Dieta MIND – sposób żywienia, który wzmocni twój układ nerwowy i ochroni przed chorobą Alzheimera
Kiedy słyszymy słowo „dieta” nasze pierwsze skojarzenie, to sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. A dalej myślimy o wyrzeczeniach i restrykcjach, które wiążą się z dążeniem do idealnej sylwetki. Tymczasem są to mylne założenia, bowiem dieta to nie jest doraźny sposób żywienia, a bardziej nasz codzienny styl życia. Często wiąże się ze społecznymi i kulturowymi uwarunkowaniami, czasem wynika z naszych przekonań ideowych, a innym razem jest wymuszona przez naszą chorobę. A więc dieta to nie jest sposób na utratę nadprogramowych kilogramów, choć może to być jej efekt uboczny.
Dieta jest to sposób odżywiania, a wręcz można powiedzieć styl życia. Ogólnie wyróżnia się cztery rodzaje diet: dietę zwyczajową, która jest przyjęta powszechnie w danym społeczeństwie; dietę alternatywną oznaczającą rezygnację ze stosowania i przygotowywania niektórych pokarmów (na przykład weganizm); dietę leczniczą zmodyfikowaną dla potrzeb osób chorych oraz dietę doświadczalną, która jest specjalnie skomponowana i wykorzystywana do badań żywieniowych. Czym zatem dokładnie jest dieta MIND i jakie są z niej korzyści dla naszego zdrowia? Już wyjaśniamy!
Dieta MIND – sposób żywienia, który wzmocni twój układ nerwowy i ochroni przed chorobą Alzheimera
Czym jest dieta MIND?
Autorką diety MIND jest epidemiolog Martha Claire Morris, zajmująca się badaniem wpływu składników odżywczych na organizm. Jest to sposób odżywiania, którego celem jest poprawa funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Łączy w sobie elementy diety śródziemnomorskiej z dietą DASH. Jednak w przeciwieństwie do diety śródziemnomorskiej zaleca ograniczenie tłustych nabiałów. Badania wykazały, że dieta MIND ma obiecujące wyniki w prewencji choroby Alzheimera, która dotyka wielu osób w podeszłym wieku. Oprócz oczywistych korzyści dla poprawy stanu układu nerwowego Dieta MIND ogólnie działa prozdrowotnie. Jest przy tym prosta w stosowaniu i nie wymaga wielu wyrzeczeń.
Na czym polega dieta MIND
Zasady diety MIND są dziecinnie proste, nie wymagają dużego wkładu własnego w realizację jej założeń. Naczelną zaletą diety jest brak ostrych restrykcji, co do stosowanych produktów. Powinna to być przede wszystkim dieta, zawierająca produkty bogate w witaminy C, E i z grupy B, antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli wszystkie te składniki, które korzystnie wpływają na pracę mózgu. W diecie MIND żywność podzielono na 15 kategorii, z których 10 zaleca się spożywać, a 5 należy ograniczać.
Produkty zalecane w diecie MIND
Produkty, które należy ograniczyć w diecie MIND
Według zaleceń diety MIND należy ograniczyć 5 kategorii produktów:
- czerwone mięso i jego przetwory – mniej niż 4 porcje w tygodniu,
- masło i margaryna – mniej niż łyżka stołowa dziennie,
- ser – mniej niż porcja w tygodniu,
- wypieki i słodycze w każdej postaci – mniej niż 5 porcji w tygodniu,
- produkty smażone i typu fast food – mniej niż porcja w tygodniu.
Zdrowotne korzyści wynikające ze stosowania diety MIND
Stosowanie diety MIND jest korzystne w przypadku chorób układu nerwowego, które powodują utratę komórek nerwowych. Sprawdzi się także u osób, żyjących w długotrwałym stresie. Ze względu na to, że jest bogata w składniki korzystne dla pracy mózgu poprawia pamięć oraz pozwala mniej dotkliwie odczuwać skutki długotrwałego napięcia nerwowego. Ponadto dieta MIND zawiera pokarmy, które usprawniają pracę układu krążenia, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także pozostawiają uczucie sytości po posiłku, co pozwala jeść mniej. Natomiast antyoksydanty z owoców i zielonych warzyw wspierają organizm w ochronie przed nowotworami, a oprócz tego działają przeciwstarzeniowo i poprawiają kondycję komórek skóry.
Dieta MIND nie jest skierowana do osób, które się odchudzają, jednak jej autorzy podkreślają, że utrzymywanie prawidłowej masy ciała i codzienna umiarkowana aktywność fizyczna są bardzo ważne dla zdrowia. Możliwa jest zmniejszenie dotychczasowej wagi na diecie MIND, gdyż ogranicza ona niekorzystne dla pracy mózgu produkty, takie jak słodycze, smażone dania, żywność fast food czy pełnotłusty nabiał, które jednocześnie sprzyjają wzrostowi masy ciała.
Co myślicie o takim sposobie żywienia? Może się sprawdzić w naszych kuchniach i codziennym jadłospisie? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii?