Dieta MIND – sposób żywienia, który wzmocni twój układ nerwowy i ochroni przed chorobą Alzheimera

Kiedy słyszymy słowo „dieta” nasze pierwsze skojarzenie, to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. A dalej myślimy o wyrzeczeniach i restrykcjach, które wiążą się z dążeniem do idealnej sylwetki. Tymczasem są to mylne założenia, bowiem dieta to nie jest doraźny sposób żywienia, a bardziej nasz codzienny styl życia. Często wiąże się ze społecznymi i kulturowymi uwarunkowaniami, czasem wynika z naszych przekonań ideowych, a innym razem jest wymuszona przez naszą chorobę. A więc dieta to nie jest sposób na utratę nadprogramowych kilogramów, choć może to być jej efekt uboczny.

Dieta jest to sposób odżywiania, a wręcz można powiedzieć styl życia. Ogólnie wyróżnia się cztery rodzaje diet: dietę zwyczajową, która jest przyjęta powszechnie w danym społeczeństwie; dietę alternatywną oznaczającą rezygnację ze stosowania i przygotowywania niektórych pokarmów (na przykład weganizm); dietę leczniczą zmodyfikowaną dla potrzeb osób chorych oraz dietę doświadczalną, która jest specjalnie skomponowana i wykorzystywana do badań żywieniowych. Czym zatem dokładnie jest dieta MIND i jakie są z niej korzyści dla naszego zdrowia? Już wyjaśniamy!

Czym jest dieta MIND? 

 

Autorką diety MIND jest epidemiolog Martha Claire Morris, zajmująca się badaniem wpływu składników odżywczych na organizm. Jest to sposób odżywiania, którego celem jest poprawa funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Łączy w sobie elementy diety śródziemnomorskiej z dietą DASH. Jednak w przeciwieństwie do diety śródziemnomorskiej zaleca ograniczenie tłustych nabiałów.  Badania wykazały, że dieta MIND ma obiecujące wyniki w prewencji choroby Alzheimera, która dotyka wielu osób w podeszłym wieku. Oprócz oczywistych korzyści dla poprawy stanu układu nerwowego Dieta MIND ogólnie działa prozdrowotnie. Jest przy tym prosta w stosowaniu i nie wymaga wielu wyrzeczeń.

 

Na czym polega dieta MIND

 

Zasady diety MIND są dziecinnie proste, nie wymagają dużego wkładu własnego w realizację jej założeń. Naczelną zaletą diety jest brak ostrych restrykcji, co do stosowanych produktów. Powinna to być przede wszystkim dieta, zawierająca produkty bogate w witaminy C, E i z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli wszystkie te składniki, które korzystnie wpływają na pracę mózgu. W diecie MIND żywność podzielono na 15 kategorii, z których 10 zaleca się spożywać, a 5 należy ograniczać.

 

Produkty zalecane w diecie MIND

 

Produkty zalecane w diecie MIND, to przede wszystkim warzywa: zielone należy jeść co najmniej 6 porcji w tygodniu, a pozostałe przynajmniej jedna porcja dziennie. To ważne, żeby spożywać je na surowo, tak często jak się da, bowiem wtedy dostarczają większą ilość cennych witamin i przeciwutleniaczy. W przypadku problemów z przewodem pokarmowym surowe warzywa można zamienić na gotowane, jednak korzystne efekty diety będą zauważalne nieco później. Równie ważne w naszym codziennym menu są orzechy (co najmniej 5 razy w tygodniu), zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminę E. Oprócz tego nasz jadłospis powinny wzbogacić owoce jagodowe (na przykład borówki, maliny), które to pomagają pozbyć się toksyn z organizmu i wpływają na stan komórek mózgu. Należy je spożywać najmniej dwa razy w tygodniu.
 
dieta MIND

Źródło: Photo by ja ma on Unsplash

 

W diecie MIND istotną rolę spełniają nasiona roślina strączkowych (3 razy w tygodniu), dzięki którym dostarczymy organizmowi, białka, witamin z grupy B oraz błonnika. Pamiętać należy również o produktach pełnoziarnistych (absolutne minimum to 3 razy w tygodniu), dostarczające niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego witamin z grupy B. Niemniej ważne są ryby, a w szczególności tłuste ryby morskie, które dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA hamują procesy zapalne i działają ochronnie na układ krążenia. A co ważne mają ogromny wpływ na układ nerwowy. Dwa razy w tygodniu warto spożywać drób, zaś oliwa z oliwek powinna być podstawowym tłuszczem stosowanym w naszej kuchni, gdyż jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. Wielbicieli wina ucieszy zapewne informacja, że protokół diety MIND zaleca wypijanie codziennie lampki wina, która według badań naukowych wpływa na pracę mózgu.
 

Produkty, które należy ograniczyć w diecie MIND

 

Według zaleceń diety MIND należy ograniczyć 5 kategorii produktów:

 • czerwone mięso i jego przetwory – mniej niż 4 porcje w tygodniu,
 • masło i margaryna – mniej niż łyżka stołowa dziennie,
 • ser – mniej niż porcja w tygodniu,
 • wypieki i słodycze w każdej postaci – mniej niż 5 porcji w tygodniu,
 • produkty smażone i typu fast food – mniej niż porcja w tygodniu.
 

Zdrowotne korzyści wynikające ze stosowania diety MIND

 

Stosowanie diety MIND jest korzystne w przypadku chorób układu nerwowego, które powodują utratę komórek nerwowych. Sprawdzi się także u osób, żyjących w długotrwałym stresie. Ze względu na to, że jest bogata w składniki korzystne dla pracy mózgu poprawia pamięć oraz pozwala mniej dotkliwie odczuwać skutki długotrwałego napięcia nerwowego. Ponadto dieta MIND zawiera pokarmy, które usprawniają pracę układu krążenia, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także pozostawiają uczucie sytości po posiłku, co pozwala jeść mniej. Natomiast antyoksydanty z owoców i zielonych warzyw wspierają organizm w ochronie przed nowotworami, a oprócz tego działają przeciwstarzeniowo i poprawiają kondycję komórek skóry.

Dieta MIND nie jest skierowana do osób, które się odchudzają, jednak jej autorzy podkreślają, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała i codzienna umiarkowana aktywność fizyczna są bardzo ważne dla zdrowia. Możliwa jest zmniejszenie dotychczasowej wagi na diecie MIND, gdyż ogranicza ona niekorzystne dla pracy mózgu produkty, takie jak słodycze, smażone dania, żywność fast food czy pełnotłusty nabiał, które jednocześnie sprzyjają wzrostowi masy ciała. 

 

Co myślicie o takim sposobie żywienia? Może się sprawdzić w naszych kuchniach i codziennym jadłospisie? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. joanna252  6 grudnia 2019 11:33

  Wszystko wiemy.

  Odpowiedz
 2. Ewelina  20 lutego 2020 22:06

  Wow

  Odpowiedz
 3. Idalia  9 czerwca 2020 15:33

  ja do tego łykam jeszcze medere anti aging tiny.pl/795h9 też działa na mózg i układ nerwowy, u mnie w rodzinie były przypadki choroby więc wolę się zabezpieczać

  Odpowiedz
 4. arunia  8 stycznia 2021 00:14

  Ciekawa dieta, muszę wyprobować

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany