Dieta śródziemnomorska

dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska może być nazwana również sposobem odżywiania ponieważ można ją stosować niemal całe życie, jest to również najzdrowsza z diet. Utrata wagi wynosi 4 kilogramy w ciągu miesiąca, a więc nie tak szybko tracimy na wadze jak w innego rodzaju dietach, ale to może być sposób na trwałe i zdrowe odchudzanie. Dieta ta pozwala utrzymać zdrowy tryb życia i idealną kondycję naszego ciała. Stosując dietę śródziemnomorską,  należy spożywać duże ilości warzyw i owoców, a także  kasz, makaronów, ryb, owoców morza i pełnoziarnistego pieczywa. Te pokarmy są bogate w błonnik, witaminę C, mikro- i makroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.  Niestety z  codziennego menu koniecznie musimy wykluczyć wieprzowinę. Do potraw dodajemy dużą ilość czosnku i cebuli, do sałatek, zup i sosów – oliwę z oliwek, zamiast masła i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Aby pozbyć się nadwagi, jemy 5 posiłków dziennie, dostarczając organizmowi najwyżej 40 g tłuszczu i 1200 kalorii.  Dieta śródziemnomorska dostarcza tłuszczów pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego co będzie miało zbawienny wpływ na nasz organizm, zapewnia dużą dawkę witamin i minerałów dzięki spożywaniu owoców i warzyw, a posiłki nie są trudne do przygotowania, dodatkowo mamy pełną dowolność w ich przygotowaniu, należy tylko komponować je z produktów zalecanych przez dietę śródziemnomorską. Idealnym dodatkiem do diety będą ćwiczenia fizyczne, które pozwolą na utratę dodatkowych kilogramów i na zachowanie kondycji i zdrowia. Dzięki tej diecie poczujesz się lekko i przyjemnie, ponieważ nie ma w niej zbyt dużo mięsa, a zupy i sosy nie są zabielane mąką ani śmietaną. Potrawy nie są smażone, ale przygotowywane na grillu, duszone, gotowane lub pieczone w folii.  Oczywiście można smażyć potrawy, ale należy pamiętać aby używać do tego tylko i wyłącznie oliwy z oliwek oraz o tym, że nie może ona być używana kilka razy do innego smażenia, tylko musi być świeża. Można samemu urozmaicać dietę poprzez jedzenie gotowanych warzyw na przykład na deser, a dieta ta udowadnia, że jedzenie makaronu nie jest tuczące o ile do jego przygotowania nie użyjemy tłustego sosu. Stosowany w regionie Morza Śródziemnego model odżywiania jest uważany za najzdrowszy wśród diet naturalnych. Badania dietetyków wskazują na to, że dieta ta wywiera znaczący wpływ na zmniejszenie zagrożenia chorobami, powstającymi na tle niezdrowego żywienia. Dieta śródziemnomorska stosowana w odpowiednich proporcjach, dostarcza wystarczających ilości energii białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych oraz błonnika, choć niektórzy dietetycy zwracają uwagę, że tworzą ją produkty z dość małą ilością bardzo potrzebnego organizmowi kwasu foliowego i cynku.

Przeczytaj więcej na temat: diety odchudzające – i wybierz inną dietę z naszego spisu diet: Diety odchudzające – rodzaje, przepisy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. efffciaa  17 marca 2016 13:46

    Kocham mięso i uwielbiam wieprzowinę i ie byłabym w stanie jej wykreślić z jadłospisu , zresztą w krajach basenu morza śródziemnego wołowina jest dość popularnym mięsem , obok baraniny .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany