Dieta samuraja, czyli naturalny jadłospis dla aktywnych, dołączyła właśnie do trendów fit. Na czym polega i jakie są jej zasady?

Dużo ćwiczysz i chciałabyś połączyć treningi z dietą, która zadba o prawidłowy metabolizm, będzie naturalna, a jednocześnie da Ci dużo energii do uprawiania sportu i zregeneruje Twoje mięśnie po wysiłku? Poznaj program żywieniowy stworzony z myślą o tych najbardziej aktywnych!

Dieta samuraja to nowa wersja diety paleo, opracowana tak, by jak najlepiej wpisywać się w styl życia i potrzeby osób aktywnych fizycznie. Jej zasady opracował i opisał Nate Miyaki w książce opatrzonej tak samo brzmiącym tytułem. Jesteście ciekawe, na czym polega i jak mógłby wyglądać przykładowy jadłospis? Poznajcie tajniki żywienia japońskich wojowników i sprawdźcie, czy i Wam mogą przynieść pożądane korzyści!

dieta samuraja

www.pixabay,com

Dieta samuraja, czyli naturalny jadłospis dla aktywnych, dołączyła właśnie do trendów fit. Na czym polega i jakie są jej zasady?

Nate Miyaki to doświadczony trener i dietetyk. Podczas wielu lat pracy codziennie obserwował ludzi pracujących nad rzeźbieniem sylwetki i często dochodził do wniosku, że pomimo długotrwałych ćwiczeń nie są oni w stanie osiągnąć upragnionych rezultatów z powodu źle dobranej diety. Układając ją według własnego pomysłu, wielu z nich wyrządzało sobie więcej szkody niż pożytku, zaburzając metabolizm albo prawidłową produkcję hormonów. Gdy Miyaki proponował im przejście na polecaną aktywnym osobom dietę paleo, nie mogli natomiast wypracować wymarzonej muskulatury i dojść do pożądanego obwodu mięśni. Ostatecznie dietetyk postanowił więc zmodyfikować klasyczną paleo, dostosowując ją do potrzeb osób pracujących nad sylwetką i inspirując się stylem życia dawnych samurajów. Efektem jest wysokobiałkowa dieta bogata w bezglutenowe węglowodany funkcjonująca pod nazwą „dieta samuraja”. 

 

Dieta samuraja – zasady i zalecenia

dieta samuraja

www.pixabay.com

Podstawą diety samuraja jest spożywanie jak najmniej przetworzonej żywności. Należy więc obowiązkowo wyeliminować fast foody, gotowe dania i nabiał produkowany przemysłowo. Z tłuszczy zalecana jest oliwa z oliwek i olej kokosowy. Poza tym podstawą są warzywa (także te ze skrobią) i owoce, które powinny stanowić przynajmniej połowę produktów, jakie jemy w ciągu całego dnia. Poza tym: ryby, owoce morza, jajka, chude mięso oraz bezglutenowe węglowodany, takie jak komosa ryżowa, biały ryż, kasze czy kukurydza. Istotne są ponadto pory spożywania konkretnego typu posiłków. Miyaki zaleca tzw. intermittent fasting, czyli odbywanie treningu na czczo i carb-backloading, zgodnie z którym węglowodany powinno się jeść po południu. Nie trzeba chyba dodawać, że na liście niepożądanych substancji spożywczych pierwsze miejsce zajmuje w tej diecie cukier. 

 

Przykładowy jadłospis na diecie samuraja

www.pixabay.com

A oto dwa przykładowe jadłospisy diety samuraja, dzięki którym sprawdzisz, czy to odpowiedni wybór dla Ciebie!

 

I dzień

Śniadanie: Jajecznica na boczku z dodatkiem warzyw (najlepiej z pomidorem, rzodkiewką i świeżym szpinakiem)

Drugie śniadanie: Sałatka z kurczakiem curry i kawałkami pieczonych warzyw plus musztardowy dressing

Obiad: Schab pieczony z boczkiem w sosie własnym z brązowym ryżem, cukinią na parze i szparagami

Kolacja: Drobiowe cevapcici w sosie pomidorowym z kaszą gryczaną i grillowanym bakłażanem

 

II dzień

Śniadanie: Zielona sałatka z tuńczykiem i awokado

Drugie śniadanie: Papryczka faszerowana z mięsem mielonym i warzywami

Obiad: Domowy shaami kabab (mięso z soczewicą) z kaszą jaglaną i wiosenną surówką

Kolacja: Duszone żeberka w musztardzie z mieszanym ryżem, szpinakiem i cebulką

 

Zalety diety samuraja

dieta samuraja

www.pixabay.com

Dieta stworzona przez Miyakiego posiada wiele zalet. Jej dobroczynne działanie wypływa już z samego faktu spożywania nieprzetworzonych produktów wysokiej jakości. Pozwala to bowiem ograniczyć szkodliwą sól, wyeliminować sacharozę i syrop glukozowo-fruktozowy czy niepożądane tłuszcze i zastąpić je bogactwem witamin oraz minerałów. Co więcej, skomponowany zgodnie z jej zasadami jadłospis buduje masę mięśniową i utrzymuje ją na optymalnym poziomie, a jednocześnie wspiera odporność i wytrzymałość organizmu. Chroni przed odkładaniem się tkanki tłuszczowej, poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu. Nie neguje też ona stosowania suplementów dla sportowców, więc jeśli na co dzień sięgasz na przykład po odżywki białkowe, nie musisz ich odrzucać, przystępując do tej diety. A co najważniejsze, produkty potrzebne do jej realizowania są powszechnie dostępne. Jeśli zaś nie masz czasu na przygotowywanie takich posiłków, możesz poszukać takiej opcji cateringu – w wielu miastach jest ona bowiem dostępna w postaci diety pudełkowej.

 

Przeciwwskazania

Podobnie jak każdy rodzaj diety i ta nie będzie odpowiednia dla każdego. Nie zaleca się jej osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne, niektóre alergie pokarmowe, refluks, choroby jelit czy wrzody. Jeśli nie masz pewności, czy dieta samuraja może być bezpiecznie stosowana przez Ciebie, przed przystąpieniem do niej skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. 

 

I pamiętaj: przy tym rodzaju diety zalecany jest intensywny ruch: podnoszenie ciężarów, bieganie czy inne formy forsownych treningów. Nie próbuj jej, jeżeli zamierzasz ćwiczyć przez 15 minut dziennie. Sprawdzi się tylko jako część kompleksowego planu!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (79 głosów, średnia: 4,76 z 5)
loading... zapisuję głos...