do dietetyka. Jednym z tego typu wypadków jest chęć przejścia na wegetarianizm. Otóż jeżeli podejmiemy tego typu decyzję, wówczas potrzebna będzie nam pomoc w odpowiednim ułożeniu jadłospisu ażeby nasz organizm otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje. Co ważne, z pomocy dietetyka warto również skorzystać w przypadku choroby. Dla przykładu, wykrycie cukrzycy powoduje, że pacjent musi zmienić swoje nawyki żywieniowe. Wówczas to jego dieta powinna być lekkostrawna, powinien on także jeść mniej, a częściej.

Gdzie znaleźć dietetyka?

Poszukiwania dietetyka warto rozpocząć od zapytania swoich znajomych i bliskich. Być może korzystali oni z usług jakiejś poradni. Jeśli tak, i są zadowoleni z efektu, wówczas z całą pewnością nam go polecą.

Natomiast optymalnym sposobem na znalezienie dietetyka jest skorzystanie z Internetu. W sieci jest bowiem wiele stron należących do osób, które reklamują swoje usługi. Wśród nich z pewnością znajdziemy specjalistę odpowiedniego dla naszych potrzeb.

Wybór dietetyka – na co zwrócić uwagę?

Poszczególni dietetycy zamieszczają na swoich stronach internetowych wiele niezwykle cennych informacji. Wśród nich możemy sprawdzić ile kosztuje wizyta, w jakiego rodzaju usługach specjalizuje się dana osoba. Niektórzy posiadają również oferty dla firm i różnych instytucji. Są to najczęściej szkolenia ze zdrowego żywienia, mające na celu uświadomienie słuchaczom, które produkty są zdrowe, a które nie.

Znalezienie dobrego dietetyka to nie jest przesadnie trudne zadanie w obecnych czasach. Korzystając z nowoczesnych środków komunikacji, możemy bezpośrednio umówić się na wizytę w jego gabinecie. W takim razie nie pozostaje nam nic innego jak tylko zadbać o swoje zdrowie.

Artykuł napisany w oparciu o materiały na stronie warszawskiej poradni dietetycznej Akademia Zdrowego Żywienia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (234 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...