Dieta w cukrzycy ciążowej – poznaj porady i wskazówki żywieniowe

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie tolerancji glukozy, które ujawnia się w ciąży i ustępuje po porodzie. Terapia żywieniowa dla pacjentek z cukrzycą ciążową powinna być dobrana indywidualnie dla danego przypadku. Istnieją jednak pewne ogólne zasady żywienia, które warto znać i stosować w przypadku zdiagnozowanej cukrzycy ciążowej. Co zatem może jeść kobieta zmagająca się z cukrzycą w ciąży?

Spis treści:

Dlaczego należy przestrzegać diety w ciąży?

Nadrzędnym celem diety w cukrzycy ciążowej jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety oraz rozwijającego się płodu. Odpowiednio ułożony plan żywienia umożliwia osiągnięcie właściwej masy ciała i utrzymanie jej na prawidłowym poziomie. Ponadto dzięki przestrzeganiu diety w cukrzycy ciążowej możliwa jest normalizacja wskaźników metabolicznych. Dietoterapia jest również elementem zapobiegania różnym powikłaniom cukrzycowym.

Dieta w cukrzycy ciążowej – co można jeść?

Podstawą diety w cukrzycy ciążowej jest zadbanie o prawidłową podaż węglowodanów, która powinna wynosić 40-50% dziennego żywienia. Rekomendowane są węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (IG poniżej 55). Jeśli chodzi o białka, zalecana podaż dziennego spożycia powinna wynosić 30%. W przypadku tłuszczów natomiast jest to 20-30%.

Źródłem białka w diecie w cukrzycy ciążowej powinno być:

  • mięso (np.: królik, indyk, drób, cielęcina),
  • nabiał,
  • rośliny strączkowe,
  • jaja.

Do węglowodanów złożonych należą komosa ryżowa, makarony pełnoziarniste, otręby, brązowy ryż, płatki owsiane górskie. Wysokobłonnikowe produkty, jakie można wprowadzić do jadłospisu, to brązowy ryż, kasze gruboziarniste, pełnoziarniste pieczywo z ziarnami. Jaki chleb dla cukrzyka jest najlepszy? Odpowiednim wyborem będzie ten wykonany z mąki orkiszowej, żytniej, razowej. W diecie ciężarnej nie może zabraknąć też tłuszczów. Z punktu widzenia ciężarnej i płodu najcenniejsze są nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w tłustych rybach i tłuszczach roślinnych. Dozwolona jest gorzka czekolada, migdały i orzechy.

Dieta cukrzycowa w ciąży – czego unikać?

Zmagając się z cukrzycą ciążową, należy unikać produktów spożywczych zawierających nadmiar cukrów prostych, taki jak np.:

  • słodycze,
  • soki,
  • dżemy,
  • miody,
  • przetwory owocowe,
  • słodzone napoje,
  • owoce w zbyt dużych ilościach (najwięcej cukru zawierają banany, winogrona, śliwki).

Dlaczego to tak ważne? Cukry proste powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, co zwykle utrudnia wyrównanie glikemii ciężarnej pacjentki. Należy ograniczyć potrawy z mąki pszennej. Warto zrezygnować też z dodawania soli do potraw, która sprzyja występowaniu obrzęków. Niewskazana są podroby, mięsa panierowane i smażone, tłusta śmietana, sery pleśniowe, serki topione. Należy unikać rozgotowanego makaronu, ryżu i kaszy ze względu na wyższy indeks glikemiczny.

Częstotliwość posiłków przy cukrzycy ciążowej

Pacjentka z cukrzycą ciążową powinna spożywać trzy główne i dwa mniejsze posiłki w ciągu dnia. Jakie są optymalne przerwy między posiłkami? Dietetycy rekomendują, aby nie były one dłuższe niż 2,5‑3 godziny. Śniadanie należy zjeść do godziny 9 rano. Bardzo ważne jest, aby zachować regularność spożywania i nie pomijać żadnego z posiłków. W razie spadku apetytu nie należy całkowicie rezygnować z posiłku, tylko zmniejszyć jego objętość.

Wszystkie posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Poza leczeniem dietetycznym bardzo ważne jest codzienne sprawdzanie glikemii oraz regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości fizycznych ciężarnej kobiety.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438,cukrzyca-u-kobiet-w-ciazy
  2. https://www.diabinfo.de/pl/zycie-z-cukrzyca/cukrzyca-ciezarnych/zagrozenia-dla-matki.html
  3. https://diabetyk.org.pl/jak-leczyc-cukrzyce-ciazowa-wyjasnia-diabetolog-dr-katarzyna-cyganek/
  4. https://www.dann.edu.pl/artykuly/Jakich-zasad-nalezy-przestrzegac-podczas-cukrzycy-ciazowej.html

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 1,00 z 5)
loading... zapisuję głos...